Podczas koncertu 27 lutego Melomani będą mieli szansę wysłuchać kompozycji W. A. Mozarta i A. Brucknera w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, pod batutą George’a Tchitchinadze. W roli solisty wystąpi laureat Konkursu Chopinowskiego, Japończyk Takashi Yamamoto.

Tchitchinadze jest jednym z najsłynniejszych artystów gruzińskich. Karierę dyrygenta operowego rozpoczynał, prowadząc koncert galowy Międzynarodowego Festiwalu Operowego w Tibilisi. W 2001 był Dyrektorem Muzycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki w Saga (Japonia), gdzie poprowadził słynną Orkiestrę Państwowego Muzeum Ermitaż w Sankt Petersburgu. W roku 2004 z tą samą orkiestrą odbył tournée po Japonii, dając czterdzieści pięć koncertów. Maestro Tchitchinadze prowadził m.in. orkiestrę Sinfonia Varsovia. Ostatnio współpracował z Radio Philharmonic Orchestra Holland. Obecnie Tchitchinadze cieszy się uznaniem publiczności jako błyskotliwy, obdarzony charyzmą muzyk potrafiący znakomicie porozumiewać się z innymi artystami w procesie twórczym.

Solistą podczas tego koncertu będzie niezwykle utalentowany, laureat XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina – Takashi Yamamoto. Artysta opisywany przez krytyków jako dynamiczny i obdarzony wielkim temperamentem. Yamamoto rozpoczął grę na fortepianie w wieku pięciu lat. Pierwsze nagrody w konkursach zdobył mając 14 lat. Swoje możliwości interpretacyjne i wykonawcze zaprezentuje w IX Koncercie fortepianowym Es-dur KV 271 W. A. Mozarta. W drugiej części koncertu usłyszymy także V Symfonię B-dur autorstwa Antona Brucknera.

Bilety na to wydarzenie dostępne są w kasach Filharmonii: 0 58 320 62 62 bilety@filharmonia.gda.pl i na www.filharmonia.gda.pl

 

Koncert symfoniczny

George Tchitchinadze dyrygent
Takashi Yamamoto fortepian
Orkiestra Symfoniczna PFB

fot. G. Megrelidze

Program:

Wolfgang Amadeusz MOZART
IX Koncert fortepianowy Es-dur KV 271

Anton BRUCKNER
V Symfonia B-dur