ZEA wkracza w Nowy Rok wraz ze spektakularnym świetlnym show Emaar “LIGHT UP 2018”

 

-Ustanowiony nowy rekord Guinessa dla najwięksego świetlno-muzyczego show wyświetloego na najwyższym budynku świata Burj Khalifa o powierzchni ponad 109,252m kw.

 

-Ponad miliionowa publiczność podziwiała zadziwiający pokaz laserów, światła i pokazu fontann przy Burj Khalifa

 

-Uroczystość honoruje osiągniecia ZEA oraz Rok Zayed’a, upamiętniający setną rocznicę urodzin szejka Zayed bin Sultan Al Nahyan

 

Zjednoczone Emiraty Arabskie po raz kolejny urzekły świat wprowadzając go w 2018 rok poprzez niesamowity świetlno-muzyczny spektakl. Show zoragnizowane przez konsorcjum Emaar „Light Up 2018” w centrum Dubaju zgromadziło ponad milion gości z całego świata i dotarło do około 2,5 miliarda ludzi na całym świecie za pośrednictwem transmisji na żywo oraz emisji w mediach społecznościowych.

 

„Light Up 2018”-hipnotyzujący pokaz laserowo-świetlny oraz muzyczna fontanna nie tylko wywarły piorunujące wrażenie na widzach, ale także ustanowiły nowy rekord GUINNESS’a dla największego świetlno-muzyczny show wyświetlonego na jednym budynku – architektonicznej ikonie Dubaju i zarazem najwyższym budynku świata – Burj Khalifie. Ostatni tego typu rekord bito w   2013 roku na budynku ICC w Hongkongu o powierzchni 46 641,52 m². Widowisko „Light Up 2018” na Burj Khalifa wyświetlono na imponującej powierzchni 109 252 metrów kwadratowych (to około 20 boisk piłkarskich) – ponad dwukrotnie większej niż poprzednim razem.

 

Sylwester w Dubaju był jednak czymś więcej niż tylko ustanawianiem rekordu Guinessa. Clue wieczoru stanowił pokaz wielobarwnych promieni laserowych rozświetlających nocne niebo nad Downtown Dubai oraz multimedialne widowisko na wielkich panelach ledowych zamontowanych na Burk Khalifie – dających w sumie ponad 1,1 miliona pikseli. Laserowo-ledowe show uzupełniono dodatkowo o świetlno-muzyczny pokaz fontann.

 

„Light Up 2018” to pięć miesięcy ciągłych przygotowań pracy międzynarodowego zespołu. To także nowatorskie, futurystyczne podejście do organizacji miejskich ceremonii sylwestrowych, na które stawia Dubaj i Zjednoczone Emiraty Arabskie – w formie przyjaznej dla środowiska, bezpiecznej i zarazem spektakularnej, dającej po raz kolejny, świadectwo wybitnych zdolności Dubaju do przekraczania technologicznych granic, których ukoronowaniem stał się ustanowiony nowy rekord Guinessa.

 

Olśniewajace show warte zapamiętania

 

Punktem kulminacyjnym spektaklu był hołd złożony założycielowi Zjednoczonych Emiratów Arabskich, nieżyjącemu już szejkowi Zayed bin Sultan Al Nahyan, podkreślający obchody roku 2018 jako „Roku Zayeda”, upamiętniającego setną rocznicę urodzin szejka.

 

Mohamed Alabbar, prezes Emaar Properties, powiedział:

 

„Zjednoczone Emiraty Arabskie świętują pozytywną energię i nadzieję. Naród i jego przywódcy inspirują świat poprzez przełomowe osiągnięcia, jednocześnie tworząc możliwości rozwoju dla ludzi i firm. Widowisko „Light Up 2018” jest naszym hołdem dla narodu, świętowaniem jego osiągnięć i umieszczeniem ZEA na globalnej mapie jako prawdziwie inspirujące centrum.

 

Jego Wysokość Szejk Mohammed bin Rashid Al Maktoum, wiceprezes i premier Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz Władca Dubaju, wezwał do przekraczania granic, do bycia innowacyjnym i kreatywnym. “Wraz z „Light Up 2018”, stworzyliśmy nowy wzorzec dla organzacji gali sylwestrowych, z naciskiem na wykorzystanie najnowszych technologii, celem stworzenia nowatorskiego i zapierającego dech w piersiach spekatklu. „

 

Dla publiczności stworzono specjalne platformy widokowe, które ustawiono w Burj Park, w miejscu wydarzenia, a także w centrum Dubaju. Ponadto wzniesiono po raz pierwszy specjalną przestrzeń widokową w South Ridge, z widokiem na Park Burj, która pomieściła ponad 100 osób, oferując im bezpośredni widok na świetlne widowisko.

 

Pokaz emitowany był także na dużych ekranach w centrum Dubaju. Transmisje na żywo z wydarzenia byłypokazywane przez telewizje na całym świecie, a także na żywo na Twitterze i online na stronie www.mydubainewyear.com

 

Rekord w liczbach

 

Zdobycie tytułu GUINNESS WORLD RECORDS z „Light Up 2018” wymagało instalacji elektrycznego osprzętu, świateł oraz akcesoriów o wadze przekraczającej 118,44 tony, ponad 28,7 km kabli – w tym 7,7 km kabli energetycznych i 21 km kabli sieciowych.

 

Pokaz przekształcił Downtown Dubai w jedno z najjaśniejszych miejsc na świecie – o jasności 76,3 miliona lumenów. Starannie choreografowane lasery certyfikowane jako całkowicie bezpieczne dla ludzkiego oka i energooszczędne żarówki LED zostały wyposażone w 25,3 km lin i wsparte przez 20 ton specjalnego sprzętu montażowego ze stali dostosowanej do wymogów sylwestrowego show.

 

Łącznie wykorzystano ponad 40 specjalnie zmodyfikowanych laserów zewnętrznych, a także 230 reflektorów ksenonowych o wysokiej mocy, 280 świateł ruchomych na zewnątrz, wspartych najwyższą na świecie instalacją dla reflektorów i laserów – połoóżną na wysokości 828 metrów – tj. wysokością samej Burj Khalify. Na miejscu pracowało ponad 300 specjalistów, w tym 100 specalistów z uprawnieniami wspinaczy wysokościowych; wspólnie by zrealizować ten projekt przejechali oni ponad milion kilometrów.

 

LIGHT UP W LICZBACH

 

-Najwyższa instalacja dla reflektorów na świecie – 828 m

-Najwyższa instalacja laserowa na świecie – 828 m

-Celebracja roku 2018 jako ROKU ZAYEDA, hołd złożony założycielowi ZEA, zmarłemu szejkowi Zayed bin Sultan Al Nahyan w sylwestrową noc

-Ponad millionowa publiczność zgromadzona w Downtown Dubai

-Show transmitowane na żywo za pośrednictwem telewizji i lprzekazu na żywo w mediach społecznościowych obejrzało 2,5 miliarda ludzi

-Całkowita powierzchnia na której zrealizowano show na Burj Khalifa – 109,252 m kw. (obszar równy około 20 boisk piłkarskich)

-Całkowita jasność show – 76.3 millionów lumenów

-Czas przygotowań – 5 mieisęcy

-Liczba profesjonalistów oragnizujących show – ponad 300 w tym 100 specjalistów z uprawnieniami wysokościowych wspinaczy

-Całkowita waga świateł, osprzętu elektrycznego i akcesoriów do realizacji show – ponad 118.44 ton, tj. Waga równa około 55 samochodom

-Całkowita długośc kabli wykorzystanych w show – 28.7 km, w tym 7.7 km kabli energetycznych i 21 km kabli sieciowych

-Długość olinowania do instalacji reflektorów i laserów– 25.3 km

-Masa sprzętu montażowego– 20 ton

-Liczba specjalnie laserów zewnętrznych– 40

-Liczba reflektorów ksenonowych o wysokiej mocy– 230

-Liczba ruchomych świateł zewnętrznych– 280

-Rozdzielczość ekranów LED na Burdk Khalifa– ponad 1.1 milliona pikseli

-Łączna odległość przejechana przez zespół do realizacji show– ponad 1 million km

 

https://www.youtube.com/watch?v=O92X9Wx4UDw