Dzięki 137 kongresom, które gościła stolica Danii w 2012 roku, międzynarodowa organizacja ICCA (International Congress & Convention Association) w swoim ostatnim rankingu umieściła ją na ósmym miejscu najpopularniejszych miast kongresowych.

Zaraz za Kopenhagą uplasowały się Istambuł, Amsterdam i Praga, zaś wyprzedziły ją: Wiedeń, Paryż, Berlin, Madryt, Barcelona oraz Londyn i Singapur ze 150 kongresami.

Sekretem sukcesu kopenhaskiego miasta kongresów jest świetna komunikacja pomiędzy hotelami i centrami konferencyjnymi a także fakt, że lotnisko kopenhaskie jest głównym centrum tranzytowym w północnej Europie. Ponadto, miasto może pochwalić się wspaniałą, międzynarodową reputacją w zakresie niskiego poziomu przestępczości i wysokiej jakości usług. Nie bez znaczenia jest fakt, że w stolicy Danii znajdziemy aż 13 restauracji, które mogą poszczycić się przyznanymi gwiazdkami Michelin. Kopenhaga jest uważana za prestiżowe centrum kultury i rozrywki a w tym roku gości również Festiwal Eurowizji.

Dynamiczne badania i środowisko naukowe w stolicy Danii i Regionie Oresund cieszą się swiatowym uznaniem, zwłaszcza w dziedzinie medycyny, rozwiązań klimatycznych oraz IT.

Z pozostałych miast skandynawskich, Sztokholm ze 110 kongresami zajął 12 miejsce, Helsinki ze 100 spotkaniami – 17 miejsce, zaś Oslo 29, organizując w 2012 roku 74 międzynarodowe kongresy.

Z polskich miast w rankingu ICCA znalazła się Warszawa z 46 kongresami na 49 miejscu, a na 58 pozycji Kraków z 39 kongresami – ex quo z Mediolanem.

Na 157 pozycji znalazły się Poznań, Gdańsk i szwedzki Lund organizując 15 kongresów. Wrocław i fińskie Oulu uplasowały na 286 miejscu, goszcząc po 7 kongresów.

Badania ICCA poświęcone najbardziej popularnym miastom kongresowym, bazują na liczbie odbywających się w danym mieście międzynarodowych kongresów, z minimum pięćdziesięcioma uczestnikami.  Ponadto, kongresy muszą być organizowane według stałej zasady, co najmniej w trzech różnych krajach na przestrzeni kolejnych lat.

Źródło:
www.iccaworld.com/npps/story.cfm?nppage=3537