Planowany budżet przeznaczony na organizację zimowych igrzysk olimpijskich w Krakowie zmniejszył się do 17 mld zł – informuje portal kraków.sport.pl. Zmiany są spowodowane ograniczeniem liczby inwestycji w drogi.

Dokument, zawierający informacje o wydatkach, pierwszy raz pojawił się na stronie gamesbids.com, zajmującej się procesem starań o udział w igrzyskach olimpijskich. Jak czytamy, Komitet Kraków 2022 zablokował dostęp do aplikacji, bo ujrzała ona światło dzienne przed planowaną konferencją prasową. „My jednak ją przeanalizowaliśmy i pierwszy wniosek jest taki, że w porównaniu z jedynym dokumentem, do którego można porównać aplikację – projektem budżetu z czerwca 2013 r., planowany koszt ZIO zmniejszono z 21 mld zł do ok. 17 mld zł” – dodają  autorzy artykułu.

Na budżet igrzysk składają się inwestycje w obiekty sportowe i infrastrukturę (drogi, kolej, lotnisko), obsługa wioski olimpijskiej i mediów, catering, ceremonie, kontrole antydopingowe itd.) – czytamy dalej. Ok. 3,2 mld zł z tej kwoty miałoby pochodzić z Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl). Inwestycje będą finansowane z m.in. z funduszy europejskich. Portal informuje, że udział Krakowa i pozostałych gmin ma nie przekraczać 3 proc.
Dokument  nie ma jednak kilku ważnych i bardzo drogich inwestycji drogowych, które były określone jako „infrastruktura niezbędna i konieczna”. Pominięto też kwestię rozbudowania lotniska w Balicach, którą wcześniej szacowano na 500 mln zł.

Jak czytamy, planowane igrzyska zimowe nie są najdroższą imprezą sportową. „17 mld zł wydaje się kwotą ogromną, ale koszt organizacji Euro 2012 w Polsce szacuje się na 70 mld zł. Trudno też porównać proponowany budżet Kraków 2022 do niedawno zakończonych igrzysk w Soczi, na które wydano ok. 50 mld dolarów” –  informuje portal.