Zakończyła się modernizacja cywilnego lotniska w Krośnie. Inwestycja kosztowała miasto ponad 38 mln złotych. W jej efekcie powstały między innymi oświetlona droga startowa o długości 1100 metrów, światła podejścia, nowe drogi kołowania i płyty postojowe. Lotnisko posłuży rozwojowi gospodarki, turystyki i poprawi dostępność komunikacyjną Krosna

 

Lotnisko Krosno zostało założone już w 1932 r. a głównym inicjatorem jego budowy był gen. Ludomił Rayski. O jego położeniu zadecydowała strategiczność lokalizacji oraz malownicza okolica umożliwiająca loty widokowe. Obiekt zajmuje obszar 199,6 ha. W grudniu 2005 r. władze województwa podkarpackiego przekazały własność lotniska na rzecz Miasta Krosna i od tej pory samorząd rozpoczął działania zmierzające do jego modernizacji, a przede wszystkim wybudowania utwardzonego pasa startowego.

 

Budowa trwała trzy lata i zakończyła się w grudniu 2016 r. W dwóch etapach prac wprowadzono szereg unowocześnień. Rozbudowa ma służyć dostosowaniu lotniska do potrzeb wielu branż i obszarów. Ma ono stanowić m.in. bazę dla ośrodków szkolenia lotniczego, w tym szkolenia pilotów, mechaników lotniczych i pracowników obsługi naziemnej. Lotnisko ma stanowić również infrastrukturę niezbędną dla producentów branży lotniczej, w tym firm produkujących lekkie i ultralekkie statki powietrzne, a także oferujących serwis lotniczy. Branża ta funkcjonuje już w Krośnie od wielu lat, a z myślą o nowych inwestorach miasto uzbroiło strefę przemysłową w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska. Z modernizacji skorzystają także małe samoloty komunikacji pasażerskiej (air taxi, ruch biznesowy i turystyczny) oraz usług transportu lotniczego towarów (cargo). Krośnieńskie lotnisko może przyjąć samoloty, które zabierają na pokład do 45 pasażerów.

 

Władze Krosna planują niebawem uruchomić na lotnisku certyfikowaną stację paliw lotniczych oraz opracować procedury nawigacji satelitarnej GNSS, które pozwolą na korzystanie z lotniska w trudnych warunkach atmosferycznych. To jednak nie jedyne plany na przyszłość związane z lotniskiem. Ze środków Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013 zrealizowano projekt „Odlotowa Polska Wschodnia”, w ramach którego została opracowana docelowa koncepcja rozwoju lotniska. Zakłada ona wydłużenie drogi startowej do 1710 m, rozbudowę systemu dróg kołowania i płyt postojowych, dzięki czemu lotnisko będzie mogło przyjmować jeszcze większe samoloty – zarówno pasażerskie, jak i towarowe.