Jaskinie, jeziora, łagodne wzgórza i ostre szczyty to idealne miejsce do górskich wędrówek i wypadów rowerowych. A do tego tutejsze wody termalne Tatralandii potrafią znakomicie zregenerować, pozwolić na jeszcze większą aktywność i kontakt ze wspaniałą przyrodą. Miłośnicy takiej właśnie formy wypoczynku w ten weekend będą mieli kolejny powód aby udać się do naszych sąsiadów. Liptovianie zapraszają bowiem na Liptov Fest 21-22 lipca – największe wydarzenie turystyczne tego sezonu

 

Najczęściej turyści koncentrują uwagę na okolicach Liptowskiego Mikulasza, malowniczego miasta nad Wagiem, znanego z faktu, że właśnie tu dokonał żywota słynny karpacki rozbójnik, Janosik. Położona niedaleko miasta Tatralandia to prawdziwy raj dla dorosłych i dzieci, z licznymi basenami i zjeżdżalniami. Z kolei Dolina Demianowska zachwyca swoim podziemnym światem jaskiń, a także wielkim turystycznym kurortem jakim jest Jasna, znana przede wszystkim jako ośrodek sportów zimowych, ale także jako znakomite miejsce do górskich wędrówek w okolicach Chopoka, na który można wjechać nowoczesnymi kolejami linowymi.

 

Liptov Fest

 

Już w najbliższy weekend 21-22 lipca w Tatrapolis (http://www.tatralandia.sk/pl/atrakcje/tatrapolis/tatrapolis-swiat-miniatur/) odbędzie się największe wydarzenie turystyczne tego lata na Liptovie. Ta impreza doczekała się już trzeciej edycji. Na festiwalu dobrej zabawy, jedzenia i niezapomnianych przeżyć będą dobrze bawić się nie tylko dorośli lecz także dzieci bo dla najmłodszych pociech w programie przewidziano liczne konkursy, animacje, program artystyczny i warsztaty kulinarne.

 

Video z zeszłorocznej edycji można obejrzeć tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=PjlvX1HPhGc

 

„ Przez cały dzień do dyspozycji uczestników festiwalu będą: łąka piknikowa, uliczki rzemieślnicze, mini park ze zwierzętami, strefa kulinarna, i strefa atrakcji, Park Tatrapolis i Plac Kuli Ziemskiej – mówi Sylvia Artzova z Tatry Mountains Resorts – dzieci do lat 3 mają BEZPŁATNY wstęp na festiwal – dodała Pani Sylvia.

 

Z kolei w piątkowych wieczór zapraszamy dorosłych na NICOLAUS PARTY z DJ Pablik – imprezę pod liptovskim niebem. Natomiast w sobotę na zakończeniu festiwalu o godz. 21.15 zapraszamy na Letnie Kino ze specjalnym pokazem filmowym. Koszt udziału w imprezie to 7 euro.

 

Rowerami po Liptovie

 

W niedzielę, skoro świt można ruszyć na rowery, do wypożyczenia w cenie 10euro za dwie sztuki.

 

„ Liptów, jak mało który region górski, nadaje się doskonale na wycieczki rowerowe. Łagodnie pofalowana kotlina otoczona jest wysokimi pasmami górskimi – dzięki temu można oglądać piękną scenerię górską bez potrzeby zdobywania wysokich szczytów i wspinania się stromymi podjazdami – zachwala Katarina Sarafinova z regionu Liptov.

 

„ Z pozycji siodełka rowerowego góry wyglądają równie pięknie, a wielka ilość zróżnicowanych szlaków rowerowych daje praktycznie nieograniczone możliwości wycieczkowe dla każdego – znajdują tu dogodne dla siebie trasy zarówno rodziny z dziećmi, jak i poszukiwacze większej dawki adrenaliny na rowerze – dodała Sarafinova”.

 

Do dyspozycji rowerzystów jest 12 oznakowanych tras o łącznej długości ponad 634 km – ich dokładny przebieg pokazuje nowa mapa szlaków rowerowych wydana w tym sezonie. Trasy rowerowe są nie tylko opisane na mapach, ale także bardzo dokładnie wyznaczone w terenie, a każde skrzyżowanie i rozjazd dodatkowo posiada tabliczki kierunkowe.

 

To tylko kilka propozycji odwiedzenia zachodniej części Liptowa, jednego z najciekawszych regionów na Słowacji. Wakacje rozpoczęte, więc może pora już spakować się i odkryć jego niebanalne piękno?

 

Autor: Wojciech Majeran (BB)

Zdjęcia: Liptov.sk, TMR a.s.

 

Więcej informacji:

 

http://www.visitliptov.sk/pl/zaujimavosti/tatrapolis-swiat-miniatur-tatralandia/?lang=pl

 

www.tatralandia.sk I www.vistliptov.sk I www.besenova.com I www.gopass.sk