Londyn – to najpopularniejszy kierunek wybierany w 2017 roku przez pasażerów podróżujących w świat z Lotniska Chopina. W minionym roku do stolicy Wielkiej Brytanii poleciało z warszawskiego portu blisko 460 tys. klientów, natomiast na wyprawę do drugiego w zestawieniu Paryża wybrało się prawie 283 tys. osób. Frankfurt odwiedziły 272 tys. pasażerów startujących z Warszawy. Londyn to także dla Lotniska Chopina miasto najczęstszych powrotów. W 2017 roku stołeczny port gościł ponad 450 tys. pasażerów z największego miasta w Wielkiej Brytanii.

 

Jeśli zaś chodzi o loty czarterowe to najczęściej były one wykorzystywane do przetransportowania turystów w rejony słynące z urlopowych walorów, jak Grecja (Heraklion – 38 tys. pasażerów, Rodos – 35 tys., Korfu – 27 tys., Zakynthos 24 tys.), Turcja (Antalya – 35 tys.), hiszpańskie Teneryfa (23 tys. pasażerów) oraz Fuerteventura (22 tys.), a także Egipt (Hurghada – 23 tys.), Bułgaria (Burgas – 27 tys.) czy Izrael (Tel Awiw – 38 tys.).

Wśród podróżujących w minionym roku z i na warszawskie lotnisko znacząca była grupa korzystająca z krajowych połączeń. Na Lotnisku Chopina pojawiło się ponad pół miliona gości z Wrocławia (266 tys.) i Gdańska (264 tys.), a także zbliżona liczba osób powracających do tych miast (262 tys. do Wrocławia i 260 tys. do Gdańska). Stołeczny port lotniczy często odwiedzali również podróżni chcący szybko przenieść się z Krakowa do Warszawy oraz
z powrotem. Z miasta królów do stolicy przyleciało w 2017 roku ponad 178 tys. pasażerów.

Numerem jeden pod względem liczby przewożonych pasażerów na Lotnisku Chopina są Polskie Linie Lotnicze LOT. Dziesięć najpopularniejszych kierunków LOT-u z Lotniska Chopina to
w kolejności: Kraków, Gdańsk, Londyn (Heathrow), Wrocław, Rzeszów, Amsterdam, Chicago, Frankfurt, Paryż (Lotniska De Gaulle’a) i Nowy Jork (JFK).

W 2017 roku udział LOTu w całym ruchu pasażerskim na Lotnisku Chopina wzrósł do ponad 43 proc., a w segmencie ruchu regularnego z 48 proc. do 50 proc.

Dodajmy, że w 2017 r. LOT przewiózł ponad 6,8 mln pasażerów, podczas gdy w 2016 r. 5,4 mln. To oznacza wzrost o ponad 25 proc. rok do roku. W 2017 r. 50 proc. pasażerów polskiego przewoźnika to goście tranzytowi, czyli osoby przesiadające się na Lotnisku Chopina.

Jesteśmy bardzo zadowoleni, że pasażerowie doceniają jakość naszych usług – mówi Hubert Wojciechowski, dyrektor Biura Marketingu i PR Lotniska Chopina. – W ubiegłym roku obsłużyliśmy prawie 16 milionów osób, a pod względem tempa rozwoju zajęliśmy pierwsze miejsce wśród lotnisk UE w grupie od 10-25 milionów pasażerów. W liczbie odprawionych osób wyprzedziliśmy praskie lotnisko im. Vaclava Havla. To wszystko wskazuje na potrzebę powstania w naszym kraju nowego, większego portu lotniczego – dodaje Hubert Wojciechowski.