LOT zwyciężył w prestiżowym konkursie „Best in Cloud” organizowanym przez magazyn Computerworld. Komisja doceniła innowacyjne i efektywne zastosowanie najnowocześniejszych technologii informatycznych przy budowie strony internetowej przewoźnika lot.com wraz z jej wersją mobilną oraz aplikacji mobilnych LOT Mobile na smartfony i tablety (Android i iOS).

 

LOT jest jedną z pierwszych linii lotniczych na świecie, które zastosowały pełną technologię tzw. Cloud Computing na tak dużą skalę. Nowa odsłona strony lot.com i pakiet usług w ramach LOT Mobile (mobilny lot.com i aplikacje mobilne na smartfony i tablety) to wprowadzone w ostatnim czasie inicjatywy LOT-u, które ułatwiają pasażerom dostęp do informacji, wpływają na znaczną poprawę szybkości i sprawności przesyłania danych, nawet przy znacznej liczbie użytkowników. Mają też wymierne korzyści organizacyjne i biznesowe dla firmy. To wszystko doceniła komisja konkursu „Best in Cloud” wybierając LOT firmą z najbardziej imponującym dorobkiem w obszarze zastosowań Cloud Computing na rynku polskim.

Tworząc nowe rozwiązania mobilne, kierowaliśmy się zasadą „anytime, anywhere”. Zależało nam, by informacje o naszych ofertach specjalnych były dostępne „zawsze i wszędzie”, za pomocą urządzeń mobilnych  – mówi Arkadiusz Gawryluk, Kierownik ds. E-commerce w PLL LOT S.A.

To rozwiązanie daje wiele korzyści naszym pasażerom. Teraz w każdej chwili i z każdego miejsca mogą oni m.in. zaplanować podróż sprawdzając rozkład lotów, zarezerwować bilet, odprawić się na rejs i sprawdzić status swojego lotu. I to wszystko wygodnie i szybko – niezależnie od tego jak wielu użytkowników robi to w jednym czasie. Wraz z wykorzystaniem nowych technologii położyliśmy nacisk na optymalizację kosztów utrzymania rozwiązań IT oraz zapewnienie elastyczności tworzenia nowych funkcjonalności i nowej oferty dla naszych Klientów – dodaje Krzysztof Jarosz, Dyrektor Biura Informatyki w PLL LOT S.A.

Aplikacje LOT-u można pobierać bezpłatnie z dwóch źródeł: AppStore i GooglePlay. Nowa odsłona lot.com to z kolei znacznie lepsza nawigacja serwisu, jak i korzystanie z profilu pasażera. Użytkownicy mogą logować się na lot.com używając swoich danych z kont na Facebook’u, Linkedin czy Google+. Wprowadzono także bardziej restrykcyjne zasady logowania do serwisu,
co gwarantuje silną ochronę danych osobowych. Lot.com zyskał także nową szatę graficzną, która jest bardziej nowoczesna, przyjazna, „czytelna”, lekka i bardziej estetyczna.

Cloud Computing to model zarządzania środowiskiem IT z rozwiązaniami zapożyczonymi z ideologii funkcjonowania w sieci internetowej. Odpowiada na potrzeby nowej epoki rozwiązań IT, w której priorytetem jest szybkość reakcji, efektywność i wydajność. Przy jednoczesnym zwiększeniu bezpieczeństwa danych. Cloud Computing odpowiada na potrzeby wynikające z coraz większej liczby połączonych urządzeń, ciągłych strumieni informacji i aplikacji WEB 2.0, takich jak otwarta współpraca, sieci społecznościowe i rozwiązania mobilne.