Dzisiaj w Pałacu Prezydenckim zostały wręczone nagrody w 2. Konkursie Architektoniczno-Urbanistycznym „Lider Dostępności”, promującym dobre i dostępne rozwiązania architektoniczne. Fundacja Integracja razem z Towarzystwem Urbanistów Polskich (TUP) nagrodziła Liderów Dostępności. Lotnisko Chopina otrzymało nagrodę w kategorii „Obiekt usługowy”. Nagrodę z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy odebrał Mariusz Szpikowski, naczelny dyrektor Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” i dyrektor Lotniska Chopina w Warszawie

 

Konkurs „Lider Dostępności” promuje najlepsze rozwiązania architektoniczne i urbanistyczne, które uwzględniają potrzeby osób z różnymi niepełnosprawnościami. Organizatorzy podkreślają, że kluczowa jest idea projektowania uniwersalnego, dzięki której dostęp do budynków mają zagwarantowany wszyscy użytkownicy – osoby z niepełnosprawnością, starsze czy też rodzice z małymi dziećmi.

 

– Nagroda przyznana przez tak zacne gremium to ogromny zaszczyt dla całego naszego zespołu. Chcemy być nie tylko obiektem przyjaznym dla naszych gości, dla naszych pasażerów. Naszą ambicją jest znaleźć się na szczycie firm, które są przyjaznym pracodawcą dla osób niepełnosprawnych”  – powiedział Mariusz Szpikowski, naczelny dyrektor Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” i dyrektor Lotniska Chopina w Warszawie odbierając wyróżnienie.

 

– Przez ostatnie lata zmieniło się bardzo wiele w kwestii dostępności. Jeszcze kilkanaście lat temu walczyliśmy o najprostsze udogodnienia  – dziś nagradzamy obiekty, które w równy sposób traktują osoby o ograniczonej sprawności i otwierają się na wszystkich użytkowników, bez wyjątku – mówi Piotr Pawłowski, prezes Integracji. – Dostępność buduje się małymi krokami i przez lata. Jesteśmy świadkami tworzenia architektury, która coraz bardziej jednoczy ludzi – dodaje Pawłowski.

 

Prezydent Andrzej Duda, który objął wydarzenie honorowym patronatem, podkreślił, że dostępność i likwidacja barier to istotne cechy nowoczesności.

 

– Likwidując bariery, które utrudniają codzienne funkcjonowanie osobom z niepełnosprawnościami, umacniamy sprawiedliwość i solidarność społeczną, które łączą nas, Polaków. A zarazem przyczyniamy się do modernizacji Polski. Bo nowoczesność, do której dążymy, nie oznacza tylko: szybciej, więcej, lepiej, wydajniej. Nowoczesność to także empatia, to więcej uwagi dla innych, to dostrzeganie sfer i aspektów rzeczywistości społecznej, które dawniej pomijano. Nie ma prawdziwej nowoczesności bez włączenia w nią całego społeczeństwa – zaznaczył Prezydent.