Spółka CPK wybrała Polskie Porty Lotnicze (PPL) na mniejszościowego inwestora dla powstającego lotniska centralnego. Dzięki tej decyzji nowy port lotniczy zostanie zbudowany w oparciu o polski kapitał. Nowe lotnisko w przyszłości będzie zarządzane według modelu opracowanego przez CPK wspólnie z PPL, właścicielem m.in. Lotniska Chopina w Warszawie, spółką mającą największe doświadczenie w zarządzaniu infrastrukturą lotniskową w Polsce.
Spółka Centralny Port Komunikacyjny podpisała list intencyjny z PPL, zyskując wiarygodnego partnera i współwłaściciela spółki CPK.Lotnisko, która będzie odpowiedzialna za zrealizowanie budowy nowego lotniska centralnego.

 

 Dzisiaj zapadła najważniejsza decyzja organizacyjna i kapitałowa od początku funkcjonowania projektu CPK. PPL stają się strategicznym partnerem CPK. Tę decyzję podjęliśmy, bo chcemy, aby w największy projekt w Polsce była zaangażowana i finansowała go polska firma – mówi Dariusz Klimczak, minister infrastruktury.

 

 Udział PPL w budowie lotniska CPK przez spółkę CPK.Lotnisko to decyzja strategiczna o pozostawieniu zarządzania najważniejszymi państwowymi aktywami lotniskowymi w polskich rękach. Wierzę, że pozwoli to wykorzystać potencjał inwestycyjny i ludzki PPL oraz jego spółek zależnych, a ponadto wzmocni Grupę Kapitałową CPK – mówi Maciej Lasek, wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK.

 
 
Zaangażowanie polskiego kapitału w powstanie lotniska CPK to wyraźny impuls dla dalszego rozwoju polskiego rynku lotniczego oraz wzmocnienia pozycji Polski jako kluczowego węzła transportowego w Europie. Dzięki tej inwestycji stworzymy nowoczesną infrastrukturę, która nie tylko odpowie na potrzeby dynamicznie rosnącego ruchu lotniczego, ale również przyczyni się do wzrostu gospodarczego i otworzy nowe możliwości dla polskich przedsiębiorstw.

 

– Cieszę, że dzięki wspólnemu zaangażowaniu kapitałowemu PPL i CPK proces zintegrowania inwestycji i realizacja celów Programu CPK będą sprawnie realizowane, zaczynając od wykorzystania know – how i technologii aż do finalnego uruchomienia lotniska CPK, a później zarządzania jego bieżącą działalnością – mówi dr Filip Czernicki, prezes CPK.

 

– Polskie Porty Lotnicze to organizacja z wieloletnim doświadczeniem operacyjnym, kompetencjami zarządczymi oraz zasobami ludzkimi niezbędnymi do sprostania wyzwaniom związanym z zarządzaniem nowym lotniskiem. Nasz udział jako inwestora branżowego w tym historycznym projekcie to naturalna kontynuacja roli, jaką odgrywamy w rozwoju polskiego lotnictwa. Wspólnie z CPK będziemy pracować nad modelem zarządzania, który nie tylko wykorzysta know-how i zasoby obu stron, ale przede wszystkim zapewni ciągłość operacyjną PPL. W szczególności zadbamy o realizację zobowiązań wobec naszych pracowników – mówi Andrzej Ilków, prezes PPL.

 

W ramach rocznych prac nad dokumentacją transakcyjną powstaną m.in. umowa inwestycyjna między CPK a PPL, umowa spółki CPK.Lotnisko oraz opracowany zostanie model zarządzania, czyli szczegółowe założenia w zakresie eksploatacji oraz zarządzania lotniskiem CPK po jego uruchomieniu.