Słowacja to kraj nam bliski, zarówno kulturowo, jak i językowo, sąsiad, którego odwiedziły – często wielokrotnie – miliony Polaków. Rodacy chętnie jeżdżą tam na nartach czy rowerach, korzystają z kąpielisk, degustują potrawy i wina oraz zwiedzają zabytki. Okazuje się, że Słowacja ma także luksusowe oblicze, ofertę skierowaną dla najbardziej wymagających klientów, takich, którzy oczekują wyjątkowych doznań na najwyższym światowym poziomie. 

 

Nie trzeba jechać daleko by pławić się w luksusowych ofertach naszych południowych sąsiadów. Wystarczy wyjazd na południową stronę Tatr, które są magicznym miejscem o każdej porze roku. 

 

W miejscowości Tatrzańska Łomnica znajduje się Hotel Lomnica. Jest to jeden z najbardziej prestiżowych hoteli w regionie, z długą historią sięgającą 1893 roku. Po gruntownej renowacji, zakończonej w 2009r.  oferuje ekskluzywne pokoje i apartamenty z widokiem na Łomnicki Szczyt, spa z wyborem saun, jacuzzi oraz restaurację z daniami austro-węgierskimi i regionalnymi. Historia Hotelu Lomnica jest niezwykle bogata i obecni właściciele cenią sobie dziedzictwo historyczne, jakie niesie ze sobą ten obiekt i starają się, by piękna historia nadal żyła w jego wnętrzach. Hotel Lomnica powstał w czasach monarchii austro-węgierskiej, nic więc dziwnego, że koncepcyjnie nawiązuje do historii cesarskiej pary Elżbiety Bawarskiej, zwanej Sissi i miłości jej życia – Franciszka Józefa. Dwie hotelowe restauracje – Sissi i Franz Josef – oferują dania na najwyższym poziomie. Hotel posiada również piwnicę z winami oraz bar cygarowy. Korytarze hotelowe są pełne sztuki, wypełnione dziełami najsłynniejszych malarzy z okresu Austro-Węgier, pierwszej Republiki Czechosłowackiej oraz słowackich malarzy powojennego modernizmu. 

 

Innym luksusowym hotelem z widokiem na tatrzańskie szczyty jest Hotel Kempinski, zlokalizowany tuż przy tafli jeziora Štrbské Pleso. Kempinski Hotels to jedna z najbardziej luksusowych sieci hotelowych na świecie, założona w 1897 roku w Berlinie, co czyni ją najstarszą europejską grupą hotelarską. Sieć jest znana z wyjątkowej elegancji, wysokiej jakości obsługi i luksusowego charakteru swoich obiektów. W Europie jest tylko 16 hoteli tej ekskluzywnej marki, a niektóre kraje, jak Francja, Polska, Wielka Brytania, czy kraje Beneluksu, wciąż czekają na otwarcie pierwszego hotelu sieci. Słowacki obiekt posiada dużą strefę wellness „ZION”, gdzie pływając w basenie widzimy romantyczny staw i góry. Restauracja słynie z wybitnej kuchni, a do degustacji mamy 60 rodzajów koniaków i whisky. Jakby tego było mało to w menu jest ponad 500 gatunków win. Obiekty „Kempinski” często posiadają unikalną architekturę i dekoracje nawiązujące do lokalnej kultury. Nie inaczej jest w słowackich Tatrach – obiekt powstał z połączenia trzech zabytkowych, odrestaurowanych budynków w jedną spójną całość. A wszystko to na wysokości 1351 metrów n.p.m. Mimo, że hotel zapewnia wszelkie wygody to warto wybrać się w jego okolicę. Dla gości podstawiane są vany i auta osobowe premium, które mogą nas zawieść tak blisko tatrzańskich szczytów jak to tylko możliwe. Warto wybrać się też w kierunku południowym; w niedalekim Popradzie, w historycznej jego części nazywanej Spišská Sobota znajduje się restauracja „Doma u nás”. Menu degustacyjne tam serwowane powinno zaspokoić najbardziej wymagających gości. 

 

Innym miejscem, które zapewnia wyjątkowe doznania są pokoje gościnne umieszczone na samym szczycie jednego z najwyższych tatrzańskich wierzchołków – to Lomnický štít. Już sama świadomość, że będziemy nocować niemal pod gwiazdami rozpala umysły. Przecież Łomnicki Szczyt (2634 m n.p.m.) jest wyższy od najwyższej polskiej góry, Rysów, aż o 135 metrów. Nocleg na Łomnickim Szczycie to oferta dla wybranych, odważnych i….cierpliwych. Rezerwacji należy dokonywać z co najmniej 3 miesięcznym wyprzedzeniem, a nocleg kosztuje około 900 euro. Tak wysoka cena obejmuje nocleg, posiłki, butelkę szampana w pokoju i dotarcie na szczyt, które samo w sobie jest olbrzymim przeżyciem. Korzystamy z pojedynczego wagonika kolejki linowej, której wybudowanie świadczy o odwadze i wiedzy inżynieryjnej. Historia budowy zaczyna się w 1928r. kiedy ruszyły pierwsze prace przygotowawcze, a budowa na dobre rozpoczęła się 8 lat później. W 1940 roku rozpoczęły się techniczne próby, by rok później zaczęli na szczyt wjeżdżać pierwsi śmiałkowie. Po wojennej zawierusze i zniszczeniach, w roku 1949, kolejka jest uruchamiana ponownie. Lata 1986-1989 to wymiana prawie wszystkich maszyn i wagonika oraz usunięcie jedynej podpory na odcinku Skalnaté Pleso – Lomnický štít, która stała się zbędna, a zaburzała krajobraz parku narodowego.

 

Luksusowe obiekty południowej strony Tatr czekają na turystów z Polski. Dysponują one nie tylko wysmakowanymi pokojami, ale także restauracjami, gdzie serwuje się autorskie interpretacje kuchni międzynarodowej i regionalnej. Noclegi, posiłki, widoki i serwis zaspokoją najbardziej wybredne gusta klientów.