Łazienki Królewskie ponownie otwierają się dla zwiedzających! J Do 9 maja zwiedzanie jest bezpłatne.

Od 4 maja zapraszamy do odwiedzenia: Pałacu na Wyspie (parter), Starej Oranżerii, Pałacu Myślewickiego, Białego Domu z wystawą czasową „Piękne przedmioty. Nabytki 2020.”, wystawy czasowej „Symbole Wolności Bałtyckiej” w Podchorążówce, Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa, a także sklepiku muzealnego w Podchorążówce.

Jesteśmy otwarci:

wtorek – czwartek: 10.00-16.00

piątek – niedziela: 10.00-18.00

Z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja zapraszamy do udziału w wydarzeniach online: lekcji muzealnej, wykładzie, seminarium oraz warsztatach.

  • 3 maja o godz. 12.00. zapraszamy Państwa do obejrzenia wykładu prof. Anny Grześkowiak-Krwawicz „3 maja 1791 – rewolucja po polsku”. Konstytucja 3 maja była dokumentem tak przełomowym, a jej przyjęcie przez polski sejm tak dużą sensacją, że cała Europa okrzyknęła te wypadki rewolucją. Warto więc przyjrzeć się bliżej okolicznościom uchwalenia Ustawy Rządowej i ludziom, którzy ją stworzyli.
  • 3 maja o godzinie 17:00 zapraszamy do udziału w seminarium „Nadzieje i projekty w dobie majowej jutrzenki”, mówić będziemy o tym, czego udało się dokonać w czasach „polskiej rewolucji”, a co zostało tylko na papierze, a także czy idee, którymi się kierowano, przetrwały po upadku Konstytucji 3 maja oraz po kolejnych rozbiorach.

Zarówno wykład jak i seminarium transmitowane będą na stronie internetowej Muzeum Łazienki Królewskie oraz na Facebooku.

Zapraszamy również do udziału w zajęciach edukacyjnych

  • Podczas warsztatów „Atramentowe historie”, które odbędą się 9 maja, będzie można przenieść się do świata dawnych kaligrafów i królewskich sekretarzy. Uczestnicy dowiedzą się, w jaki sposób 230 lat temu powstała Konstytucja 3 maja, oraz zobaczą jak stawiać litery, takie jak w dokumentach z końca 18 wieku. Każdy uczestnik warsztatów otrzyma paczkę z materiałami, niezbędnymi do tego, by zacząć swoją przygodę z kaligrafią. W zestawie znajdzie się zaostrzone gęsie pióro, stalówka, atrament i specjalny papier.
  • Uczniów klas 4-6 zapraszamy na lekcję muzealną o Konstytucji 3 maja. Poprzez porównanie tekstu Ustawy Rządowej i współczesnej polskiej konstytucji, postaramy się odpowiedzieć na pytania dotyczące sytuacji politycznej i społecznej w Rzeczypospolitej w 18 wieku

Na wystawie czasowej w Pałacu na Wyspie pokazana zostanie kopia Konstytucji 3 maja z 1791 r., wypożyczona z Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie. Ustawę zasadniczą oglądać można będzie do 13 maja w godzinach otwarcia obiektów.