XXII Parada Parowozów, organizowana przez PKP CARGO oraz Gminę Wolsztyn, odbędzie się 2 maja br.

Wydarzenie skierowane do fanów zabytkowych lokomotyw, ale też dzieci i ich rodziców, zainauguruje specjalny cykl wydarzeń organizowanych przez PKP CARGO o nazwie „Lato z Parowozami”. Zarówno w Wolsztynie, jak i Skansenie Taboru Kolejowego w Chabówce przez cały okres wakacyjny będą się odbywały weekendy tematyczne związane z koleją parową.

„Lato z Parowozami” to specjalny cykl skierowany do najmłodszych. Spółka PKP CARGO na każdy weekend lipca i sierpnia zaplanowała atrakcje tematycznie związane z koleją, które uprzyjemnią wakacyjny pobyt w Parowozowni Wolsztyn i Skansenie Taboru Kolejowego w Chabówce. Program „Lata z Parowozami” obejmuje m.in. zwiedzanie ścieżki technicznej, czyli zapoznanie się z dawnymi technologiami pracy na kolei, spotkania z maszynistami, gry i zabawy tematyczne dla dzieci, konkursy oraz wystawę parowozów wykonaną z klocków Lego. Zwieńczeniem „Lata z Parowozami” będzie Parowozjada w Chabówce, miejscu które posiada jedną z najliczniejszych i najciekawszych kolekcji eksponatów związanych z historią kolejnictwa na ziemiach polskich.

– Co roku Parada Parowozów przyciąga tłumy miłośników kolei do Wolsztyna. W tym roku szczególnie zachęcamy do wizyty w Parowozowni rodziców z dziećmi. To właśnie do nich kierujemy cykl atrakcji zatytułowany „Lato z Parowozami”, który zostanie zainaugurowany podczas Parady Parowozów. Będziemy promować niezwykle ciekawą historię kolejnictwa w Polsce wśród najmłodszych. Oczywiście jak co roku zapraszamy również na wieczorny spektakl – mówi Mirosław Kuk, rzecznik prasowy PKP CARGO S.A. – Jesteśmy przekonani, że cykl „Lato z Parowozami”, przypadnie do gustu również miłośnikom kolei. To z myślą o nich zaplanowano cotygodniowe przejazdy zabytkowymi parowozami – dodaje Mirosław Kuk.

PKP CARGO S.A. pełni funkcję mecenasa zabytków techniki kolejowej od kilkunastu lat. Spółka nie tylko wspiera utrzymanie taboru w Chabówce i Wolsztynie, ale również promuje tradycję kolejnictwa angażując się w organizację specjalnych eventów, takich jak Parada Parowozów (od 1991 roku) czy Parowozjada (od 2005 roku). Oba wydarzenia przyciągają miłośników kolei nie tylko z Polski, ale i całego świata. Co roku Wolsztyn oraz Chabówkę odwiedza ponad 35 tys. osób z różnych krajów. Są to również największe i najbardziej atrakcyjne wydarzenia o charakterze turystycznym i edukacyjnym w regionie.

 

***

Grupa PKP CARGO jest liderem kolejowych przewozów towarowych w Polsce i drugim największym operatorem w Unii Europejskiej. Powstała w 2001 roku. W zakresie usług logistycznych wykorzystuje transport lądowy (kolejowy i samochodowy) oraz morski (promowy). Posiada największą flotę kolejowego taboru towarowego w Polsce. Dziennie przewoźnik uruchamia średnio tysiąc pociągów i obsługuje kilka tysięcy klientów. Świadczy samodzielne przewozy towarowe na terenie Słowacji, Czech, Niemiec, Austrii, Belgii, Holandii i Węgier oraz Litwy.

W skład Grupy PKP CARGO wchodzą spółki zależne, m.in. Cargosped (odpowiedzialna za przewozy intermodalne), PS Trade Trans (krajowa i międzynarodowa spedycja kolejowa) oraz PKP CARGOTABOR (jedna z największych spółek taborowych na świecie).

W 2014 roku Grupa PKP CARGO osiągnęła 4,257 mld zł przychodów i 276 mln zł zysku netto, przewożąc 111 mln ton ładunków.

30 października 2013 roku PKP CARGO zadebiutowało na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, stając się pierwszym kolejowym przewoźnikiem towarowym w UE notowanym na giełdzie. Wartość oferty publicznej, w której PKP S.A. sprzedała niemal 50 procent akcji PKP CARGO, wyniosła 1,42 mld zł. Spółka obecnie wchodzi w skład indeksu mWIG40. Jej głównym akcjonariuszem pozostaje PKP S.A.

Grupa PKP CARGO prowadzi aktywną działalność z zakresu CSR. Stosuje standardy odpowiedzialnej polityki pracowniczej, realizuje szereg działań na rzecz ochrony środowiska, jest także mecenasem zabytków techniki kolejowej, zgromadzonych m.in. w unikalnej na skalę europejską Parowozowni Wolsztyn.