Wybierając się w egzotyczną podróż warto zabrać ze sobą oprócz przewodnika, nakrycia głowy i kremu z filtrem także mapę ginącego świata, która uchroni nas przed karnymi konsekwencjami niewiedzy, a dziką przyrodę przed wyginięciem. Na lotniska w całej Polsce trafiło właśnie 30 000 map ginącego świata – ulotek informujących o niebezpiecznych pamiątkach, czyli o tym czego nie wolno przywozić z zagranicznych wypraw.  


Z mapy ginącego świata dowiemy się że z Ameryki Południowej, Środkowej i Karaibów nie wolno przywozić m.in. odzieży i elementów ubioru wykonanych z wełny wikuni, wyrobów z twardych koralowców czy obrazków ze skrzydeł motyli lub ususzonych okazów.  Wybierając się do Ameryki Północnej wystrzegajmy się rzeźb z kłów morsa czy tzw.  „łapaczy snów” oraz innych ozdób wykonanych z piór ptaków drapieżnych i sów. W Azji tubylcy namawiać nas będą do zakupu produktów tradycyjnej medycyny chińskiej, koników morskich w formie ozdób czy szali z wełny antylop – nigdy tego nie kupuj! W Afryce nie kupuj wyrobów z kości słoniowej czy rogów nosorożca i biżuterii z koralowców czy fragmentów rafy koralowej. Kraje Europy Południowej i basenu Morza Śródziemnego obfitują w pamiątki z całego świata. Tu możesz spotkać się niemal ze wszystkimi wymienionymi wyżej przedmiotami, a to tylko wybrane przykłady, lista jest dłuższa.

Dowiedz się czego nie wolno przywozić z poszczególnych kontynentów. Pobierz mapę ginącego świata w formie PDF ze strony ginacegatunki.pl.

Ulotki trafiły na lotniska w Gdyni, Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Warszawie, Przemyślu i Wrocławiu. Teraz celnicy będą przekazywać je turystom wybierającym się w daleką podróż aby zmniejszyć ilość nieświadomych decyzji podczas wyjazdów, które przyczyniają się do zwiększania nielegalnego handlu zagrożonymi gatunkami.  Tu warto przypomnieć, że do ochrony zagrożonych gatunków zwierząt i roślin zobowiązani jesteśmy prawem. Polska 25 lat temu podpisała Konwencję Waszyngtońską, która obliguje nas Polaków, do skutecznej ochrony zagrożonych gatunków zwierząt i roślin.

Dane wciąż są alarmujące. Ponad 30 000 gatunków roślin i zwierząt na całym świecie zagrożonych jest wyginięciem z powodu nielegalnego handlu. Roczne zyski ze światowego handlu zagrożonymi gatunkami roślin i zwierząt sięgają kilku miliardów dolarów. Jest to trzeci, co do zyskowności nielegalny proceder na świecie – po handlu bronią i narkotykami. Ze schwytanych zwierząt tworzone są pamiątki, które następnie kupują często niczego nieświadomi turyści. Dodatkowo, części ciał zagrożonych gatunków są wykorzystywane na potrzeby tradycyjnej medycyny azjatyckiej.

Zobacz  w jaki sposób powstają przedmioty wykonane z gatunków zwierząt chronionych prawem – obejrzyj viral: ginące gatunki – kłopotliwe pamiątki z wakacji.

Los tysięcy gatunków zależy od przemyślanych decyzji konsumentów na całym świecie, również w Polsce.Wejdź na stronie kampanii ginacegatunki.pl i  dowiedz się więcej!

Mapa ginącego świata powstała w ramach akcja GINĄCE GATUNKI, która ma na celu pokazanie skali problemu nielegalnego handlu zagrożonymi gatunkami roślin i zwierząt i uświadomienie jak ważne są nasze decyzje konsumenckie i jak duży mają one wpływ na wymieranie gatunków.

Kampanii GINĄCE GATUNKI realizowana w partnerstwie Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra”, Fundacji „Sztuki Wszystkie” oraz firmy BANZAI, dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Patronat honorowy nad projektem sprawuje Minister Środowiska. Kampania skierowana jest do telewidzów, Internautów, turystów, konsumentów oraz do architektów wnętrz. Głównym elementem kampanii jest cykl filmów dokumentalnych o charakterze edukacyjnym pt. „Mapa ginącego świata”.  Gospodarzem filmów jest aktor Mateusz Damięcki, a zdjęcia do cyklu realizowane były w Kenii, Sri Lance, Wietnamie oraz na Madagaskarze.  Ponadto powstały dwa virale internetowe, aplikacja na telefon – świadomy podróżnik i dwie wystawy: Nielegalny handel pamiątkami i Nielegalny handel drewnem.Szkoły, festiwale podróżnicze, instytucje zainteresowane ekspozycją wybranej wystawzapraszamy do współpracy. Więcej informacji na temat wystaw oraz  kampanii GINĄCE GATUNKI znajduje się na stronie ginacegatunki.pl oraz na profilu kampanii na FB facebook.com/ginacegatunki