Mateusz Damięcki przejdzie 107 km w ogólnopolskim marszu OnkoRejs Granicami Polski razem z chorymi onkologicznie oraz osobami zdrowymi ich wspierającymi. Marsz odbędzie się w dniach 25 czerwca – 1 lipca

 

OnkoRejs Granicami Polski to ogólnopolski marsz, którego celem jest aktywizacja osób, które dotknęła choroba nowotworowa, a także ich bliskich.

 

– Chcemy pomóc im uwierzyć, że rak to nie wyrok. Naszym celem jest też nagłośnienie wagi badań profilaktycznych – mówi Magdalena Lesiewicz, Prezes Zarządu Fundacji OnkoRejs – Wybieram Życie. Inicjatorzy akcji chcą także pokazać, że rak może dotknąć każdego z nas, ale że można go wyleczyć i pomimo choroby realizować swoje pasje i cieszyć się życiem.

 

Marsz obejmie 18 trasy po około 100 km.. Każdym odcinkiem będą się opiekować koordynatorzy tras, którzy są osobami onkologicznymi lub ich bliskimi. Na każdej trasie maszerować będą grupy około 10 osobowe. Mateusz Damięcki od 25 do 30 czerwca przejdzie 107 km na trasie Ustrzyki Górne – Barwinek.

 

– Gdy byłem dzieckiem, jeździłem na wakacje do miejscowości Rudawka Rymanowska. Tam całymi dniami bawiłem się z moją przyjaciółką Magdą. Chodziliśmy nad rzekę, łapaliśmy ryby na haczyk ze szpilki, zbieraliśmy grzyby, jeździliśmy na koniach, doiliśmy krowy i było super. Kilka lat temu Magda zachorowała na raka i stoczyła wielką bitwę, by wygrać z nowotworem. Dlatego w tym roku w OnkoRejsie pójdziemy z Magdą razem, a wybór trasy Ustrzyki Górne – Barwinek nie jest przypadkowy, ten odcinek leży blisko Rudawki. Udział w OnkoRejsie jest więc dla nas niejako sentymentalną podróżą do czasów dzieciństwa. Razem z Magdą chcemy wspierać chorych i pokazać im, że raka da się pokonać. Cieszę się, że udało mi się także włączyć do Onkorejsu SGB Bank z Poznania, który postanowił wesprzeć finansowo tę szlachetną inicjatywę – mówi Mateusz Damięcki.

 

W marszu, poza Mateuszem Damięckim, biorą także udział dwie aktorki: Jola Mrotek (ambasadorka fundacji), która przejdzie trasą przy granicy rosyjskiej Sępopol – Gołdap oraz Julita Kożuszek (trasa Police – Świnoujście) która organizuje z artystami z zachodniopomorskiego koncert charytatywny w Międzyzdrojach.

 

Projekt jest wyjątkowy, ponieważ jest realizowany przez osoby i dla osób, które wiedzą co to rak.

– Na każdym etapie realizacji projektu włączeni są chorzy po lub w trakcie przejść onkologicznych oraz ich bliscy. Co ważne, przed, w trakcie oraz po marszu będą organizowane spotkania ze społecznościami lokalnymi, by przekazać wszystkim, jak ważna jest profilaktyka antynowotworowa i badania profilaktyczne. Jest szansa, że dzięki temu wielu ludzi zbada się i uratuje swoje zdrowie i życie – podkreśla Magdalena Lesiewicz.

 

OnkoRejs jest organizowany przez Fundację OnkoRejs – Wybieram Życie. W projekcie bierze udział także SGB Bank z Poznania wraz z bankami spółdzielczymi, chcąc w ten sposób pokazać, że Spółdzielcza Grupa Bankowa bierze odpowiedzialność za swoich klientów i bliskich ich sercu.

 

ONKOREJS – PODSTAWOWE INFORMACJE:

 

Termin: 25 czerwca – 1 lipca 2017

 

Długość trasy: około 100 km każdego odcinka

 

18 potwierdzonych tras, które posiadają koordynatora i uczestników:

1. Kołobrzeg, Międzyzdroje, Świnoujście – 108 km
2. Kołobrzeg, Mielno, Darłowo, Ustka – 110 km
3. Jastrzębia Góra, Łeba, Ustka – 108 km
4. Jastrzębia Góra, Hel, Władysławowo, Puck, Rewa – 106 km
5. Krynica Morska, Kąty Rybackie, Gdańsk, Sopot, Gdynia, Rewa – 102
6. Krynica Morska, Braniewo – 109 km

7. Sępopol, Gołdap – 97 km
8. Dusznica, Stankuny, Gołdap – 104 km
9. Białowieża, Bobrowniki, Sokółka – 100 km
10. Białowieża, Czeremcha, Niemirów, Janów Podlaski – 104 km
11. Ustrzyki Górne, Ustrzyki Dolne, Arłamów, Przemyśl – 102 km

12. Ustrzyki Górne, Barwinek – 107 km 13. Muszyna, Barwinek – 87 km
14. Muszyna, Szczawnica, Niedzica, Jurgów – 90 km
15. Bielice, Śnieżnik, Boboszów, Bystrzyca Kłodzka, Polanica Zdrój, Kudowa Zdrój – 109 km
16. Okrzeszyn, Lubawka, Karpacz, Szklarska Poręba, Świeradów Zdrój – 109 km
17. Zgorzelec, Bogatynia, Zawidów, Leśna, Świeradów Zdrój – 90 km
18. Police, Szczecin, Goleniów, Wolin, Świnoujście – 115 km

 

Więcej informacji:

www.onkorejs.pl

https://www.facebook.com/OnkoRejs/

https://www.facebook.com/events/667062360112212/

 

Kontakt dla mediów:

PR Mateusza Damięckiego:

Joanna Owsianko – tel. 502 126 043, e-mail: j.owsianko@prplus.pl

Fundacja OnkoRejs – Wybieram Życie:

Magdalena Lesiewicz, Prezes Zarządu – tel. 502 080 598, e-mail: OnkoRejs@wp.pl