Według badania przeprowadzonego przez momondo, globalną wyszukiwarkę lotów, hoteli i wynajmu samochodów, 32% Polaków uwzględnia w swoim budżecie wydatki na podróżowanie. Co ciekawe, chętniej przeznaczamy pieniądze na wyjazdy niż na nowe ubrania czy remont mieszkania. Z drugiej strony, nie lubimy zbędnego wydawania pieniędzy i często szukamy oszczędności w czasie urlopu. Najwięcej, bo 44% ankietowanych, oszczędza na zakupach, 21% na biletach lotniczych, a 23% na zakwaterowaniu. Dlatego postanowiliśmy zebrać kilka przydatnych wskazówek, które pozwolą nam spędzić niezapomniane wakacje przy minimalnych kosztach.

 

„Polscy turyści cenią sobie poznawanie nowych miast i ciekawych kierunków – aż 41% respondentów deklaruje, że najwięcej czasu podczas urlopu poświęci na zwiedzanie. Istnieje wiele sposobów na to, by zaoszczędzić pieniądze w czasie wyjazdu. Możemy wybrać loty transferowe, czy też noclegi w schroniskach lub mieszkaniach z własną kuchnią, tak by ograniczyć wydatki. Ponadto na całym świecie znajdziemy bezpłatne muzea, festiwale i inne atrakcje. Warto też korzystać z aplikacji turystycznych, które oferują atrakcyjne zniżki i promocyjne ceny. Doskonałym sposobem pozwalającym zaoszczędzić pieniądze jest również korzystanie z Kalendarza Cenowego, bezpłatnego narzędzia momondo, które analizuje kiedy ceny biletów lotniczych są najatrakcyjniejsze. Dzięki temu możemy zaplanować podróż w terminie, który będzie dla nas najbardziej opłacalny. Przydatnym narzędziem jest też Alarm Cenowy, który poinformuje nas o zmianach cen biletów lotniczych na wybranej przez nas trasie w konkretnym terminie.” – mówi Marta Krywult, Online Marketing Manager w momondo.

 

1. Zobacz, zjedz i zaoszczędź – wszystko w pakiecie

 

Dzięki kartom dla turystów możemy zwiedzać nowopoznane miasta ze zniżką, a czasami nawet zupełnie za darmo. Ich posiadacze mogą bezpłatnie podróżować komunikacją miejską, a także uzyskać niższe ceny w sklepach, kawiarniach i restauracjach. System kart miejskich działa w wielu miejscach na całym świecie, a koszt aktywacji zależy od miasta i czasu korzystania. Na przykład w Budapeszcie 24-godzinna karta kosztuje 18 euro, a 72-godzinna 35 euro, podczas gdy w Oslo za 2 doby zapłacimy ok. 60 euro. Cena ta zawiera bezpłatne przejazdy środkami transportu publicznego, transfery na lotnisko, wycieczki z przewodnikiem, wstępy do muzeów oraz inne zniżki. W Paryżu, oprócz karty miejskiej, możemy kupić „Paris Museum Pass” – bilet wstępu do 60 muzeów i zabytków obowiązujący przez 2, 4 lub 6 dni. Liczba odwiedzin jest nieograniczona, a ceny wahają się od 48 euro do 74 euro. Zakupu kart można dokonać w centrach informacji turystycznej lub przez internet.

 

2. Wycieczka z przewodnikiem? Nie zawsze musisz za to płacić!

 

Świetnym sposobem na poznanie odwiedzanego miejsca jest wzięcie udziału w wycieczkach organizowanych przez wolontariuszy. Najczęściej są to lokalni mieszkańcy, którzy doskonale znają wszystkie ciekawe i często nieoczywiste zakamarki. Z tej formy zwiedzania możemy skorzystać w wielu miastach. Na przykład w Mediolanie spacer z „Milan Free Tour” rozpoczyna się o 10:45 i trwa ok. 2,5 godziny. Discover Walks i SANDEMANs NEW Europe proponują zwiedzanie, za które zapłacimy tyle, ile uznamy za stosowne. Pierwsza z firm oferuje spacery w Paryżu i Lizbonie. Druga w swojej ofercie posiada 18 lokalizacji na całym świecie, m.in. Amsterdam, Barcelonę, Berlin, Londyn czy Madryt. Warto wcześniej dokonać rezerwację online, jeżeli nie jesteśmy pewni, czy dotrzemy na miejsce odpowiednio wcześniej.

 

3. Przewodnik w kieszeni

 

Posiadanie smartfona zdecydowanie ułatwia życie! Wystarczy kilka kliknięć, by ściągnąć darmową aplikację z audio przewodnikiem, która pozwoli nam na zwiedzanie miasta w swoim tempie i według własnego planu, niezależnie od grupy. Użytkownicy systemu iOS mogą bezpłatne pobrać przewodniki „momondo places”, które zostały opracowane dla 23 miast z całego świata w tym: Barcelony, Berlina, Bangkoku, Kopenhagi, Londynu, Nowego Jorku, Paryża, Rzymu, Lizbony, Amsterdamu czy Moskwy, oferta jest stale rozwijana o kolejne popularne cele turystyczne. Aplikacja posiada też funkcję nawigacji i daje okazję do poznania nieoczywistych miejsc. ”momondo places” zostało stworzone przy współpracy z lokalnymi mieszkańcami i zawiera blisko 200 unikatowych atrakcji.

 

4. Wakacje z pełną chatą

Podróżując z dziećmi warto wcześniej upewnić się, gdzie możemy wejść z naszymi pociechami. Sprawdźmy także, czy za każdym razem musimy płacić za bilet – niektóre atrakcje zapewniają bezpłatny wstęp dzieciom do pewnego wieku. Wiele miejsc oferuje także możliwość zakupienia biletów rodzinnych, gdzie dorośli w towarzystwie dzieci otrzymują tańszą ofertę. Na przykład wstęp dla rodziny z 1-3 dzieci do Pałacu Cudów w Budapeszcie, kosztuje 8100 forintów, czyli około 112 złotych, podczas gdy regularne bilety to 2500 forintów (ok. 35 złotych) dla osoby dorosłej i 1900 forintów (ok. 26 złotych) dla dziecka w wieku 7-19 lat.

5. Największe muzea bez biletów? To możliwe! 

 

Wiele instytucji kulturalnych otwiera swoje podwoje zupełnie za darmo! Na przykład Muzeum Miasta Kopenhaga oferuje wolny wstęp w piątki. W Paryżu zaś w każdą pierwszą niedzielę miesiąca wejdziemy bezpłatnie do największych i najbardziej znanych muzeów, w tym także do osławionego Luwru. Będąc w Barcelonie możemy zobaczyć prace Picassa, za darmo, w każdą niedzielę po godzinie 15:00. Wiele muzeów na całym świecie daje szansę na oglądanie swoich kolekcji na podobnej zasadzie, a szczegółowe informacje znajdziemy na oficjalnych stronach internetowych. Warto więc dokładnie sprawdzić miejsca, które planujemy odwiedzić.

 

6. Najciekawsze zabytki za darmo? Rezerwacja bywa niezbędna.

 

Na całym świecie istnieją miejsca oferujące bezpłatny wstęp –  jednak czasami, by się do nich dostać należy dokonać rezerwacji online. Zwiedzanie na tej zasadzie działa na przykład w przypadku gmachu Reichstagu w Berlinie. Nieodpłatnie możemy zobaczyć także budynek duńskiego parlamentu. W tym przypadku jesteśmy jednak zobligowani do wzięcia udziału w 45 minutowej wycieczce z przewodnikiem. Należy jednak pamiętać, że liczba miejsc jest ograniczona – dlatego bezpieczniej jest zrobić rezerwację online. Pamiętajmy również, że nie wszystkie atrakcje są otwarte dla gości każdego dnia. Szczegółowe informacje znajdziemy na oficjalnych stronach.

7. Internetowi łowcy okazji

 

Informacje o aktualnych promocjach znajdziemy na portalach zniżkowych typu Groupon i Travelzoo. Oprócz specjalnych cen biletów do muzeów, oferują one także kupony na wycieczki, bilety do teatrów, rabaty w restauracjach i wielu innych miejscach.Korzystając z tego rodzaju zniżek możemy oblicze odwiedzanych miejsc z bardziej lokalnej perspektywy.