Usytuowana na południowo-wschodnim wybrzeżu Peloponezu Monemwasia to założone w VI w. przez Bizantyjczyków zapierające dech w piersiach średniowieczne miasteczko u podnóża skalnego urwiska.

Monemwasia, Peloponez fot. K Vergas www.visitgreece.gr

Wykorzystaj okazję, żeby zwiedzić tę tajemniczą kamienną osadę wtuloną w przestrzeń pomiędzy brzegiem morza a stromą ścianą skał i zanurz się w wyjątkowej, średniowiecznej atmosferze!

O niepośledniej historycznej roli Monemwasii, określanej też często mianem „Gibraltaru Wschodu”, świadczy choćby fakt, że w zamierzchłych czasach miasto gościło w swych warownych murach wielu spośród cesarzy Bizancjum. W swej burzliwej i wielowiekowej historii Monemwasia znajdowała się także w rękach krzyżowców, Wenecjan oraz Turków.

Monemwasia, Peloponez fot. EFili, www.visitgreece.gr

Wybierz się na spacer wąskimi brukowanymi uliczkami twierdzy i podziwiaj pięknie odrestaurowane kamienne budynki, w których funkcjonują dziś liczne hotele i lokale gastronomiczne. Koniecznie spróbuj również przysmaków lokalnej kuchni. W wielu tutejszych restauracjach, działających w historycznych średniowiecznych domostwach, można zjeść romantyczną kolację na tarasie na dachu budynku, co pozwala cieszyć się niezapomnianymi widokami. Można tu też z łatwością znaleźć nocleg i spędzić noc w prawdziwym średniowiecznym domu.

Ta historyczna część Monemwasii, zwana „Kástro” (Zamek), podzielona jest na dwie części: Dolne i Górne Miasto.

Monemwasia, Peloponez fot. EFili, www.visitgreece.gr

W Dolnym Mieście, pośród wielu zabytkowych budynków oraz pozostałości historycznych budowli, znajduje się m.in. dobrze zachowany XVI-wieczny meczet, którego wnętrza stanowią dziś siedzibę Muzeum Archeologicznego. Odnajdziesz tu również liczne, niezwykle piękne świątynie bizantyjskie.

Monemwasia, Peloponez fot. EFili, www.visitgreece.gr

W niezamieszkałym Górnym Mieście natkniesz się na pozostałości starych bizantyjskich budynków. Skalista, kręta ścieżka poprowadzi Cię do XIII-wiecznego Fortu Youlás, skąd rozciąga się wspaniały widok na całe miasteczko!

Źródło: GRECKA NARODOWA ORGANIZACJA TURYSTYCZNA W POLSCE, www.visitgreece.gr

materiał promocyjny partnera
zdjecie główne: Monemwasia, Peloponez fot. EFili, www.visitgreece.gr

www.visitgreece.gr