W tym roku już po raz czwarty lód skuje Husum na dalekiej północy Niemiec. W okresie od 24 listopada 2017 do stycznia 2018 zimowy hit regionu – lodowisko o powierzchni 600 metrów kwadratowych znowu przyciągnie do świątecznie udekorowanej hali targowej niegdysiejszego miasta portowego dziesiątki tysięcy amatorów sportu na lodzie. Starszym i młodszym łyżwiarzom nieocenionym wsparciem służy w razie potrzeby foka Bobby, której wszędzie pełno na całej tafli. Burzliwą historię północnofryzyjskiej gminy położonej w pobliżu duńskiej granicy i bezpośrednio przy Parku Narodowym Szlezwicko-Holsztyńskiego Morza Wattowego obrazują świetne ekspozycje w dwóch muzeach

 

Muzeum Żeglugi Fryzji Północnej ukazuje marynistyczne oblicze Husum w sposób przystępny także dla dzieci. Niezwykle interesujące są przygotowana z wielką starannością kolekcja miniaturowych modeli historycznych statków przybrzeżnych czy prezentacja pokazująca mozolną budowę drewnianych okrętów. Największy podziw budzi jednak wydobyty w 1996 wrak statku z Uelvesbüll, zajmujący centralną pozycję w muzeum.

Miłośnicy literatury powinni odwiedzić uroczy niegdysiejszy dom poety Theodora Storma, który urodził się przed 200 laty w tym portowym mieście. Kamienica skrywa w sobie cząstkę życia wielkiego romantyka literatury niemieckiej. W swoim wierszu „Miasto“ Storm tak pisze o Husum: „Lecz całe moje serce jest przywiązane do Ciebie, szarego miasta nad morzem…“.

Informacje o lodowisku w Husum

Niemiecki: http://www.husum-eiszeit.de

Angielski: http://www.husum-eiszeit.de/

 

(z użyciem translatora Google) Informacje o Muzeum Żeglugi Fryzji Północnej

 

Niemiecki: http://www.schiffahrtsmuseum-nf.de

Angielski: https://www.sh-tourismus.de/en/a-north-friesland-maritime-museum

 

Informacje o domu Theodora Storma Niemiecki:

 

http://www.storm-gesellschaft.de

Angielski: http://www.theodorstorm.co.uk/TSSociety/TSSociety.htm

 

Husum dla turystów

 

Niemiecki: https://www.husum-tourismus.de

Angielski: http://www.husum.org

 

(z użyciem translatora Google) Podróże po Szlezwiku-Holsztynie

 

Niemiecki: https://www.sh-tourismus.de

Angielski: https://www.sh-tourismus.de/en