O tym, że Polacy pokochali podróże na własną rękę wiadomo od kilku lat. Coraz chętniej i śmielej korzystamy z wachlarza narzędzi dostępnych w sieci w celu zorganizowania urlopu, o czym Skyscanner sukcesywnie się przekonuje analizując ruch na swojej stronie wyszukującej najtańsze loty, oferty hoteli i wypożyczalni samochodów. Również coraz śmielej wybieramy kierunki wakacyjnych podróży. Choć nadal w ścisłej czołówce jest Europa Zachodnia i Południowa, a także Azja Południowo-Wschodnia, rodzi się nowy trend i grupa niezwykle świadomych i zdeterminowanych podróżników, którzy wakacje traktują, jako moment wyruszenia tam, gdzie mało komu wśród rodaków udało się dotrzeć, głównie ze względu na odległość i wysoki koszt pobytu. Chcąc zrealizować swoje podróżnicze marzenia przez cały rok planują, sprawdzają i odkładają fundusze. Za swój cel wybierają kraje mało znane, położone nierzadko po drugiej stronie kuli ziemskiej, dla wielu nieosiągalne. Palau, Panama, Martynika i wiele innych staje się celem turystycznych podbojów rodaków

 

W planowaniu podróży we własnym zakresie jesteśmy coraz lepsi. Cenimy niezależność, wolność wyborów, a także wielu z nas wręcz oczekuje przygody i czynnika nieznanego i nieprzewidywalnego, aby mieć co wspominać i czym dzielić się po powrocie. Stajemy się coraz ambitniejsi pod kątem wybieranych destynacji wakacyjnych podróży – próbujemy przechytrzyć system i udowodnić sobie, że do tej pory nieosiągalne staje się na wyciągnięcie ręki. Użytkownicy Skyscanner są coraz bardziej biegli w korzystaniu z pomocnych funkcji, które umożliwiają upolowanie naprawdę taniego biletu. W związku z tym ograniczenia związane z dotarciem w najbardziej odległy zakątek świata sukcesywnie zanikają. Głównym wyzwaniem staje się ograniczony czas na podróż, a także budżet na pobyt na miejscu. Tworzy się jednak elitarne grono podróżujących, dla których najważniejszy jest cel podróży: mało osiągalny, mało popularny, taki, o którym większość marzy bądź czyta w kolorowych magazynach, albo nawet i niewiele wie. Kosztem wielu wyrzeczeń zrobią wszystko, by te wyczekiwane przez cały rok 2 tygodnie urlopu spędzić właśnie tam, gdzie mało kto dociera. Palau, Panama, Martynika i wiele innych staje się celem turystycznych podbojów rodaków.

 

TOP 10 krajów, po które sięgają wytrawni podróżnicy i wzrost ich popularności

 

Poniższe zestawienie prezentuje wzrost popularności na przestrzeni ostatniego roku. Analizie poddano dane pochodzące z pierwszej połowy 2016 i 2017 roku.

 

Lp.

Kraj

Wzrost popularności

1

Palau

432%

2

Kazachstan

177%

3

Martynika

176%

4

Panama

159%

5

Bahamy

148%

6

Kambodża

130%

7

Gwadelupa

85%

8

Izrael

80%

9

Sri Lanka

75%

10

Seszele

54%

 

Kiedy lecieć i co warto tam zobaczyć?

 

Palau

 

Listę TOP otwiera Palau – to mały wyspiarski kraj na Pacyfiku, składający się z 4 wysp i atolu Helen. Zamieszkuje go zaledwie 18 tysięcy osób. Palau jest niezwykle drogie pod kątem kosztu pobytu, dojazd taksówką w pobliskie miejsce może kosztować nawet 100$, pobyt na prywatnej wyspie waha się od 5 do 50$ za dzień. To prawdziwy raj dla miłośników nurkowania, zwłaszcza Blue Corner ze względu na malownicze rafy i możliwość obserwowania rekinów przy widoczności do 45metrów. W Peleliu z kolei na amatorów nurkowania czekają wraki statków i samolotów z okresu II wojny światowej. Do Palau najlepiej się udać od grudnia do maja – wtedy panuje tam pora sucha. Najtańszy miesiąc na lot z Polski do Palau dostępny tutaj. Ceny zaczynają się od około 3500 zł.

 

Kazachstan

 

Azja Centralna to kolejny region, którego popularność rośnie. Do niedawna uchodził za monotonny ze względu na stepowy i górzysty krajobraz, a przez to bardzo niedoceniony, biorąc pod uwagę skarby, jakie skrywa. Popularność Kazachstanu rośnie z uwagi na rosnącą rolę w międzynarodowej polityce gospodarczej Polski. W tym roku LOT uruchomił bezpośrednie połączenia do Astany, stolicy kraju. Kazachstan jest niezwykle tani – ceny dwukrotnie niższe w Polsce. Słynie z niezwykłej gościnności i lokalnej kuchni – mieszanki smaków rosyjskich, chińskich, gruzińskich, tureckich, mongolskich i uzbeckich. Warto zobaczyć tam podwodny las w pobliżu jezior Kolsai i Kajyngdy – las mimo zalania przez wody jezior nadal żyje i rozkwita. W Kazachstanie znajduje się fenomenalny Kanion Szaryński – porównywalny z Wielkim Kanionem w USA, wpisany na listę pomników UNESCO, a także słone jezioro Tuzkol. Najlepszy czas na wyjazd to kwiecień-czerwiec i wrzesień-listopad. Najtańszy miesiąc na lot z Polski do Kazachstanu dostępny tutaj. Ceny zaczynają się od 960 zł.

 

Martynika

 

Martynika to departament zamorski Francji na terenie Ameryki Południowej, zajmujący wyspę o tej samej nazwie. Jedno z najpiękniejszych miejsc na Karaibach słynące z rajskich plaż. Minusem Martyniki jest to, że jest bardzo droga, nawet dla średniozamożnego Francuza. Wśród atrakcji, jakie czekają na miejscu jest m.in. ogród botaniczny Jardin de Balata, istna kolorowa dżungla rosnąca na różnych poziomach górzystego terenu, muzeum bananów, a nawet rumu. Koniecznie trzeba zobaczyć Kanał Niewolników, położony w sercu lasu i zbudowany w XVIII wieku przez niewolników, który działa do dzisiaj. Najlepszy czas na podroż to luty-kwiecień. Z kolei najtańszy miesiąc na lot z Polski można sprawdzić tutaj. Ceny zaczynają się od 2250 zł.

 

Panama

 

Położona w Ameryce Środkowej, nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym. Pod kątem kosztu pobytu to całkiem przyjazny kraj, ponieważ ceny są na poziomie europejskim. Najlepszy czas na wyjazd jest od grudnia do połowy kwietnia. To, co trzeba koniecznie zobaczyć to San Blas – archipelag 370 wysp na Morzy Karaibskim, z rajskimi plażami. Miłośnicy trekkingu i raftingu powinni udać się do prowincji Chiriqui, słynącej z Narodowego Parku De la Amstad, tropikalnych lasów, wulkanów i rwących górskich rzek. Ci, którzy chcieliby poczuć smak pirackiej przygody powinni odwiedzić Portobelo – klasyczne hiszpańskie miasto epoki kolonialnej. Najtańszy miesiąc na lot z Polski można sprawdzić tutaj. Ceny zaczynają się od 2100 zł.

 

Bahamy

 

To archipelag 700 wysp i ponad 1000 wysepek koralowych z malowniczymi plażami, rajskimi widokami i lazurową wodo wokoło. Miejsce bardzo przyjazne dla turystów, również pod kątem cen, które są na poziomie europejskim. Idealne dla fanów „Piratów z Karaibów”, zwłaszcza główna wyspa New Providence, gdzie najchętniej kotwiczyli piraci atakujący hiszpańskie statki. Na Bahamach znajduje się Oceanarium Atlantis – największe na Karaibach i jedno z największych w świecie. Archipelag to raj dla fanów nurkowania, zwłaszcza w Parku Narodowym Lucayan, gdzie znajdują się podwodne jaskinie i na wyspach New Providence i Grand Bahama, gdzie można zanurkować z rekinami karaibskimi. Najlepszy czas na podróż jest od listopada do kwietnia. Najtańszy miesiąc na lot z Polski można sprawdzić tutaj. W przypadku tak odległych i mało popularnych kierunków podróży warto rozważyć lot z innego kraju europejskiego. Ceny zaczynają się od 2800 zł.

 

Sri Lanka

 

Nazywana Łzą z policzka Indii, a kiedyś Cejlonem. To turystyczny raj zarówno pod względem atrakcji, krajobrazów, jak i cen – te są porównywalne z Indiami. Będąc na miejscu koniecznie trzeba odwiedzić sierociniec dla słoni Pinnawala, udać się do Ratnapur – kopalni szafirów. Dla chętnych możliwość zejścia pod ziemię! Miłośnicy zwierząt powinni udać się do Yala National Park na safari po dziewiczych zakamarkach kraju, gdzie można spotkać bawoły, słonie, krokodyle czy lamparty. Punktem obowiązkowym są plantacje herbaty i trekking po wzgórzach, na których są uprawiane. Najlepszy czas na podróż, aby uniknąć pory deszczowej jest w lutym i w marcu. Najtańszy miesiąc na lot z Polski można sprawdzić tutaj. Bilety można kupić już od 1500zł!

 

Kambodża

 

Kambodża to po Tajlandii kolejny coraz chętniej odwiedzany kraj w Azji Południowo-Wschodniej. Nie ma się czemu dziwić. Dla turystów jest on bardzo gościnny i przyjazny, zwłaszcza jeśli chodzi o koszty pobytu. Idealny dla osób kochających podróże z plecakiem. Najlepszą porą na wyjazd do Kambodży jest okres między listopadem i marcem – wówczas panuje tam pora sucha. Będąc na miejscu oprócz sławnego kompleksu świątyń Angkor koniecznie trzeba zobaczyć Tonle Sap – największe jezioro w Azji Południowo-Wschodniej z pływającymi po nim wioskami. Amatorzy wypraw rowerowych świetnie odnajdą się w Kampot – to niewielkie miasto w stylu kolonialnym, położone nad rzeką, otoczone górami i malowniczymi polami ryżowymi. Najtańszy miesiąc na lot z Polski można znaleźć tutaj. Ceny zaczynają się od około 1865 zł.

 

Gwadelupa

 

To wyspiarski kraj położony w Ameryce Południowej. Doskonałe miejsce dla osób, które lubią chillout i aktywny wypoczynek jak nurkowanie czy kite surfing. Minusem są niestety wysokie ceny, zbliżone do poziomu Europy Zachodniej. Będąc na miejscu warto udać się szlakiem wodospadów m.in. Saut de la Lezarde, Sascade le Saut de l’Acomat, przez bujną i zieloną dżunglę i połączyć to z kąpielą pod kaskadą wody z wodospadu. Na miejscu czekają piękne rajskie plaże i rejsy statkiem ze szklanym dnem po rezerwatach przyrody, takich jak Jacques Custeau’s Underwater Reserve. Bardzo dobre połączenia lotnicze są z Warszawy, Berlina, Krakowa, a także transferem przez Paryż. Najlepsza pora na podroż jest od stycznia do kwietnia. Najtańszy miesiąc na podróż można sprawdzić tutaj. Ceny zaczynają się już od 2300 zł.

 

Izrael

 

Izrael ma opinię kraju dla koneserów, zwłaszcza kochających świat orientu. To kraj kontrastów – od tętniącego życiem, wielokulturowego Tel Avivu, pełnego nocnych atrakcji klubów, pubów, galerii sztuki, performance do miejsc nostalgicznych, urokliwych jak np. Masada – forteca na pustyni, czy najstarsze miasto świata – Jerycho. Popularność Izraela wśród Polaków rośnie, również za sprawą rosnącej siatki połączonej z różnych portów lotniczych w Polsce. Do Izraela najlepiej jechać w kwietniu i w maju, a także we wrześniu i w październiku. Minusem kraju są bardzo wysokie ceny – to kraj, na który trzeba zgromadzić pokaźny budżet. Będąc na miejscu oprócz Tel Awiwu i Jerozolimy warto zobaczyć Pustynię Judzką – miejsce jednych z najstarszych na świecie monastyrów wykutych w skale, a także udać się do rezerwatu krajobrazu biblijnego Neot Kedumim – odtworzono tam wszystkie gatunki faun i flory wymienione w Biblii. Najtańszy miesiąc na podróż do Izraela można sprawdzić tutaj. Ceny biletów startują od 200 zł.

 

Seszele

 

To miejsce, które wymaga sporego budżetu. Ceny transportu między wyspami to około 60 EURO na osobę, często w jedną stronę. Seszele to miejsce dla fanów kąpieli słonecznych i piaszczystych, rajskich plaż z palmami. Wśród atrakcji na turystów czekaj m.in. Curieuse Island – mekka dla wielbicieli gigantycznych żółwi morskich żyjących na wolności czy Coco Island – wyspa dla fanów nurkowania. Najlepszy czas na podróż jest między kwietniem i listopadem. Najtańszy miesiąc na podróż można sprawdzić tutaj. Ceny zaczynają się od około 2600 zł.