13 września (w sobotę) o godzinie 10:30 w Barlinku odbędzie się uroczyste odsłonięcie największych kijów nordic walking na świecie. Przestrzenna konstrukcja o wysokości 11,5 m, będąca symbolem Europejskiej Stolicy Nordic Walking®, stanie przy promenadzie nad Jeziorem Barlineckim (przy pensjonacie „Pod Łabędziem”).

Barlinek jest jedną z pierwszych markowych gmin w Polsce. W ciągu kilku lat malowniczo położony obszar w południowej części województwa zachodniopomorskiego zyskał miano Europejskiej Stolicy Nordic Walking®. W 2008 roku Polska Organizacja Turystyczna przyznała gminie Certyfikat Najlepszego Produktu Turystycznego. Sukces ten osiągnięto, w pełni wykorzystując przyrodnicze walory regionu. Czyste jeziora i bogate tereny leśne sprawiły, że włodarze miasta zdecydowali się na stworzenie pierwszego w naszym kraju Centrum Nordic Walking. Pozwoliło to na opracowanie pełnego pakietu ofert dla miłośników aktywnego spędzania wolnego czasu, zwłaszcza dla zwolenników marszu z kijkami.

Nordic walking wymyślono w latach 20. XX wieku. Dynamiczny rozwój przeżywa od 1996 roku, od czasu gdy fińska firma wyprodukowała pierwsze specjalistyczne kije. Był to efekt współpracy grupy fińskich lekarzy i wybitnych sportowców, którzy dowiedli, że opanowanie odpowiedniej techniki i regularne spacery poprawią nie tylko naszą kondycję, ale również pozytywnie wpłyną na naszą sylwetkę i dobre samopoczucie. Intensywny marsz z kijami jednocześnie wzmacnia mięśnie i odciąża stawy. Dodatkowo ma rewelacyjny wpływ na nasz organizm – poprawia krążenie, zmniejsza ryzyko wystąpienia osteoporozy, zapobiega cukrzycy, obniża cholesterol i poziom hormonu stresu oraz wzmacnia układ immunologiczny. Wyniki takie można osiągnąć bez skomplikowanych ćwiczeń. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na technikę ich wykonywania oraz dobór odpowiedniego sprzętu. Mając to na uwadze, Centrum Nordic Walking przygotowało pełny pakiet informacyjno-instruktażowy.

Skąd taki pomysł? Obecnie ponad 80% powierzchni gminy Barlinek wchodzi w skład parku krajobrazowego i jego otuliny. Występuje tam wiele cennych i rzadkich gatunków roślin, zwierząt i obiektów o charakterze pomników przyrody. Takie położenie gwarantuje doskonałe warunki dla rozwoju indywidualnej i zorganizowanej turystyki pieszej.

Na terenie Barlinecko-Gorzowskiego Parku Krajobrazowego i w Łubiance powstało 7 atrakcyjnych szlaków nordic walking o łącznej długości 54 km. Oznakowane trasy wyróżniają 3 poziomy trudności. Dzięki temu każdy – niezależnie od wieku i stopnia zaawansowania – może korzystać z szerokiej turystycznej oferty gminy. Na początkujących czekają wykwalifikowani instruktorzy, którzy wskażą odpowiedni sprzęt dostosowany do indywidualnych potrzeb i krok po kroku pomogą opanować technikę marszu z kijkami, która przyniesie największe efekty. Osoby gotowe na większe wyzwania mogą zamówić intensywny trening pod okiem profesjonalisty. Dodatkowo Centrum Nordic Walking w Barlinku dysponuje kilkoma wypożyczalniami sprzętu, propagując w ten sposób aktywny wypoczynek.

Cały program powstał przy ścisłej współpracy z Polską Federacją Nordic Walking, która jest przedstawicielem Międzynarodowej Organizacji Nordic Walking (INWA) skupiającej 22 kraje. Partnerstwo to gwarantuje najwyższą jakość szlaków dostosowanych do potrzeb turystów w różnym wieku. O wzrastającej popularności NW w Polsce świadczą cieszące się dużym zainteresowaniem rajdy z cyklu Cztery Pory Roku z Nordic Walking oraz coroczne zawody o charakterze otwartym Wielka Siódemka Barlinecka, odbywające się we wrześniu w ramach pucharu Polski.

Uroczystość odsłonięcia największych kijów nordic walking stanowi ukoronowanie dotychczasowych działań zgodnych ze strategią opracowaną przez DOM MARKI Max von Jastrov w 2007 roku. Imprezie będzie towarzyszyć festyn, pokazy prawidłowego chodzenia z kijkami, prezentacja najmniejszych kijków nordic walking, program artystyczny, zabawy dla całej rodziny i atrakcyjne konkursy.
Operacja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Rybackiego zapewniająca inwestycje w zrównoważone rybołówstwo.