KAYAK.pl sprawdził dostępne limity bagażowe oraz dodatkowe opłaty za ich przekroczenie u różnych przewoźników

Dynamiczny rozwój turystyki lotniczej, wymogi zglobalizowanej gospodarki oraz intensywny tryb życia sprawiły, że ludzie podróżują teraz więcej niż kiedykolwiek. W związku z pośpiechem i brakiem czasu upowszechniło się  podróżowanie jedynie z walizką podręczną, które pozwala zaoszczędzić pieniądze i uniknąć odprawy bagażu rejestrowanego, zabierającej kolejne minuty. Linie lotnicze również zaobserwowały ten trend i w odpowiedzi zaoferowały tańsze oferty dla osób chcących podróżować tylko z bagażem podręcznym. Eksperci z zespołu wyszukiwarki turystycznej KAYAK.pl przeanalizowali obowiązujące limity bagażu podręcznego oraz opłaty wynikające z ich przekroczenia, obowiązujące na długich i krótkich trasach, obsługiwanych przez różnych przewoźników. Zebrane dane zostały podsumowane w formie infografiki.


Znajomość obowiązujących limitów zarówno w kontekście dopuszczalnej wagi, jak i rozmiarów bagażu pozwala uniknąć dodatkowych opłat. Te z kolei są szczególnie wysokie, jeśli dodatkowe kilogramy lub centymetry dają o sobie znać tuż przed bramkami. Pasażerom Polskich Linii Lotniczych LOT przysługuje bezpłatny bagaż podręczny o wadze do 8 kg. Niezastosowanie się do wytycznych rozmiaru i wagi może spowodować naliczenie dodatkowej opłaty na lotnisku w wysokości 320 zł na trasach międzynarodowych i 620 zł w przypadku rejsów międzykontynentalnych.

 

 

 

Warto za każdym razem sprawdzać wytyczne dotyczące bagażu podręcznego, ponieważ nie są one jednakowe dla wszystkich przewoźników i zmieniają się w krótkich okresach. Świadomość ograniczeń, obowiązujących na pokładach różnych linii lotniczych, znacznie ułatwia przygotowanie się do podróży, ale przede wszystkim pozwala uniknąć przykrych niespodzianek na samym początku wyjazdu. Wiedza na temat potencjalnych, dodatkowych kosztów podróży daje możliwość wybrania oferty najlepiej dopasowanej do indywidualnych potrzeb. Celem serwisu KAYAK jest pomaganie ludziom w planowaniu i zarządzaniu podróżami, aby podnieść ich satysfakcję z wyjazdów, niezależnie czy odbywane są zawodowo czy prywatnie – powiedziała Vera Pershina, dyrektor regionalny KAYAK-a na Polskę i Rosję.