Egzotyczne wakacje raz w roku przy intensywnej pracy w dużej korporacji to zdecydowanie za mało. Coraz częściej mamy do czynienia z wypaleniem zawodowym wynikającym m.in. z przepracowania i codziennej rutyny. Z tym zjawiskiem zaczynają walczyć pracodawcy, oferując dzień pracy zdalnej, albo roczny urlop, który pracownik może wykorzystać na długą podróż w dalekie rejony świata

 

A gdyby taka podróż nigdy się nie skończyła, a zarobki były lepsze niż stacjonarne?  Pracę z nieskończonymi wakacjami łączą właśnie współcześni nomadzi, których do 2025 roku ma być już ponad miliardna całym świecie.

 

Aby zrozumieć zjawisko współczesnego nomadyzmu trzeba zrozumieć współczesnych młodych ludzi, którzy nie gonią już za karierą i pieniędzmi, a o wiele ważniejsza jest dla nich potrzeba doświadczeń, realizacji swoich pasji i marzeń. Dlatego to młode pokolenia są reprezentantami stylu życia, który od kilku lat zyskuje coraz więcej fanów. Współcześni nomadzi to zazwyczaj młodzi ludzie, którzy zdecydowali się na pracę zdalną, aby ich wakacje trwały cały rok, a dzień pracy nie był ograniczony do narzuconego schematu.

 

Wolni i odważni

 

Dla wielu etat, pensja, stałe godziny pracy to ciężar, a dla innych rodzaj stabilizacji, z której bardzo ciężko zrezygnować. Dlatego decyzja o całkowitej zmianie swojego życia, rezygnacja ze stałego miejsca zamieszkania oraz niejednokrotnie rozstanie z najbliższymi wymaga dużej odwagi i cech charakteru, które tą zmianę udźwigną. Według raportu „Wędrowcy” opracowanego przez Hatalska.com,  dla ponad 83 procent nomadów najważniejszą wartością w życiujest wolność. Z kolei drugie miejsce w tym badaniu (78 procent) zajęła niezależność.  

 

„Cyfrowy nomadyzm według mnie jest wynikiem nałożenia się na siebie kilku zjawisk. Główna idea jest taka, że zarabiamy tam, gdzie dobrze nam płacą, a mieszkamy tam, gdzie jest niedrogo i fajnie”. – Justyna Fabijańczyk CyfrowiNomadzi.pl.

 

Firma lub samozatrudnienie

 

Według wspomnianego raportu najatrakcyjniejszym rodzajem pracy dla cyfrowych nomadów jest samozatrudnienie, prowadzenie własnej działalności i freelancing – wybrało je łącznie 91 procent badanych. Pracę na etat w biurze wskazało zaledwie 5 procent respondentów. Wśród nomadów zdarzają się także osoby, które zatrudnione są u jednego pracodawcy, ale pracują zdalnie z dowolnego miejsca na świecie. Jedną z firm działających w modelu samozatrudnienia jest amerykański Start-up Crossover. Skupia najlepszych specjalistów z branży IT i oferuje im możliwość pracy zdalnej dla światowych firm z listy Fortune 1000. Pracownicy rekrutowani są on-line lub podczas jednodniowych turniejów rekrutacyjnych, podczas których muszą przejść przez szereg testów językowych, branżowych oraz logicznego myślenia. W Polsce z powodzeniem odbyło się już kilka turniejów, a w sierpniu będzie można spróbować swoich sił na kolejnym we Wrocławiu.

 

„Dzięki pracy zdalnej podróżowałem po całym świecie, ale najwięcej czasu pracowałem i odpoczywałem w miejscach gdzie zazwyczaj ludzie wybierają się na wakacje: Gran Canaria, Minorka, Portugalia, Hiszpania – widok na morze lub ocean przy porannym sprawdzaniu maili jest bezcenny. Dla mnie największą zaletą pracy zdalnej jest wolność miejsca zamieszkania, nieograniczone podróże, a także system płacowy, który opiera się na zasadzie standaryzacji wysokości pensji. Podróżując po świecie zarabiam jak pracownicy amerykańskich korporacji i nie muszę nosić krawata.” – mówi Leszek Bednorz, pracownik Crossover.

 

Technologia to podstawa

 

Praca zdalna współczesnych nomadów w dużym stopniu zależna i możliwa jest dzięki technologii.  Pracodawcy wiedzą, że oferta pracy zdalnej to często jedyna możliwość pozyskania najlepszych specjalistów np. w branży IT, ale wciąż ciężko im zrezygnować z nadzoru i kontroli. Dlatego 69 procent[2] respondentów uznało, że platforma do spotkań online mogłaby pomóc

w komunikowaniu się z pracownikami zdalnymi. Firma Crossover w pracy zdalnej wykorzystuje autorską platformę WorkSmart, dzięki której pracownicy sami decydują kiedy aplikacja ma być aktywna i ma monitorować czas ich pracy, a kiedy nie. „Godziny pracy pracowników nie są narzucane i kiedy w dzień możemy poświęcić czas na opalanie i surfing to wieczorem rozpocząć pracę.” – dodaje Leszek.

 

Aplikacje tego typu stosują największe firmy na całym świecie. Powstaje również wiele programów ułatwiających planowanie i komunikacje w zespołach, w których wszyscy członkowie pracują zdalnie i nie są w stanie spotykać się twarzą w twarz na codziennych zebraniach.

 

Rynek pracy stale się zmienia – przybywa pracowników zdalnych i działających na własny rachunek. Już w 2035 roku niezależni pracownicy mają stanowić w USA 50 procent wszystkich pracujących. Młodzi ludzie walczą o balans między życiem, a pracą i coraz częściej wybierają pracę zdalną, aby ich wakacje nigdy się nie kończyły, dzięki technologii jest to możliwe, a zdalna forma zatrudnienia pozwala zarobić niejednokrotnie więcej niż stacjonarna. Rejestracja na turniej pracy zdalnej (branża IT) we Wrocławiu dostępna jest na www.xoturniej.pl.