Niemiecka turystyka przyjazdowa zanotowała w minionym roku ósmy rekordowy wynik z rzędu. Federalny Urząd Statystyczny zarejestrował 83,9 miliona noclegów zagranicznych gości w miejscach zakwaterowania z minimum 10 łóżkami, to jest o 3,1 miliona (+3,6%) więcej niż w 2016 r.

Petra Hedorfer, prezes zarządu Niemieckiej Centrali Turystyki (DZT), komentuje: „W całym 2017 r. niemiecka turystyka przyjazdowa rozwijała się niezwykle dynamicznie. W porównaniu do roku poprzedniego wzrost był blisko trzykrotnie większy. Ten świetny wynik osiągnęliśmy dzięki pozytywnemu rozwojowi gospodarczemu i stabilności politycznej na najważniejszych rynkach źródłowych oraz świetnej pozycji marki ‘Turystyczne Niemcy’. Przede wszystkim w segmencie podróży urlopowych zanotowaliśmy doskonałe rezultaty”.

Ponadprzeciętny wzrost w segmencie podróży urlopowych Zgodnie z danymi IPK International segment podróży urlopowych do Niemiec urósł w minionym roku o 5%. Nieco mniejszy segment „Wizyty u rodziny i przyjaciół” urósł o 7%, zaś segment podróży służbowych zanotował wynik o 1% wyższy niż w 2016 r.
Pozostałe warte odnotowania zmiany w podróżniczych trendach to dynamiczny wzrost wizyt w miastach (+15%), wzrost ilości podróży zarezerwowanych online (+5%) oraz zwiększenie udziału podróży odbytych autobusami dalekobieżnymi.

Europa pozostaje najważniejszym rynkiem źródłowym, silne wzrosty z rynków dalekich Europa jest w dalszym ciągu największym rynkiem dla niemieckiego Incomingu – prawie 2/3 wszystkich zagranicznych noclegów generują mieszkańcy Starego Kontynentu. Największe wzrosty osiągnął rynek amerykański. USA – największy daleki rynek dla turystyki przyjazdowej do Niemiec – zamknął rok ze wzrostem o 8,8%. Wysokie wzrosty procentowe mają także Brazylia, Kanada i Ameryka Środkowa.

Stabilnie rozwijają się także ważne rynki krajów BRIC: Brazylia (+14%), Rosja (+20,3%), Indie (+13,8%), Chiny (+10,6%).
Dynamiczny wzrost zanotowano na wielu rynkach azjatyckich: Japonia (+7,2%), Korea

Południowa (+12,7%), Tajwan (+13%).
Spośród wolumenowo najważniejszych rynków europejskich największe wzrosty zanotowano z Austrii (+6,4%), Polski (+10,4%), Rumunii (+18,6%), Węgier (+8,5%) oraz Czech (+4,6%).

Rekord z Polski

Według danych Federalnego Urzędu Statystycznego kolejny rekord odnotował rynek polski. W 2017 r. Polacy wykupili 2,91 miliona noclegów (274 tys. noclegów więcej w stosunku do roku poprzedniego). Dużym powodzeniem cieszyły się wizyty na słynnych niemieckich jarmarkach bożonarodzeniowych. W samym grudniu liczba gości z Polski zwiększyła się o 11,4%.