Idealne połączenie wellness, historii i gastronomii
Węgry, kraina wód termalnych, oszałamiającej architektury i tętniącej życiem kultury, zapraszają podróżników do odkrywania ukrytych perełek i zanurzenia się w wielowiekowych tradycjach relaksu i odnowy biologicznej. Od serca historycznych term Budapesztu po sielskie wsie – Węgry oferują różnorodne i niezapomniane wrażenia dla każdego turysty, również w sezonie zimowym.
Budapeszt: europejska stolica uzdrowisk
Budapeszt jest często określany mianem „europejskiej stolicy uzdrowisk”, a to ze względu na liczne termy, które łączą bogatą historię, architekturę i relaksujące doświadczenia. Odwiedzający stolicę Węgier mogą delektować się jednymi z najsłynniejszych i najpiękniejszych źródeł termalnych na świecie.
- Termy Széchenyiego. Położone w sercu budapeszteńskiego Parku Miejskiego (Városliget), Termy Széchenyiego należą do największych i najbardziej kultowych kompleksów basenów i term w Europie. Zawdzięczają to swojej wspaniałej neobarokowej architekturze oraz 18 basenom wypełnionym bogatymi w minerały wodami. To wyśmienite miejsce na relaks i odnowę biologiczną.
- Łaźnie Gellérta. To secesyjne arcydzieło, na które składają się zachwycające płytki mozaikowe, witraże oraz kolumny w stylu rzymskim. Tutejsze kryte i odkryte baseny oferują wyrafinowane i historyczne doświadczanie spa.
- Łaźnia termalna Rudas. Jeżeli szukasz prawdziwie tradycyjnych wrażeń, koniecznie odwiedź kąpielisko Rudas. Zbudowana w XVI w., ta wspaniała łaźnia z czasów Imperium Osmańskiego łączy w sobie historię i nowoczesność, a słynny basen na dachu zapewnia wspaniały widok na Dunaj oraz cudowną panoramę Budapesztu.
Poza publicznymi łaźniami luksusowe budapeszteńskie hotele także oferują ekskluzywne kuracje spa i wellness. Niektóre wyjątkowe i rewitalizujące zabiegi wykorzystują nawet wodę termalną, co zapewnia gościom odrobinę luksusu połączoną z leczniczymi właściwościami słynnych węgierskich wód.
Baseny termalne oraz zwiedzanie poza granicami stolicy
Kilka miast i miasteczek oferuje unikatowe centra spa, każde urokliwe i z bogatymi dziejami.
- Eger. Znany z barokowej architektury i swojego dużego znaczenia w historii, Eger jest domem dla Kąpieliska Termalnego Eger, oferującego rodzinne zabiegi spa. Po relaksującej kąpieli goście mogą zwiedzić XIII-wieczny egerski zamek (Egri vár), przespacerować się po tutejszych uroczych uliczkach lub skosztować słynnego czerwonego wina Egri bikavér, czyli „egerskiej byczej krwi”.
- Egerszalók. Niedaleko Egeru znajduje się Egerszalók – cud natury z leczniczą wodą. Ta mała miejscowość znana jest z wyjątkowego wzgórza solnego, stworzonego przez spływającą po zboczach wapiennej góry bogatą w minerały wodę termalną. Hunguest Saliris z odkrytymi basenami i malowniczym otoczeniem zapewnia odwiedzającym magiczną i uspokajającą atmosferę.
- Debreczyn. Jako drugie co do wielkości miasto Węgier, ponad 200-tysięczny Debreczyn łączy bogate życie miejskie z doskonałymi zabiegami wellness dla całej rodziny. SPA w Aquaticum Debrecen to główna atrakcja, oferująca kryte baseny termalne, tropikalną zieloną roślinność i centrum odnowy biologicznej dla osób w każdym wieku. Będąc w Debreczynie, nie można przegapić Wielkiego Kościoła Reformowanego i nie skorzystać z szerokiej oferty kulturalnej miasta.
- Gyula. Leżące w południowo-wschodnich Węgrzech, blisko 30-tysięczne miasto Gyula znane jest ze swojego średniowiecznego zamku i spokojnej uzdrowiskowej atmosfery. Gyula Castle Spa, usytuowane w historycznym parku, stanowi ulubione miejsce dla rodzin i miłośników wellness, którym oferuje szeroką gamę obiektów uzdrowiskowych i rekreacyjnych.
- Hévíz. Znajduje się tu największe w Europie naturalne jezioro termalne. To prawdziwy raj dla miłośników uzdrowisk. Jezioro Hévíz słynie z ciepłej, bogatej w minerały wody, która ma właściwości lecznicze przez cały rok. W pobliżu, w mieście Keszthely, goście mogą zwiedzić piękny Pałac Festeticsów, barokowe arcydzieło z bujnymi ogrodami i fascynującymi wystawami. W ten sposób doda się odrobinę kultury do relaksujących wakacji.
Kuchnia ciepła i komfortu
Atrakcyjność Węgier to nie tylko bogactwo leczniczych wód termalnych, lecz także malowniczych krajobrazów, historycznych miast i wspaniałych doświadczeń kulturalnych. Goście mogą moczyć się w gorących źródłach rano, zwiedzać średniowieczne zamki po południu i wieczorami cieszyć się tradycyjną kuchnią węgierską oraz wyśmienitymi miejscowymi winami.
Zimowa kuchnia Madziarów to przede wszystkim ciepło i komfort, które dają obfite dania idealne na chłodne dni. Klasyki w postaci pikantnego gulaszu, zupy z wołowiną i papryką, czy faszerowanej kapusty (töltött káposzta), przypominającej polskie gołąbki, to podstawowe dania, podkreślające wyraziste węgierskie smaki. Tradycyjne posiłki są często łączone z lokalnymi winami, takimi jak naturalnie słodkie tokaj aszú lub mocne czerwone wina z regionu Villány. Dzięki temu kulinarne doznania wzbogacają najlepsze roczniki szlachetnych trunków z Węgier.
Atrakcję węgierskiej zimy stanowią także słodkie przysmaki. Chłodne dni rozgrzewają takie smakołyki, jak np. kurtoszkołacz (kürtőskalács), owinięte na wałku ciasto drożdżowe pieczone nad żarzącym się ogniem, czy bejgli, świąteczna rolada wypełniona orzechami włoskimi lub makiem. Niezależnie od tego, czy będziemy jeść w przytulnej restauracji, czy zwiedzać klimatyczne bożonarodzeniowe jarmarki w Budapeszcie, zimowa gastronomia Węgier to zachwycający sposób na powitanie świątecznego i noworocznego sezonu.