Pięć miast wybrało swoje lokalne produkty gastronomiczne oraz zaplanowało działania pilotażowe w celu ich promowania
Projekt SLOW FOOD – CE: Culture, Heritage, Identity and Food, finansowany przez Interreg CENTRAL EUROPE (CE), znajduje się w kluczowym etapie.

Wenecja (Włochy), Dubrownik (Chorwacja), Brno (Czechy), Kecskemét (Węgry) i Kraków (Polska) – pięć miast zaangażowanych w projekt – przeprowadziło analizę w celu wyróżnienia produktów reprezentujących lokalne dziedzictwo gastronomiczne. Brno zidentyfikowało jabłko Panenské České, odmianę smaczną, szczególnie odporną i odpowiednią do przechowywania i bezpośredniej konsumpcji. Chorwacja zaproponowała białe wytrawne wino Dubrownik Malvasia, łagodne i delikatne, które doskonale komponuje się z białą rybą, oraz sól ze Ston, pochodzącą z najstarszej i najlepiej zachowanej europejskiej warzelni solnej. Kecskemét, znany jako „Sad Węgier” ze względu na dużą liczbę godzin słonecznych i szczególną strukturę gleby, wskazał Morelę Hankovszky – to najcenniejsza z kilku lokalnych odmian owoców. Morelowa „pálinka” jest powszechnie znanym „znakiem towarowym” Kecskemét; przetwory z moreli to istotne składniki w gastronomii krajowej. Kraków wybrał Obwarzanek krakowski, pieczywo w kształcie pierścienia, zanurzane przed pieczeniem we wrzątku i posypane solą, makiem, sezamem lub serem. Ta popularna w mieście przekąska jest tradycyjnie sprzedawana z wózków ulicznych. W Wenecji znajdziemy, między innymi, małego szarego skorupiaka Schia, zwykle smażonego i podawanego z miękką białą polentą. Z Schia wspaniale się komponuje wino zrobione ze starożytnego szczepu winnego Dorona.

Aby przetestować innowacyjne rozwiązania mające na celu promowanie dziedzictwa gastronomicznego w przestrzeni publicznej, te pięć miast rozpoczęło działania pilotażowe, które zostaną wdrożone w tym roku i będą realizowane wspólnie z mieszkańcami, w tym uczniami, oraz turystami.
Następnej jesieni Wenecja zorganizuje Weneckie Dni Żywności (tytuł roboczy), lokalne miejskie wydarzenie, aby odkryć prawdziwy smak miasta i promować produkty i gastronomię, we współpracy ze wszystkimi głównymi lokalnymi interesariuszami z branży spożywczej i gastronomicznej.
W programie „Naucz się smakować różnorodność południowych Moraw” Brno skupi się na smakach gastronomicznych regionu Moraw Południowych, promując je poprzez zajęcia z dziećmi, wystawy i targi, oraz działania takie jak tworzenie nowego menu sezonowego dla szkół, drukowanie katalogu produktów lokalnych i organizowanie spotkań z rolnikami w celu przygotowania typowych potraw.

Multimedialna jadalna wystawa City Breadwinners, mająca na celu zwiększenie poczucia godności osób, które codziennie produkują nasze jedzenie, prezentując dziedzictwo gastronomiczne miasta i angażując wszystkie zmysły, będzie realizowana w Dubrowniku przez cały rok.
Na Węgrzech, Zielony Targ w Kecskemét, słynny działający plac targowy, będzie gospodarzem szkoleń dla producentów, działań edukacyjnych dotyczących żywności, degustacji i gotowania, wycieczek z przewodnikiem i spotkań z lokalnymi producentami.
Wreszcie Kraków, z inicjatywą Kulinarny Kraków. Dziedzictwo na talerzu daje szansę na stworzenie nowego produktu turystycznego Krakowa, urozmaicającego ofertę turystyczną miasta i zachęcającego odwiedzających do odkrywania nowych obszarów.
Każde europejskie miasto może teraz zaadoptować metodę opracowaną przez pięciu bohaterów projektu SLOW FOOD – CE, aby promować własne dziedzictwo kulinarne. Aby pomóc i służyć przykładami, wskazówkami oraz kilkoma kursami online, uruchomiliśmy platformę Food Paths Network, dostępną dla każdego miasta zainteresowanego przyjęciem wspólnego podejścia na rzecz ochrony swojego dziedzictwa kulinarnego i w celu przekształcenia gastronomicznego kapitału w lokalną wartość. https://foodpathsnetwork.slowfood.com/

Projekt
Projekt SLOW FOOD – CE stworzył uniwersalny model, który może nadać tradycyjnej żywności prawdziwą wartość dzięki wiedzy o producentach, odmianach roślin, rasach zwierząt, tradycyjnych technikach przetwarzania, folklorowi, krajobrazowi kulturowemu, wzmocnieniu wspólnego dziedzictwa gastronomicznego Europy Środkowej i który doprowadził do nowego sojuszu między pięcioma miastami: Wenecją, Dubrownikiem, Brnem, Kecskemét i Krakowem. Jego głównym celem jest poprawa zdolności lokalnych podmiotów do waloryzacji niematerialnego dziedzictwa żywności w sposób, który łączy zrównoważony rozwój gospodarczy, środowiskowy i społeczny. Pięć wybranych do projektu miast to dobre laboratorium do opracowania koncepcji „nowej gastronomii” promowanej przez Slow Food: multidyscyplinarnego podejścia do żywności, które podkreśla silne powiązania między talerzem, planetą i ludźmi.