Sezon narciarski powoli dobiega końca, jednak na Kasprowym Wierchu przy sprzyjających warunkach pogodowych będziemy mogli cieszyć się możliwością szusowania aż do 6 maja. Dlatego wciąż warto mówić o najważniejszych, niezmiennych zasadach jakich powinniśmy przestrzegać w trakcie aktywnego wypoczynku i o tym, jak uniknąć największych błędów popełnianych przez amatorów sportów zimowych – przypomina Bartosz Mrozek, wielokrotny medalista Mistrzostw Polski oraz uczestnik Pucharu Europy i Świata w narciarstwie alpejskim osób niepełnosprawnych, jeden z ambasadorów akcji Odpowiedzialnie w góry! 

 

Świetne warunki i dobrze przygotowana trasa często powodują, że zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa na stoku, których powinniśmy przestrzegać.                     – Niestety wielu narciarzy i snowboardzistów za bardzo wierzy w swoje umiejętności i decydują się na jazdę bez kasku. Przy upadku z prędkością 80-90 km/godz.,  a takie prędkości bez problemu osiąga się np. na Kasprowym Wierchu, uderzenie głową w lód jest równoznaczne z uderzeniem w asfalt czy beton.  Taki wypadek może przynieść poważne konsekwencje dla naszego zdrowia – ostrzega Bartosz Mrozek, ambasador akcji Odpowiedzialnie w góry! 

 

Zgodnie z przepisami każda osoba uprawiająca narciarstwo zjazdowe lub snowboarding, która nie ukończyła 16 roku życia musi używać w czasie jazdy kasku ochronnego. – Pamiętajmy, by wyposażyć w kask siebie i swoje dzieci. W wielu przypadkach może uratować nam życie – przypomina Bartosz Mrozek. 

Odpowiednie wyposażenie to jednak nie wszystko. Częstą przyczyną wypadków jest to, że podczas zjazdów nie zwracamy uwagi na innych narciarzy.  By uniknąć nieprzyjemnej sytuacji podczas jazdy warto stosować zasadę ograniczonego zaufania i obserwować innych użytkowników stoku. Szczególnie newralgicznym momentem jest chwila włączania się do ruchu. Warto pamiętać, że zanim rozpoczniemy jazdę, powinniśmy się rozejrzeć i upewnić, że w danym momencie nikt nie nadjeżdża. Szczegółowo zasady te opisuje Kodeks FIS : http://sitn.pl/dokumenty/147,dekalog-fis.html

 

Na stoku narciarskim np. na Kasprowym Wierchu, narciarze mogą też doświadczyć załamania pogody. Szczególnie niebezpieczne podczas zjazdów są porywisty wiatr i mgła.  – To jest porównywalne do zjazdu z zamkniętymi oczami, ponieważ we mgle naprawdę nie widać nic.     W takiej sytuacji warto zastanowić się nad tym, czy na pewno chcemy zjechać. Powrót do Kuźnic koleją PKL Kasprowy Wierch będzie dużo bezpieczniejszy – mówi Bartosz Mrozek. 

 

Więcej informacji na temat akcji edukacyjnej oraz porad w materiałach filmowych można znaleźć na stronie www.odpowiedzialniewgory.pl i na profilu akcji na FB/odpowiedzialniewgory. Strona jest aktualizowana na bieżąco o nowe informacje przydatne przed wyjściem w góry.  

Ambasadorzy akcji dzielą się doświadczeniami z górskich wypraw i treningów, opowiadają         w jaki sposób zaplanować i przygotować się do wędrówek, jazdy na nartach i skitouringu, jak zachować się na szlaku i na stoku, uwzględnić zmieniające się warunki atmosferyczne, co zrobić gdy spotkamy dzikie zwierzę, jak chronić przyrodę oraz zorganizować sobie czas podczas pobytu w górach, by najlepiej i bezpiecznie go wykorzystać. 

Pierwsza, zimowa edycja całorocznej akcji Odpowiedzialne w góry!, która ma zwiększyć bezpieczeństwo i świadomość turystów potrwa do końca sezonu zimowego na Kasprowym Wierchu.