W słowackich i czeskich kurortach narciarskich sporo nartostrad oferuje bardzo dobre warunki do szusowania. Gdzieniegdzie warstwy śniegu sięgają nawet ponad pół metra! A na święta ma być otwarte 80% tras narciarskich


Mimo ciepłej zimy panującej w Polsce za naszą południową granicą znajdziemy prawdziwe zimowe warunki i możliwość jazdy na nartach i na deskach. Szczególnie ważne jest to dla tych osób, które zaplanowały sobie święta czy sylwestra w górach na nartach. W ośrodkach należących do Tatry Mountain Resorts działa obecnie kilkanaście tras pokrytych średnio od 30 – do 60-centymetrową powierzchnią śniegu. Natomiast od świąt Bożego Narodzenia otwarte będzie 80% tras narciarskich i snowboardowych.

Raport zaczniemy od Tatr Wysokich i ośrodków w Tatrzańskiej Łomnicy, Sczyrbskim Jeziorze i Starym Smokowcu. W najwyżej położonym ośrodku nad Szczyrbskim Jeziorem panuje prawdziwa zima. Pokrywa śnieżna – naturalna i ta wyprodukowana – sięga już 40 centymetrów. Czynne są obecnie cztery kilometry tras i cała Furkotka. Od czwartku 23 grudnia czynna będzie również trasa z Soliska na Furkotkę.

W Tatrzańskiej Łomnicy w miniony weekend zaczęły działać trasy: Generál, Čučoriedky Východ, Štart Východ, Štart Západ – w sumie pięć kilometrów tras zjazdowych. Podczas świąt czynnych ma być 15 tras zjazdowych i 14 kilometrów tras narciarskich i dostępnych będzie 13 kolejek i wyciągów. Warunki panujące w ośrodku zobaczysz tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=9X1KnEvv8c8

Do Starego Smokowca, na Hrebieniok, zapraszamy do Tatrzańskiego Domu, gdzie można zobaczyć niezwykłe lodowe rzeźby, koncerty świąteczne, ale również odpalić Betlejemskie Światło Pokoju, które zostało dostarczone na Hrebieniok przez Tatrzańską Sztafetę.

Przenosząc się do Niskich Tatr, zaglądamy do największego ośrodka w tej części Europy – Jasna Chopok. W Jasnej na amatorów białego szaleństwa czeka licząca ponad 1,6 kilometra trasa Zjazdárska, oferująca aż 60 centymetrów puchu, oraz dobrze przygotowana trasa 11 Fis z Rovná hoľa na Záhradky. „Szykujemy dobre warunki na święta. Postaramy się, aby można było, jak co roku, spędzić świąteczny i sylwestrowy czas na nartach czy na snowboardzie. Dla zaczynających swoją przygodę narciarską albo snowboardową mamy dobrą wiadomość. Od 25 grudnia będzie czynny Maxiland, plac zabaw, szkoła dla dzieci i miejsce do nauki dla początkujących. Obecnie można poszusować na 14 kilometrach tras, ale od świąt będzie czynne 29 kilometrów. W tym planujemy otworzyć na północnej stronie Chopoka wszystkie sztucznie naśnieżane trasy narciarskie i jako jedyni w Tatrach będziemy mieli gotowe do 80% tras” – wylicza Matej Hulej, dyrektor resortu Jasna Chopok.