Najnowsze, okazałe  wydawnictwo albumowe pt. „Sól na świecie w fotografii” to plon niedawnego międzynarodowego konkursu fotograficznego pod tym samym tytułem zorganizowanego przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Wydarzenie stało się inspiracją do poszukiwania na podróżniczych szlakach niezwykłych i wartych zobaczenia solnych miejsc.

 

„Dzięki zgromadzonym pracom fotograficznym powstał wyjątkowy album dotyczący soli na świecie, pierwszy ukazujący ją w tak szerokiej perspektywie, widziany oczami tylu osób wrażliwych na piękno tego minerału i jego ogromne znaczenie w życiu ludności” – pisze we wstępie do publikacji dyrektor Muzeum, prof. Antoni Jodłowski.

Czasem trudno uwierzyć, że ten zdawałoby się niepozorny minerał posiada tyle odcieni, kształtów i barw, stwarzając tym samym świat własnej, niezwykle ciekawej estetyki – zachęcający do refleksji nad pięknem natury w artystycznym ujęciu twórców fotografii.

W albumie zaprezentowano 165 fotografii  miejsc solnych z 30 krajów: Australii, Austrii, Boliwii, Chile, Chorwacji, Cypru, Czadu,  Danii, Etiopii, Francji, Grecji, Gwinei Bissau, Hiszpanii, Indii, Jordanii, Kanady, Kolumbii, Madagaskaru, Niemiec, Peru, Polski, Rosji,  Rumunii, Senegalu, Słowacji, Stanów Zjednoczonych, Tunezji, Turcji, Wielkiej Brytanii, Włoch.

Prezentację rozpoczynają prace nagrodzone i wyróżnione. Pozostałe pokazane zostały w rozdziałach, które wyznaczają kontynenty. Wstępem do każdego z nich  jest mapa z zaznaczonymi miejscami solnymi.

Zachęcamy do nabycia tego wydawnictwa i odbycia wirtualnej podróży śladami soli.

 

Wybrane prace  można także zobaczyć na wystawie „Sól na świecie w fotografii” w Muzeum w kopalni do 31.03.2014.

www.muzeum.wieliczka.pl