W dniach od 16 do 18 stycznia 2015 Pilzno inauguruje uroczyście program Europejskiej Stolicy Kultury 2015, największego tegorocznego wydarzenia kulturalnego w Czechach.

W piątek odbędzie się wernisaż wystawy Atelier Jiřego Trnky, słynnego czeskiego twórcy kreskówek i teatru lalkowego. Wieczorem na gości czeka cykl koncertów różnych gatunków muzycznych w centrum kultury Papírna.

Oficjalna inauguracja odbędzie się w sobotę, z udziałem dyrektora artystycznego imprezy Petra Formana (syna reżysera Miloša Formana).     O godzinie 18 na wieży katedry św. Bartłomieja rozlegnie się dźwięk dzwonów, które powróciły na swe miejsce po 70 latach, odnowione po zniszczeniu podczas II wojny światowej. Na gości czeka ciekawy program kulturalno-rozrywkowy w kilku miejscach w centrum miasta, między innymi barwny korowód z udziałem zespołów tanecznych, organizacji sportowych i zabytkowych pojazdów.
Wieczorem fasady domów na rynku i ściana katedry zmienią się w jedną wielką scenę – goście będą mogli podziwiać niezwykłe widowisko światła       i dźwięku, największy tego typu pokaz w Czechach.
Ciekawy program od godziny 20 szykują także pilzneńskie muzea, galerie, czytelnie, gospody i kluby muzyczne. Pilzno będzie świętować nie tylko piwem, lecz także muzyką, śpiewem, tańcem, przedstawieniami teatralnymi i poezją.   

W niedzielę będzie można wybrać się z przewodnikiem na spacer po ciekawych, mniej znanych zakątkach miasta, a wieczorem posłuchać koncertu pilzneńskiej grupy Mandrage, który odbędzie się w teatrze  Divadlo pod lampou.

Więcej informacji: www.plzen2015.cz