Aż 73% Polaków uważa, że jesteśmy narodem marzycieli. Zdaniem 58% mamy fantazję do spełniania marzeń. Co drugi z nas marzy o dobrach materialnych, jak mieszkanie czy samochód, 18% o zdrowiu dla rodziny i dla siebie. Zapytani o marzenia wywołujące uśmiech na twarzy – najczęściej wymieniamy te związane z podróżami i rozrywką. Takie wnioski płyną z sondy zrealizowanej przez serwis Prezentmarzeń.

Spośród 1019 respondentów sondy „O czym marzą Polacy” aż 92% uważa, że warto mieć marzenia, gdyż bez marzeń życie jest szare, a ich posiadanie skłania podświadomie do ich realizacji. Tylko 8% zapytanych Polaków twierdzi, że lepiej mieć plany niż marzenia.

Nie tylko materialne

Mimo że ponad połowa z nas twierdzi, że marzenia Polaków są głównie związane z rzeczami materialnymi, jak na przykład własne mieszkanie czy samochód, to równie ważne zdaniem Polaków jest zdrowie rodziny i swoje oraz relaks i atrakcyjne, beztroskie spędzanie czasu.

Wśród niestandardowych marzeń, związanych z przyjemnościami na pierwszym miejscu znajdują się rozrywki w powietrzu – 36% wskazań, takie jak na przykład skok ze spadochronem. Na drugim miejscu respondenci wybrali rozrywki kreatywne – 28% wskazań, na przykład zabawę w Escape Room, czyli grę zespołową wymagającą sprytu i logicznego myślenia. Na kolejnym miejscu ex aequo z 20% wskazań znalazły się marzenia związane z realizacją aktywności w wodzie, jak przykład nurkowanie czy flyboard, i marzenia dostarczające dawki adrenaliny, jak jazda luksusowym, sportowym autem.

Nie tylko dla siebie

Jak pokazują wyniki sondy serwisu Prezentmarzeń, Polakom oprócz spełniania własnych marzeń, wielką radość również może sprawić spełnienie marzenia bliskiej osoby: partnera lub partnerki – 30% wskazań, swojego dziecka/dzieci – 13% wskazań, rodziców lub rodzeństwa – 11% wskazań oraz przyjaciół – 4% odpowiedzi. Większość respondentów twierdzi, że zna marzenia bliskiej im osoby. Wynika to głównie z rozmów – 39% odpowiedzi – i dobrej znajomości jej potrzeb. Bliskiej osobie jako prezent marzeń 43% respondentów najchętniej podarowałoby voucher na spełnienie niezrealizowanej pasji, 24% niezapomnianą dawkę ekstremalnych przeżyć, a 18% relaks w salonie SPA. Według 15% zapytanych byłby to weekendowy pobyt w luksusowym hotelu.

Pieniądze szczęścia nie dają, ale…

Co trzeci zapytany twierdzi, że przeszkodą do realizacji marzeń z fantazją są niestety finanse. W kwestii wydatków związanych z realizacją marzeń, zdania Polaków są podzielone. 19% jest skłonna wydać do 500 zł na ich realizację, 16% od 500 do 2000 zł. Co trzeci respondent wydałby od 2000 do 5000 zł. Zdecydowanie większe kwoty na realizację swoich marzeń jest chętnych wydać 11% (do 10 000 zł) i 18% (aż do 50 000 zł).

Ponad 70% zapytanych Polaków jest zdania, że marzenia się spełniają. Na marzenia według 52% respondentów ma wpływ przede wszystkim status materialny oraz osobowość – jak twierdzi 26% zapytanych. Zdaniem 8% płeć, gdyż kobiety i mężczyźni marzą o czymś innym, fantazja – 7% oraz wiek – 7%.

*Sondę „O czym marzą Polacy?” zrealizował w formie ankiety online serwis Prezentmarzeń w sierpniu 2020. W sondzie wzięło udział 1019 respondentów