Serwis Tanie-Loty.pl opracował najnowsze dane dotyczące sposobu podróżowania Polaków. Wynika z nich, że Polacy coraz częściej decydują się na latanie tanimi liniami lotniczymi. Najchętniej wybieranym kierunkiem jest Londyn oraz miasta na południu Europy. Polubiliśmy również loty krajowe, coraz częściej przedkładając taką formę podróżowania nad autobus lub pociąg

Nadal preferujemy krótsze wypady, tzw. city breaki, trwające do 6 dni. Bilety kupujemy pojedynczo i najchętniej w podróż wybieramy się sami lub z jedną osobą towarzyszącą. Zdecydowanie wolimy wyloty z Polski, gdzie największym zainteresowaniem cieszą się warszawskie lotniska.

Najczęściej do Londynu, coraz popularniejsze Włochy i Hiszpania

“Miejsce na szczycie rankingu najpopularniejszych kierunków niezmiennie zajmuje Londyn – bilety do stolicy Anglii zarezerwowało w pierwszej połowie 2017 roku ponad 10% klientów serwisu. Ale oprócz Londynu, dużym zainteresowaniem podróżnych cieszą się także cieplejsze kierunki, takie jak Rzym, Barcelona czy Mediolan. Wynika to z licznych, stale pojawiających się promocji, z których wielu podróżnych korzysta.” – mówi Anna Pustizzi z serwisu Tanie-Loty.pl.

Na drugim miejscu listy najczęściej rezerwowanych kierunków ubiegłego miesiąca plasuje się Warszawa (ponad 5% wszystkich rezerwacji). W pierwszej dziesiątce znalazł się również Gdańsk.

„Do niedawna wśród podróży lotniczych dominowały kierunki zagraniczne. Jednak coraz bardziej konkurencyjne ceny lotów międzymiastowych (oferowanych m.in. przez Ryanair) sprawiają, że turyści, którzy wybierają się do Warszawy z Wrocławia czy Gdańska, wolą podróżowanie samolotem zamiast koleją czy samochodem.” – komentuje Pustizzi

 

Spośród europejskich kierunków coraz większym powodzeniem cieszą się włoskie miasta (Rzym, Mediolan, Trapani czy Bolonia) oraz miasta Półwyspu Iberyjskiego, szczególnie Barcelona, Lizbona czy Porto.

 

Pełna lista 10 najpopularniejszych kierunków lotniczych w pierwszym półroczu 2017 roku, według liczby sprzedanych biletów, przedstawia się następująco:

 

1. Londyn – 10,51%
2. Warszawa – 5,32%
3. Rzym – 3,71%
4. Paryż – 3,27%
5. Barcelona – 3,10%
6. Mediolan – 3,05%
7. Eindhoven – 2,54%
8. Bruksela – 2,28%
9. Gdańsk – 1,88%
10. Oslo – 1,79%

Latamy tanio

Widać wyraźnie, że klienci darzą tanie linie lotnicze sporym zaufaniem. Choć połączenia oferowane przez regularnych przewoźników wciąż jeszcze są popularne, podróżni chętniej korzystają z usług tanich linii lotniczych. Ok. 71% tegorocznych transakcji stanowiły właśnie rezerwacje biletów tanich przewoźników.

Najpopularniejszą linią lotniczą był Ryanair – ponad 43% klientów serwisu wybrało właśnie tego przewoźnika. Spośród linii tradycyjnych największym zainteresowaniem cieszyła się oferta Polskich Linii Lotniczych LOT.

 

Ryanair – 43,56%
Wizz Air 21,16%
LOT – 9,06%
Lufthansa – 3,93%
Easyjet – 2,70%

Najchętniej z Warszawy

 

Prawie 72% klientów serwisu Tanie-Loty.pl wybrało wylot z Polski. W rankingach wylotów wciąż przodują mieszkańcy Warszawy – tradycyjnie najwięcej wylotów – ponad 50% – odbyło się ze stołecznych lotnisk (32% z Lotniska Chopina, a prawie 18% z Lotniska Warszawa Modlin). Kolejnym najczęściej wybieranym miejscem wylotu jest lotnisko w Krakowie, z którego skorzystało prawie 13% klientów serwisu Tanie-Loty.pl. Dalej w rankingu znalazły się kolejno: Gdańsk (12,39%), Wrocław (9,11%) i Katowice (6,20%).

 

Coraz atrakcyjniejsze promocje lotnicze oferowane przez przewoźników na wyloty z Berlina powodują większe zainteresowanie biletami właśnie z tego portu lotniczego. W tym roku to już ponad 5% wszystkich rezerwacji.

Latamy samodzielnie, najchętniej bez dzieci i corazczęściej w jedną stronę.

Zdecydowana większość, ponad 59%, klientów serwisu wybiera podróż w pojedynkę. 27% leci z jedną osobą towarzyszącą, a 14% klientów podróżuje w grupach 3-osobowych i większych.

 

Prawie 89% podróżujących to dorośli, a niewiele ponad 7% to dzieci do 12 roku życia. Tylko 13% rezerwacji dotyczy rezerwacji na przelot z dziećmi poniżej 16. roku życia, z czego prawie 50% to podróże tylko z dziećmi między a 12. rokiem życia, a jedynie 7% łącznie z niemowlętami.

 

Współmiernie do popularności samodzielnie organizowanych podróży lotniczych rośnie świadomość klientów. Ponad 53% z nich zakupiła bilety na ponad miesiąc przed planowanym wylotem. Warto jednak zauważyć wzrost liczby rezerwacji dokonywanych do 2-3 tygodni przed odlotem.

 

Więcej podróżnych niż przed rokiem dokupuje też do biletu pakiety ubezpieczeń, m.in. kosztów rezygnacji z podróży – w tym roku do ponad 15% rezerwacji zostało wykupione takie ubezpieczenie.

Okazuje się, że coraz większą popularnością cieszą się loty w jedną stronę. Już ponad 36% rezerwacji dotyczy właśnie takich połączeń – to aż 20% więcej niż przed rokiem. Oczywiście wciąż najpopularniejsze są loty w dwie strony (ponad 63% rezerwacji).

 

Kochamy citybreaki

Warto wspomnieć o preferencjach dotyczących długości podróży. Z danych wynika, że ponad 53 % podróżujących w dwie strony preferuje bardzo krótkie wypady (do 6 dni). Polacy uwielbiają citybreaki, bo nie wymajają one długiego urlopu, a do częstszych podróży zachęcają też coraz niższe ceny biletów do europejskich miast. Tygodniowe lub dwutygodniowe wyjazdy wybiera ponad 35% klientów Tanie-Loty.pl, a tylko 3% z nich wybrało podróże dłuższe niż miesiąc.

 

Nie boimy się płatności online

Mniej niż 1% klientów Tanie-Loty.pl wybiera płatność gotówką. Podróżni zdecydowanie wolą płatności online (aż 67% rezerwacji zostało opłaconych w ten sposób). Zaczynamy nabierać też zaufania do płatności kartą kredytową (prawie 6% rezerwacji). Nadal sporym zainteresowaniem cieszą się również tradycyjne przelewy, z których korzysta ponad 24% Polaków. Na płatność przy użyciu PayPala decyduje się niecałe 2% podróżnych.