Podczas ferii Polacy dostrzegają wartość w zorganizowanych formach wypoczynku, które sprzyjają spędzaniu czasu w grupie i dają możliwość nauki nowych umiejętności. Najwięcej osób decyduje się na ferie sportowe, a najczęściej wybieranym kierunkiem są góry.

Z badania serwisu Prezentmarzeń “Jak Polacy spędzają ferie zimowe” przeprowadzonego na próbie 1328 respondentów wynika, że 64% Polaków planuje w tym roku ferie zimowe. Co trzeci Polak zamierza wypocząć w Polsce. Osoby, które rozważają wyjazd za granicę, stanowią 28% ankietowanych, a 23% osób planuje spędzić czas zarówno w kraju, jak i za granicą. 15% Polaków postanowiło pozostać w domu i nigdzie nie wyjeżdżać. 

W przypadku wypoczynku w Polsce, dominującym kierunkiem są góry, które wybiera aż 47% respondentów. Wybór morza znajduje się na drugim miejscu z rezultatem 25%. 20% osób planuje lokalne aktywności w swojej okolicy. Wyniki badania pokazują, że najwięcej Polaków spędza ferie zimowe w towarzystwie rodziny i dzieci — 32% respondentów. Ponadto, 27% osób wybiera się na wypoczynek z partnerem lub partnerką, a 22% decyduje się na wspólne ferie z przyjaciółmi lub znajomymi. Zaledwie 19% ankietowanych planuje ferie samodzielnie, co sugeruje, że wspólne spędzanie czasu z bliskimi  jest dla Polaków istotnym aspektem wypoczynku.

Z wyników badania serwisu Prezentmarzeń jasno wynika, że Polacy w dużej mierze przywiązują wagę do spędzania ferii zimowych w towarzystwie najbliższych, co ma istotne znaczenie dla ich zdrowia psychicznego. Spędzanie czasu z rodziną czy przyjaciółmi nie tylko wzmacnia więzi interpersonalne, ale również wpływa pozytywnie na nasze emocje. W obliczu codziennych stresów i napięć, takie wspólne chwile pozwalają na wzmocnienie relacji z bliskimi. Interakcje społeczne są kluczem do dobrego samopoczucia i mogą przeciwdziałać uczuciu osamotnienia oraz depresji. Również wybór aktywnych form spędzania wolnego czasu, jak nauka jazdy na nartach czy inne sporty zimowe działają korzystnie na nasze samopoczucie – przyczyniają się do wydzielania endorfin, co naturalnie podnosi nastrój i redukuje stres. – mówi Aleksandra Skimina, psycholog

Pod względem długości planowanego urlopu, 35% osób zamierza spędzić kilka dni na feriach. Wyjazdy weekendowe są popularne wśród 27% respondentów, natomiast 25% ankietowanych planuje tydzień odpoczynku. Tylko 13% badanych planuje dwa tygodnie ferii. Polacy mają wyraźną tendencję do regularnego wyjeżdżania na ferie zimowe. Aż 68% ankietowanych deklaruje, że wyjeżdża co roku. Tylko 25% badanych wyjeżdża co kilka lat, a zaledwie 7% osób nigdy nie decyduje się na wyjazd w tym czasie. To sugeruje, że ferie zimowe są dla większości Polaków stałym elementem zimowego kalendarza. 

Większość Polaków (56%) korzysta z ofert specjalnych, takich jak zimowe kolonie czy obozy sportowe dla dzieci. Oznacza to, że wiele rodzin dostrzega wartość w zorganizowanych formach wypoczynku, które sprzyjają spędzaniu czasu w grupie i dają możliwość nauki nowych umiejętności. Respondenci wybierają różne rodzaje ferii. Najwięcej osób (35%) decyduje się na ferie sportowe. Ferie rekreacyjne cieszą się również dużym zainteresowaniem, z wynikiem 26%. Mniej osób wybiera ferie towarzyskie (25%) i edukacyjne (14%), co może sugerować, że Polacy w wyborze ferii zimowych głównie kierują się chęcią aktywności fizycznej i relaksu.

Podczas planowania ferii zimowych Polacy zwracają szczególną uwagę na dostępne atrakcje w danym miejscu (32%), co pokazuje, że poszukują ciekawych możliwości spędzenia czasu. W kontekście zdobywania nowych doświadczeń, najpopularniejszą odpowiedzią (30%) jest chęć nauczenia się jazdy na nartach lub snowboardzie. Zainteresowanie nietypowymi sportami zimowymi, jak jazda na skuterach śnieżnych oraz ice climbing, zadeklarowało 27% ankietowanych. Odwiedzenie nieznanych miejsc z regionu również cieszy się zainteresowaniem wśród 25% badanych, podczas gdy 18% osób wyraziło chęć wzięcia udziału w warsztatach rękodzieła.

Polacy wybierają podczas ferii kuligi i inne aktywności na świeżym powietrzu, które preferuje 24% respondentów. Wędrówki górskie lub spacery stanowią wybór 20% badanych. Relaks w spa cieszy się zainteresowaniem 15%, a termalne kąpiele (10%) oraz zimowe sporty (9%) plasują się na końcu tej listy. Zainteresowanie budzi także nauka jazdy na łyżwach, którą wskazało 30% ankietowanych. Dogtrekking – forma aktywności z udziałem psów – zdobył 28% zwolenników, co sugeruje rosnącą popularność outdoorowych aktywności z czworonogami. Z kolei kurs jazdy na nartach biegowych cieszy się uznaniem u 26% respondentów, a gra w laserowy paintball przyciąga 16% uczestników. – mówi Michał Krasoń z serwisu Prezentmarzeń.