K2 – najtrudniejszy przeciwnik, z jakim przyszło się mierzyć wspinaczom wysokogórskim w warunkach zimowych i jak dotąd jedyny niezdobyty zimą ośmiotysięcznik – znowu na celowniku Polaków! Wraz z letnią próbą wejścia na drugi szczyt świata – będącą jednocześnie przygotowaniem do zimowej, narodowej wyprawy na K2 – na portalu Zrzutka.pl ruszyła publiczna zbiórka funduszy pod hasłem #K2dlaPolaków. Zbierana kwota wynosi 123 tys. zł i to właśnie dzięki finansowaniu społecznościowemu mogą spełnić się ambicje Polaków o zdobyciu „góry gór” jeszcze w tym roku! Organizatorem akcji jest Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki, współorganizator letniej wyprawy PZA na K2

 

Już 20 czerwca 2017 roku– w ramach programu Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020 im. Artura Hajzera, realizowanego przez Polski Związek Alpinizmu (PZA) – do Pakistanu wyruszy pięciu polskich himalaistów pod kierownictwem Jerzego Natkańskiego. Celem letniej wyprawy jest wejście na drugi szczyt świata o wysokości 8611m n.p.m. i jednocześnie jak najlepsze przygotowanie – m.in. pod względem wyboru trasy – do zimowego szturmu na K2.Tym razem Polacy będą atakować górę południowo-wschodnim filarem, tzw. drogą Basków, nazywaną też drogą Cesena.

 

– ‘Góra gór’, jak zwykło się mawiać o K2, nieustająco będzie narodowym wyzwaniem Polaków, dopóki nie staniemy zimą na jej szycie! O ile w tym czasie warunki do wspinaczki są horrendalnie trudne, tak latem – kiedy tylko pozornie pogoda jest dla nas łaskawsza – większym wyzwaniem okazuje się zgromadzenie środków na wyprawę przygotowawczą. Dlatego po raz kolejny prosimy Polaków o pomoc w ich zdobyciu! I głęboko wierzymy, że – podobnie, jak rok temu – dzięki wsparciu tysięcy osób uda nam się zorganizować letnią wyprawę na szczyt ‘szczytu’ marzeń, ułatwiając tym samym ‘ekipie zimowej’ pod wodzą Krzysztofa Wielickiego próbę historycznego wejścia na K2, na które czekają miliony Polaków! – podkreśla Jerzy Natkański, dyrektor Fundacji Kukuczki i kierownik letniej wyprawy na K2.

 

Letnia wyprawa na K2 jest finansowana częściowo (87 tys. zł) z:

 

 -dofinansowania Polskiego Związku Alpinizmu (PZA)

 -wsparcia od Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki

– środków własnych himalaistów biorących udział w wyprawie

 

Koszty wyprawy – szacowane łącznie na 210 tys. zł – przewyższają jednak pozyskane dotąd środki w kwocie 87 tys. zł, stąd ogólnokrajowa inicjatywa Fundacji Kukuczki pod hasłem#K2dlaPolakówna portalu Zrzutka.pl: https://pomagam.zrzutka.pl/k2-dla-polakow, mająca na celu zaangażowanie w akcję wszystkich Polaków.

 

Nawet najdrobniejsza wpłata przybliża polskich himalaistów do historycznego osiągnięcia, bowiem każde 10 zł przemnożone przez rzeszę Polaków i miłośników wspinaczki wysokogórskiej, dopingujących uczestników letniej ekspedycji, umożliwi podjęcie próby zdobycia K2 i wniesienia polskiej flagi na „górę gór”.

 

W 2016 roku, dzięki podobnej zbiórce, polscy himalaiści zebrali niemal 60 tys. zł na letnią wyprawę na K2. Ubiegłoroczną walkę o wejście na szczyt przerwało jednak niespodziewane załamanie pogody, w wyniku którego całkowitemu zniszczeniu uległ obóz III (7400m), uniemożliwiając ekipie dotarcie do obozu IV (7900m), skąd miał nastąpić atak na szczyt.

 

-20 czerwca 2017 – wylot himalaistów do Pakistanu

-21 czerwca 2017 – przylot do Islamabadu

-22-23 czerwca 2017 – przejazd do Skardu

-24 czerwca 2017 – przejazd do Askole

-25 czerwca – 1 lipca 2017 – karawana do bazy pod K2

-3 lipca 2017 – rozpoczęcie działalności górskiej

-3-5 sierpnia 2017 – powrót do Skardu

-6 sierpnia – wylot z Islamabadu do Polski

 

Podczas letniej wyprawy na K2, ekipa polskich himalaistów będzie wspinać się południowo-wschodnim filarem, tzw. drogą Basków, nazywaną też drogą Cesena. Prowadzi ona filarem między drogą Kukuczka-Piotrowski a Żebrem Abruzzi – którym polscy himalaiści próbowali wchodzić w 2016 roku – i łączy się z Żebrem Abruzzi na Ramieniu, między tzw. Czarną Piramidą i Szyjką.

 

Baza, z której ruszą himalaiści jest położona na wysokości 5150 m. Stąd droga prowadzi przez obóz 1 /5900m/, obóz 2 /6350m/ i obóz 3 /7000m/, aż do obozu IV, który został zaplanowany na tzw. ‘Ramieniu’ /8000m/, skąd nastąpi atak na szczyt.

 

Letnia wyprawa na K2 realizowana będzie pod kierownictwem Jerzego Natkańskiego. Wszyscy himalaiści biorący udział w ekspedycji są członkami kadry narodowej we wspinaczce wysokogórskiej Polskiego Związku Alpinizmu na rok 2017.

 

Z K2 Polacy mierzą się od 1976 roku, kiedy zespół pod wodzą Janusza Kurczaba przeszedł północno-wschodnią granią, zaś Eugeniuszowi Chrobakowi i Wojciechowi Wróżowi do wierzchołka zabrakło zaledwie 200 m. Po raz pierwszy polska flaga pojawiła się na K2 w dniu 23 czerwca 1986 i wniosła ją tam Wanda Rutkiewicz, która była również pierwszą kobietą na szczycie najtrudniejszej góry świata. Warto jednocześnie podkreślić, że Polacy wytyczyli lub dokończyli cztery z dziewięciu dróg wiodących na szczyt, w tym drogę nazywaną „Magiczną Linią” oraz „Polską drogę”. Ta ostatnia została wytyczona przez Jerzego Kukuczkę i Tadeusza Piotrowskiego na południowej ścianie K2 w 1986 roku.

 

Więcej informacji na: http://polskihimalaizmzimowy.com, http://www.fundacjakukuczki.pl, Polski Himalaizm Zimowy na FBi Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. J. Kukuczki na Facebooku oraz na portalu Zrzutka.pl: https://pomagam.zrzutka.pl/k2-dla-polakow.