CASAMUNDO, internetowy serwis specjalizujący się w wynajmie apartamentów i domów wakacyjnych w całej Europie sprawdził, jak kształtują się preferencje urlopowe polskich klientów serwisu w stosunku do podróżujących z wybranych europejskich krajów (na podstawie danych z rezerwacji na portalu CASAMUNDO w czerwcu, lipcu i sierpniu 2017). Wśród korzystających z serwisu Polaków ulubionym kierunkiem na letni wyjazd jest Chorwacja. Z kolei Niemcy lubią spędzać letni urlop w swoim kraju albo wyruszają do słonecznej Chorwacji. Dane te są szczególnie interesujące ze względu na zbliżający się sezon ofert last minute

 

Top 3 kraje na wakacje

 

Analiza trendów w nadchodzącym sezonie wakacyjnym została przeprowadzona wśród klientów serwisu Casamundo z Polski, Niemiec, Francji i Holandii. Polacy na wyjazdy do domków wakacyjnych najczęściej wybierają Chorwację, a zwłaszcza region środkowej Dalmacji. Na drugim miejscu w zestawieniu znalazły się Włochy, a ostatnie miejsce na podium należy do Węgier, gdzie Polakom przypadły do gustu zwłaszcza okolice jeziora Balaton.

 

Z kolei niemieccy klienci serwisu spędzą wakacje 2017 w swoim kraju, szczególnie w okolicach Morza Bałtyckiego i jego wysp. Z zagranicznych kierunków największą popularnością cieszą się Chorwacja oraz Włochy, które w ostatnich latach konkurują o drugie miejsce spośród najbardziej popularnych kierunków. Jeżeli chodzi o regiony, to do ulubionych należą Istria i Toskania.

 

Jeżeli przyjrzymy się ulubionym kierunkom wakacyjnych wyjazdów wśród francuskich klientów CASAMUNDO to prym wiodą takie kraje jak słoneczna Hiszpania z regionem Costa Brava i Włochy na czele z malowniczą Toskanią.

 

Również Holendrzy skłaniają się ku południu i lubią spędzać letnie wakacje w krajach takich jak Włochy i Francja, do których mogą podróżować samochodem. Ale w ostatnich miesiącach ich serca skradła też Chorwacja, szczególnie region Istrii.

 

Minimum tydzień w kameralnym gronie rodziny i przyjaciół

 

Polscy klienci na wakacje wyjadą w gronie przyjaciół i rodziny. W porównaniu do zeszłego roku liczba podróżujących wspólnie osób zwiększy się z 4-5 na 5-6. Pokazuje to, że wakacje to czas na życie towarzyskie, które często zaniedbujemy w ciągu roku. Dlatego też decydujemy się na wynajem domów wakacyjnych, które dają nam prywatność i możliwość stworzenia rodzinnej atmosfery dla wybranej liczby osób. Polscy klienci CASAMUNDO na wakacjach spędzą średnio 10 dni – o kilka dni dłużej w porównaniu do zeszłego roku.

 

W porównaniu do polskich klientów Niemcy, Francuzi i Holendrzy wyjeżdżają w 4-5 osobowych grupach i zostają na wakacjach kilka dni dłużej.

 

Na przykład 8 – osobowa rodzina lub grupa przyjaciół może zatrzymać się w pięknym domu wakacyjnym z dużym basenem w Chorwacji.

 

Odległość od morza kluczowa przy wyborze zakwaterowania

 

Co biorą pod uwagę klienci wybierając wymarzone wakacyjne zakwaterowanie? Na portalu CASAMUNDO klienci mają do dyspozycji specjalne filtry, w których mogą wybrać najważniejsze dla siebie udogodnienia i dzięki temu znaleźć dom wakacyjny spełniający ich wszystkie wymagania. Na podstawie najczęściej określanych kryteriów przy rezerwacji wakacyjnego apartamentu dla turystów z Polski oraz Niemiec decydujące znaczenie ma odległość od wody, a na drugim miejscu w zestawieniu znajduje się basen. Odwrotna kolejność występuję u podróżujących z Francji oraz Holandii, którzy na pierwszym miejscu stawiają obiekt wakacyjny w basenem. Dla naszych rodaków duże znaczenie ma także taras, gdzie mogą zrelaksować się i przyjemnie spędzić czas podczas wakacji. Istotna jest także klimatyzacja, zwłaszcza gdy planujemy spędzić urlop w jednym ze śródziemnomorskich krajów. Niemcy oraz Holendrzy cenią sobie, jeśli apartament lub dom wakacyjny ma dostęp do Internetu.