Jeszcze do niedawna podczas wyjazdu w Tatry liczyły się tylko góry i kurorty – po polskiej stronie Zakopane, a po słowackiej Tatrzańska Łomnica, Smokowce czy Szczyrbskie Jezioro. Dziś turystów przyciągają tutaj także aquaparki. Jest ich w tym regionie całkiem sporo, postaramy się więc przybliżyć poszczególne obiekty, by każdy sam mógł wybrać, czy lepiej popluskać się w wodzie u naszych południowych sąsiadów, czy zostać po podhalańskiej stronie.

Przegląd kąpielisk i aquaparków zaczniemy od największych i najatrakcyjniejszych obiektów. Bez wątpienia do takich należy Tatralandia, największy aquapark Słowacji, a także jeden z największych tego typu obiektów w całej Europie Środkowej. Jest tu 14 basenów, w tym 9 całorocznych i ponad 26 rur i zjeżdżalni wodnych. Liczba atrakcji jest tu zdecydowanie największa. Oprócz wielkiej różnorodności zjeżdżalni, przyciąga tu Tropical Paradise Tatralandia z prawdziwymi palmami, basenami z wodą morską i termalną oraz basenem do nurkowania z możliwością podziwiania kolorowego świata rybek morskich i koralowców. Dodatkową atrakcją jest także symulator swobodnego spadania Hurricane Factory , położony tuż obok aquaparku. Tatralandia jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów pod Tatrami: podczas gdy mało kto potrafi wskazać najwyższy dostępny szlakiem szczyt Tatr, Tatralandię znają chyba wszyscy.
Bilet całodzienny: dziecko do 3 lat – za darmo, dziecko 3-6 lat – 13 €, dziecko 6–12 lat – 16 €, juniorzy, senior – 21 €, dorośli –24 €, bilet rodzinny – 52 €.

Również na Liptowie, kilka kilometrów dalej na zachód, leży znana i lubiana przez Polaków Beszeniowa. Początkowo niewielkie kąpielisko termalne, z czasem rozrastało się, a dziś dzięki ostatnim modernizacjom należy do największych i najczęściej odwiedzanych na Słowacji. Gino Paradise to 8 basenów z wodą termalną o temperaturze od 26°C do 39°C, zarówno z wodą przejrzystą, odfiltrowaną, jak i z naturalnie mętną. Są tu także baseny kryte, a także mnóstwo zjeżdżalni. Beszeniowa chlubi się też pięknym kompleksem spa&wellness z kilkunastoma saunami i jacuzzi.
Bilet całodzienny: dziecko do 3 lat – za darmo, dziecko 3–6 lat – 10 €, dziecko 6–12 lat – 13 €, juniorzy – 16 €, dorośli – 19 €.

„Miłośników obu aquaparków ucieszy z pewnością fakt wprowadzenia w tym sezonie karnetu na całe lato, wspólnego dla obu obiektów. Całosezonowy aquapass LATO 2015 obowiązuje w aquaparku Tatralandia i w Gino Paradise Bešeňová w terminie od 12.06 do 15.09.2015 roku. Obejmuje całodzienny wstęp Fun Packet w Tatralandii i Sea & Fun Packet w Beszeniowej. W kasie kosztuje 119 euro dla osoby dorosłej, 109 euro dla juniorów, studentów i seniorów oraz 89 euro dla dzieci w wieku od 3 do 12 lat. Ale dla posiadaczy karnetów GoPASS – odpowiednio 99, 89 i 79 euro. W sumie to 106 dni świetnej zabawy w wodzie i relaksu już od 0,75 euro za dzień dla 1 osoby. Oczywiście, warto pamiętać, że GoPASS daje dużo więcej zniżek, zarówno w restauracjach, wypożyczalniach sprzętu sportowego, jak i przy zakwaterowaniu” – mówi Andrea Lehotska brand manager Tatralandii.

Największym i najchętniej odwiedzanym obiektem są Termy Bukowina w Bukowinie Tatrzańskiej. Leżą one w zacisznej okolicy otoczonej lasami, z pięknym widokiem na góry. Obiekty termalne obejmują 12 basenów, temperatura wody w basenach utrzymuje się w granicach 28–36°C. Jest tu oczywiście szereg atrakcji dla dzieci, między innymi zjeżdżalnie oraz specjalne pływalnie dla najmłodszych. Dostępnych jest tu również 8 saun, m.in. rzymska, fińska, góralska, kwiatowa, na podczerwień oraz gabinety spa&wellness. Bez wątpienia jest to najgroźniejszy konkurent słowackich aquaparków.
Bilet 2,5-godzinny: dzieci do 13 lat – 40 PLN, seniorzy – 42 PLN, dorośli – 69 PLN; bilet całodzienny – odpowiednio 76/79/97 PLN.

Dużym i nowoczesnym obiektem są także nowoczesne Termy Białka w znanej narciarzom Białce Tatrzańskiej. Dzięki ciekawej architekturze i oryginalnej funkcjonalności jest to miejsce, bez wątpienia, godne polecenia miłośnikom kąpieli. Obiekt podzielono na 3 strefy – największa jest strefa głośna, w której znajduje się 5 basenów z wodą termalną o temperaturze do 34 °C i zjeżdżalnie zewnętrzne o łącznej długości blisko 300 metrów; strefa cicha to miejsce relaksu i wyciszenia – są tu 3 baseny z wodą termalną o różnej specyfice; trzecią strefę tworzy urokliwe saunarium.
Bilet 2,5-godzinny: dzieci do 13 lat – 29 PLN, seniorzy – 39 PLN, dorośli – 49 PLN; bilet całodzienny – odpowiednio 59/75/89 PLN.

Swój aquapark ma także Zakopane. Usytuowany pod Antałówką, dysponuje 4 dużymi basenami, a wielką atrakcją są też liczne długie zjeżdżalnie. W kompleksie działają m.in. 2 restauracje, zespół saun, kręgielnia i plaża rekreacyjna na tarasie widokowym. Jego popularność wiąże się nie tylko z dobrym położeniem, bo zlokalizowany jest praktycznie w centrum największego tatrzańskiego kurortu, ale także z wieloletnią tradycją – ciepłe baseny na Antałówce znane są bowiem od kilkudziesięciu lat.
Bilet 3-godzinny: dzieci 3–16 – 28 PLN, juniorzy i studenci – 37 PLN, seniorzy – 38 PLN, dorośli – 46 PLN; bilet całodzienny – odpowiednio 48/60/50/65 PLN.

Z innych ciekawych aquaparków leżących po słowackiej stronie dużą popularności cieszą się położone najbliżej granicy Orawice. Funkcjonują tu 2 obiekty – stare kąpielisko to 2 niewielkie baseny, w których główną atrakcją jest samo przebywanie w ciepłej wodzie. Tuż obok niego powstał nowoczesny MeanderPark, z basenami zewnętrznymi i obszerną krytą halą basenową.
Bilet 3,5-godzinny: dzieci do 100 cm – za darmo, dzieci do 150 cm – 58 PLN, juniorzy, seniorzy – 60 PLN, dorośli – 73 PLN.

Kilka kilometrów na wschód od Kieżmarku znajduje się kąpielisko termalne Vrbov. Istniejące od 1981 roku zostało zmodernizowane w 2009 roku. Obecnie znajduje się tu 7 basenów z wodą o temperaturze od 26°C do 38°C. Woda w basenach ma liczne właściwości lecznicze i uważana jest za jedną z najlepszych pod tym względem w Europie Środkowej. Przynosi dobroczynne skutki na 12 rodzajów dolegliwości i to zarówno podczas kąpieli, jak też picia. Dużą popularnością cieszy się tu również długa na ponad 60 metrów zjeżdżalnia.
Bilet 2,5-godzinny: dzieci, juniorzy, seniorzy – 5 €, dorośli – 7,5 €; bilet całodzienny – odpowiednio 8,5/11,5 €.

Więcej informacji na:
www.tatralandia.sk
www.vt.sk
www.visitliptov.sk