Pod względem aktywności fizycznej Polacy wypadają blado na tle usportowionej Europy – wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego “Polski rynek sportu” *. Dlaczego nie ćwiczymy regularnie? Z reguły nie mamy na to czasu lub zwyczajnie nam się nie chce. Co zrobić, żeby przełamać swoją niechęć do sportu? Akademia Zdrowia Santander Consumer Banku przygotowała kilka prostych rozwiązań, które pomogą w walce z lenistwem.

 

Wrocław, 18 września 2019 r. Skutki braku aktywności fizycznej odczuwamy wszyscy. Prowadzimy siedzący tryb życia, w pracy zazwyczaj spędzamy długie godziny za biurkiem, po czym często wracamy do domu, by po całym dniu odpoczywać w pozycji leżącej. Przekłada się to na zmęczenie i znużenie, zaczynamy też coraz częściej  chorować. Dodatkowo zbliżająca się jesień powoduje, że jeszcze trudniej nam zmotywować się do aktywności. Jednak to właśnie w tym okresie warto się przełamać i przekonać do ćwiczeń. Wystarczy kilkanaście minut kilka razy w tygodniu, by poczuć się dużo lepiej.

 

No dobrze, sport. Tylko jaki?

Poprzedzony badaniami raport “Akademii Zdrowia” Santander Consumer Banku „Polaków portfel własny: aktywna rodzina” jasno wykazuje, że jeśli już uprawiamy sport, to najczęściej decydujemy się na jazdę na rowerze lub pływanie. Wysoko uplasowały się również spacery, które są najbardziej przystępną formą aktywnego spędzania czasu. Pozytywnych efektów zdrowotnych można osiągnąć zaskakująco dużo, kiedy podczas marszu weźmiemy w dłonie kije do nordic walking. Nordic walking został doceniony nawet przez jednego z najbardziej popularnych na świecie podróżników – Beara Gryllsa, który poświęcił marszom z kijami rozdział swojej książki “Great Outdoor Adventures”.

 

Nordic walking szczególnie upodobali sobie Niemcy – u naszych zachodnich sąsiadów jest to dyscyplina rekomendowana i finansowana przez rząd w celach rehabilitacyjnych oraz w celu zapobiegania chorobom pleców czy serca. Poprawę kondycji psychofizycznej można osiągnąć bardzo szybko, ale by nasze starania przyniosły pożądany efekt, warto zapoznać się z podstawowymi zasadami, takimi jak dobór kijów czy poprawna technika marszu. Obejrzenie instruktażu w internecie zajmie zaledwie kilka minut, a da nam pewność, że poprawnie rozpoczynamy naszą przygodę z nordic walking. 

 

Pięć kroków, które mogą zmienić twoje podejście do ćwiczeń: 

By zmotywować się do podjęcia aktywności fizycznej, proponujemy pięć prostych zasad, które pomogą wygospodarować odpowiedni czas na sport i zachować konsekwencję w regularnych treningach.

 

1. Wydziel konkretny moment dnia i ustaw przypomnienie o treningu

Dzięki temu nie będziesz mieć przed sobą wymówek, które często kończą się odłożeniem treningu na następny dzień. W natężeniu codziennych obowiązków łatwo też po prostu zapomnieć o poświęceniu czasu na sport. Po kilkunastu przypomnieniach treningi staną się już nawykiem. 

2. Trenuj z kimś

Znalezienie towarzysza do ćwiczeń będzie dodatkową motywacją. Trudniej jest odpuścić sobie trening, gdy jesteśmy na niego z kimś umówieni. Ćwiczenie z drugą osobą ma też inny pozytywny aspekt. Możecie się wzajemnie obserwować, co pozwoli wyeliminować błędy i mieć pewność, że wykonujecie ćwiczenia poprawnie, a wasz trening jest w pełni efektywny. 

3. Zacznij małymi krokami

Pamiętaj – nie od razu Kraków zbudowano. Duże oczekiwania niestety często wiążą się z szybką rezygnacją. Zbyt wymagający plan może nas łatwo zniechęcić                                  i zdemotywować. Rozpocznij od chociażby kilku minut spaceru po najbliższej okolicy. Nie wymagaj od siebie od razu nazbyt dużych osiągnięć. Pamiętaj też, że lepiej zrobić mniej, ale poprawnie.

4. Używaj dedykowanych aplikacji na telefon 

Wybór aplikacji pomagających w treningach jest szeroki. Programy policzą między innymi liczbę kroków, przebytą odległość, spalone kalorie czy długości treningu. Za ich pomocą możemy dzielić się swoimi osiągnięciami ze znajomymi używającymi tej samej aplikacji czy udostępniać wyniki w social mediach. 

5. Kontroluj swoje postępy

Warto regularnie monitorować swoje postępy i osiągnięcia. Dzięki temu na bieżąco widzimy, jak poprawia się nasza kondycja, wydolność, sylwetka i nastrój. To dodatkowy zastrzyk motywacji na kolejne treningi, by osiągać coraz lepsze wyniki. 

*sierpień 2019, “Polski rynek sportuwyzwania – wpływ społeczno-gospodarczy- trendy”, Polski Instytut Ekonomiczny

“Akademia Zdrowia” Santander Consumer Banku to ogólnopolska akcja zorganizowana przez Santander Consumer Bank, której celem jest propagowanie ruchu i zdrowego trybu życia.

 

W ramach „Akademii Zdrowia” Santander Consumer Banku odbywa się cykl bezpłatnych i ogólnodostępnych zajęć pod nazwą „Nordic Walking na Receptę”. Zajęcia umożliwiają rozpoczęcie przygody z nordic walking pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. Inicjatywa jest organizowana przez Santander Consumer Bank wspólnie z Polską Federacją Nordic Walking. 

 

Santander Consumer Bank jest jednym z liderów rynku consumer finance w Polsce. Oferuje klientom szeroki zakres produktów obejmujący kredyty gotówkowe, kredyty na nowe i używane samochody, kredyty ratalne, karty kredytowe oraz lokaty. Produkty dystrybuowane są online oraz poprzez sieć oddziałów, a także salony i komisy samochodowe, sklepy i punkty usługowe. 

 

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie: 

akademia-zdrowia.com

facebook.com/santanderconsumerbanksa/