Weekend majowy to, zaraz po urlopie wakacyjnym, najbardziej wyczekiwany czas w ciągu roku. Liczba Polaków decydujących się na wyjazdy organizowane we własnym zakresie sukcesywnie rośnie z roku na rok. W trakcie tegorocznego weekendu z takiej formy wypoczynku skorzysta o 46% więcej Polaków niż w roku ubiegłym. Skyscanner sprawdził, które kierunki wybrali Polacy i jak trendy podróżnicze zmieniły się w na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy.


Najchętniej wybierane kierunki podróży

Metawyszukiwarka* Skyscanner przeanalizowała dane, z których wynika, że w tym roku liczba wyjazdów zagranicznych na weekend majowy wzrosła aż o 46% w stosunku do ubiegłego roku. Źródłem tego trendu są coraz bardziej przystępne cenowo bilety oferowane zarówno przez tanie jak i regularne linie lotnicze, a także rosnące zainteresowanie swobodnym i niezależnym podróżowaniem, swoim własnym szlakiem. W tym roku popularna była zarówno Europa, jak i dalsze i bardziej egzotyczne destynacje.

Zaskoczenia nie powinien budzić fakt, że na pierwszym miejscu pod względem liczby zakupionych biletów znalazł się Londyn – tam wyjedzie zdecydowana większość podróżujących. Wyspy od lat cieszą się ogromnym powodzeniem i bezkonkurencyjnie są numer jeden na liście kierunków podróży.

O tym, że Polacy są ciepłolubni nie trzeba nikogo przekonywać. Śródziemnomorskie kierunki zawsze cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Dlatego też na drugim miejscu, tuż za Londynem znalazła się Barcelona – w tym roku uda się tam o ponad 140% więcej osób niż rok temu, a na trzeciej pozycji znalazł się Rzym. Jak wskazała analiza wśród pozostałych kierunków, których popularność znacznie wzrosła w przeciągu ostatniego roku znalazły się Moskwa, do której uda się ponad 2 razy więcej podróżujących niż w roku ubiegłym, a także Praga. Kierunkiem, którego popularność odnotowała znaczny spadek o prawie 40% jest Istambuł.

Regularnie przeprowadzane przez Skyscanner analizy wskazują bardzo ciekawy trend podróżniczy wśród Polaków. Zdecydowanie coraz chętniej udajemy się w miejsca bardziej odległe i egzotyczne, jak Azja. Wielu podróżujących w tym celu połączyło święta wielkanocne z urlopem i najwyraźniej ta tendencja utrzyma się również w przypadku majowego weekendu. Wśród tegorocznych trendów i najpopularniejszych kierunków znalazły się Kambodża, Tajlandia, Indonezja, Malediwy, Nepal, czy Sri Lanka.

 

Miło jest obserwować, że w tak wielu z nas budzi się żyłka podróżnika, głodnego egzotycznych wrażeń i przeżyć, a przede wszystkim organizującego tego rodzaju eskapady na własną rękę.- zauważa Magdalena Greloff, Marketing Manager w Skyscanner Polska. – Dzięki analizie wybieranych przez Polaków kierunków podróży, możemy zauważyć ich szczególne upodobania. Okazuje się, że nie tylko Europa, ale właśnie kraje Azji Południowej i bogactwo ich kultur przyciągają nas coraz tłumniej i częściej. Ich popularność z roku na rok rośnie w zaskakująco szybkim tempie. – dodaje.

Z których miast będziemy latać najczęściej i ile nas to będzie kosztowało?

Analiza Skyscanner wskazała, że najpopularniejszym miastem, z którego na majowy urlop uda się ponad 60% podróżujących będzie Warszawa. Tuż za nią uplasował się Kraków oraz Gdańsk.  


Rezerwując bilet lotniczy można było upolować prawdziwe okazje cenowe, mimo, że weekend majowy pod względem atrakcyjności i zainteresowania można by przyrównać niemal do szczytu sezonu turystycznego. Średnie ceny kierunków skandynawskich takich, jak na przykład Norwegia czy Szwecja kształtowały się średnio w przedziale około 250 – 300 zł w obydwie strony za osobę. Do Amsterdamu, coraz bardziej lubianego i wybieranego przez Polaków zwłaszcza na city break średni koszt biletu w obydwie strony to około 550 zł, z kolei średnia cena lotu do Mediolanu kształtowała się na poziomie około 450 zł. Wśród lotów krajowych najatrakcyjniejszym pod względem ceny była Warszawa na poziomie około 100 zł w obydwie strony.

 

Kupując bilet lotniczy należy pamiętać o zasadzie, że im wcześniej dokonamy rezerwacji tym cena będzie atrakcyjniejsza. Dokonując rezerwacji średnio 55-60 dni przed wylotem, zwłaszcza tym, który przypada na szczyt sezonu bądź moment w roku, cieszący się dużym zainteresowaniem, możemy liczyć na znalezienie naprawdę atrakcyjnej oferty – mówi Magdalena Greloff, Marketing Manager w Skyscanner. – Tym, którzy nadal planują spędzić długi weekend za granicą, a jeszcze nie kupili biletu, radzimy zrobić to jak najszybciej. To już ostatni dzwonek, aby nabyć go w naprawdę atrakcyjnej cenie. Osobom, dla których kluczowym kryterium nie jest kierunek podróży, lecz cena polecamy skorzystanie z opcji „wszędzie” dostępnej na stronie Skyscanner.pl. Po wpisaniu w okno wyszukiwania słowa „Wszędzie” i zaznaczeniu interesującego nas czasu podróży otrzymamy listę najtańszych biletów w wybranym przez nas terminie.

 

Samolotowe podróże po Polsce i ich koszt

Nie tylko zwiększyła się liczba lotów za granicę, ale przede wszystkim wzrosła liczba zarezerwowanych na majówkę biletów lotniczych do Polskich miast. Największą popularnością cieszą się dwa największe – kolejno Warszawa i Gdańsk.


Przyrost lotów lokalnych, który obserwujemy pokazuje, że stopniowo zmienia się nasze podejście do podróżowania. Przemieszczanie się samolotem przestało kojarzyć się tylko z dalekimi, kilku- lub kilkunastogodzinnymi, zagranicznymi podróżami. – podkreśla rzeczniczka Skyscanner – Rozwijająca się w szybkim tempie infrastruktura lotnicza oraz rozbudowana siatka lotów, pozwalają na wygodne i szybkie podróżowania. Do weekendu majowego pozostało jeszcze kilka tygodni, ale jeśli tendencja się utrzyma, liczba podróżnych, kupujących bilety last minute, wzrośnie analogicznie do tych, którzy postanowili długi weekend zaplanować wcześniej – podsumowuje.

 

*Termin metawyszukiwarka oznacza stronę internetową, umożliwiającą podróżującym porównanie wszystkich dostępnych ofert lotów. Po znalezieniu najniższej ceny, użytkownik zostaje przekierowany na stronę partnera (linii lotniczej lub internetowego biura podróży) w celu finalizacji transakcji płatniczej. Skyscanner nie nakłada żadnych opłat na użytkownika, a cena dostępna w wynikach wyszukiwania na Skyscanner.pl jest zawsze ceną finalną, uwzględniającą wszystkie należne podatki i opłaty rezerwacyjne partnera.