„Gdy Europa mówiła po francusku” – jedno z najważniejszych dzieł francuskiego historyka Marca Fumarolego ukazało się właśnie nakładem Wydawnictwa Muzeum Łazienki Królewskie. Z tej okazji 28 maja o godz. 17.00 w Teatrze Królewskim czytelnicy będą mieli okazję spotkać się z francuskimi i polskimi historykami, którzy przybliżą problematykę dominacji języka francuskiego w XVIII-wiecznej Europie

 

Publikacja jest zbiorem esejów-portretów opisujących najważniejsze i najbardziej barwne osobistości Europy oraz rodzących się właśnie Stanów Zjednoczonych powiązane z kulturą francuską. Napisana z niezwykłym rozmachem i wielką erudycją książka przedstawia różnorodne fascynacje Francją i jej kulturą, przejawiające się w niemal każdej dziedzinie życia. W XVIII wieku, w oświeceniowej Europie wszyscy mówili po francusku – królowie, dyplomaci, pisarze, począwszy od takich monarchów, jak Katarzyna II czy Fryderyk Wielki, po literatów, takich jak Walpole czy Grimm. Jak pisze francuski wydawca książki: „Język francuski od XVIII wieku był w rzeczy samej niczym czyste górskie powietrze, którym oddychano jedynie w Paryżu i bez którego nie można było się już obejść, jeśli choć raz powierzyło mu się swój oddech i serce”.

 

Niezwykle barwne życiorysy postaci i przytaczane fragmenty ich korespondencji lub tekstów składają się na mozaikę, w której dopatrzyć się można obrazu ówczesnej Europy i jej centrum – osiemnastowiecznego Paryża. Oczy całej Europy zwrócone były na monarchię Burbonów i śmietankę towarzyską stolicy, kultura francuska stanowiła odniesienie i niedościgniony wzorzec, który starano się naśladować nie tylko w Londynie czy Wiedniu, ale także w Sztokholmie czy w Warszawie.

 

Polski czytelnik odnajdzie w dziele Fumarolego także wątki związane z naszą historią. Rozdział zamykający zbiór poświęcony został ostatniemu królowi Polski – Stanisławowi Augustowi, jego podróży do Anglii i Francji, przyjaźni z wybitnymi myślicielami i władcami epoki, jego pisanym po francusku pamiętnikom, których językiem i stylem autor jest urzeczony.

 

 Polskie wydanie, w tłumaczeniu Wawrzyńca Brzozowskiego i Jana Marii Kłoczowskiego, poprzedzone zostało wstępem prof. Anny Grześkowiak-Krwawicz, która – obok prof. Jeana Boutiera i dr. Nicolasa Masłowskiego – weźmie udział w debacie towarzyszącej premierze dzieła. Wydarzenie odbędzie się 28 maja o godz. 17.00 w Teatrze Królewskim. Podczas spotkania będzie można nabyć książki w promocyjnej cenie.

 

Regularna cena publikacji wynosi 70 PLN. Zakupów można dokonywać na stronie http://www.lazienki-krolewskie.pl/pl/e-sklep/produkty/gdy-europa-mowila-po-francusku i w kasach na terenie muzeum.

 

Premiera polskiego wydania głośnej książki Marca Fumarolego w Łazienkach Królewskich