Okazuje się, że Nowy Rok za granicączęsto kosztuje mniej niż sylwestrowy pobyt w Polsce! Ponadto, pojawia się coraz więcej niebanalnych propozycji. Ostatni dzień roku można spędzić w rytmie Zorby, w jaskini lodowej na Islandii, w klimacie PRLu na Słowacji lub całkiem nietuzinkowo – podczas rejsu po Karaibach czy ze zwiedzaniem… elektrowni w Czarnobylu.


Niezależnie od tego, czy decydujemy się na bliższy czy dalszy wyjazd koniecznie trzeba go zaplanować odpowiednio wcześniej. Listopad jest idealnym momentem na to, aby wybrać najlepszą opcję dla siebie, gdyż pojawia się już wiele rożnych ofert, a dodatkowo mamy jeszcze czas na to, aby porządnie się zastanowić i nie robić niczego w pośpiechu.

Po sąsiedzku

Osoby, które chciałyby spędzić Sylwestra za granicą, nie oddalając się jednocześnie za bardzo od rodzinnego kraju na pewno znajdą coś dla siebie pośród ofert wyjazdów do naszych najbliższych sąsiadów. „Planując urlop za granicą Polacy bardzo często wypatrują ofert last minute, natomiast w przypadku sylwestra, najczęściej obowiązuje zasada im szybciej, tym taniej. – mówi Mateusz Goliat z portalu Sylwestrowy.pl. Obecnie pojawiło się już sporo interesujących propozycji, między innymi czterodniowy wyjazd do Pragi lub Berlina, który w ofercie first minute kusi niską ceną. Fanów prawdziwej muzyki bez wątpienia zainteresuje Sylwester z muzyką na żywo w Wilnie, zaś osoby tęskniące za klimatem groteskowej przeszłości chętnie oddadzą się zabawie w stylu PRL w miejscowości Liptowski Mikulasz na Słowacji. Skoro jesteśmy w temacie minionych lat obowiązkowo należy wspomnieć o wyjątkowej imprezie sylwestrowej na Ukrainie, podczas której goście cofną się do roku 1985. Tak jak ówcześnie zastaną tam radziecką muzykę, menu z tamtych lat, a przy okazji poznają mroźną stronę Prypeci podczas wspólnego zwiedzania. To tylko kilka wybranych ofert, jest ich o wiele więcej i co ważne, ceny również są atrakcyjne.

Nieco dalej…                                                                                                                 

Oczywiście istnieje także mnóstwo możliwości spędzenia nocy sylwestrowej daleko od domu, na przykład w Hiszpanii, Włoszech czy we Francji. Co taki wybór daje Polakom? Jak wszystko, taka alternatywa również ma swoje plusy i minusy. Przede wszystkim w takich miejscach turyści zastaną słoneczną pogodę, bez mrozów, śniegu i zimna, ponadto to świetna okazja do sprawdzenia, jak inne narodowości witają Nowy Rok. Wszyscy znamy powiedzenie co kraj to obyczaj, a więc może warto sprawdzić jak duże są różnice w przypadku tej okazji. Jednak przy dalszych wyjazdach trzeba liczyć się z tym, że ceny będą już wyższe, a wyjazd na dłuższy okres będzie z pewnością lepiej opłacalny niż dwu-trzy dniowy pobyt. Osoby, które są spragnione przygód i czują, że chciałyby oryginalnie spędzić Sylwestra i oczywiście mogą pozwolić sobie na kilka dni urlopu chętnie wybierają taką opcję. Jednym z ciekawszych jest wyjazd sylwestrowy do Istambułu, który pojawił się na portalu Sylwestrowy.pl. Poza tym, że to idealna okazja do zwiedzenia tego niezwykłego miasta, to na gości czeka tam… kolacja sylwestrowa na łodzi! Inną wartą uwagi propozycją są „Karaiby na jachcie”, jednak w tym przypadku trzeba szykować się na dłuższy urlop, gdyż wyjazd trwa 13dni. To doskonała okazja do przeżycia niezapomnianej przygody, a wspomnienie takiej sylwestrowej nocy pozostanie w pamięci przez bardzo długi czas. Islandczycy na pożegnanie minionego roku palą ogromne ogniska i godzinami rozświetlają niebo mnóstwem fajerwerków, które potrafią zrobić wrażenie. Jest to jedno z dziesięciu najlepszych wydarzeń odbywających się na świecie tego dnia. W serwisie Sylwestrowy.pl znaleźć można opcję wyprawy właśnie na Islandię trwającą od 5 do 10 dni, podczas której zaplanowano wiele rozmaitych atrakcji, m.in. zwiedzanie największych miejscowych skarbów, poszukiwanie zorzy polarnej, kąpiel w Błękitnej Lagunie i wiele więcej. Fanatycy Grecji mają niepowtarzalną możliwość powitania Nowego Roku w Rytmie Zorby w stolicy tego pięknego kraju. Taki wyjazd został zaplanowany na 7 dni i obejmuje również wizytę w Salonikach ze zwiedzaniem wszystkich najważniejszych atrakcji, na Olimpie, w Wąwozie Tembi i wielu innych niezwykle interesujących miejscach. Pojawiają się także różnorodne oferty dotyczące Wysp Kanaryjskich, Malty i innych odległych miejscowości, jednak absolutnym numerem jeden, jeżeli chodzi o oryginalność jest Nowy Rok w Nowym Jorku. Oczywiście są to koszta znacznie wyższe od pozostałych ofert, ale czy przywitanie kolejnego, lepszego roku, w dodatku na Times Square nie jest po prostu bezcenne? Warto dodać, że jest to obecnie największa i najsłynniejsza plenerowa impreza noworoczna na świecie.

A co z ceną?

Choć w pierwszej chwili wydawać by się mogło, że Sylwester za granicą wiążę się z większymi wydatkami, wcale nie musi tak być. Otóż kilkudniowy wyjazd zagraniczny zaplanowany z odpowiednim wyprzedzeniem może kosztować tyle samo, albo nawet mniej niż wyjazd w polskie góry czy nad morze. Do Pragi pojedziemy już od 450zł, a za powitanie Nowego Roku na Bałkanach zapłacimy niespełna 400zł. Jeżeli jednak ktoś marzy o hucznej zabawie do białego rana, należy pamiętać, że na większości zorganizowanych wyjazdów za granicę rezygnuje się z takiego obchodzenia tego święta na rzecz spokojniejszych imprez tematycznych. Często zdarza się także, że hotele w ogóle nie przygotowują powitania Nowego Roku, dlatego ważne jest to, aby dokładnie czytać gotowe oferty sylwestrowe.

Dlaczego więc mimo tych wszystkich minusów wśród Polaków można zauważyć coraz większe zainteresowanie Sylwestrem za granicą? Powodów może być wiele, począwszy od potrzeby nowych wrażeń, ciekawości, poprzez poznanie innych kultur, obyczajów, na ucieczce przed mroźną zimą kończąc. W większości przypadków decydują również indywidualne pobudki, jednak z pewnością jest to niezapomniana przygoda i odskocznia od codzienności.