Vostok Europe prezentuje dwa zupełnie nowe, należące do linii Ałmaz zegarki: „Rally timer by Benediktas Vanagas”. Czasomierze te zostały stworzone specjalnie dla zespołu „General Financing – Autopaslauga by Pitlane” i jego kierowcy – Benediktasa Vanagasa, biorących udział w Rajdzie Dakar 2016.

Mechanizm tych wyjątkowych zegarków został zaprojektowana przez doskonale znanego w zegarkowym świecie szwajcarskiego producenta – firmę ISA SWISS. Wytyczne dla jego konstrukcji przekazał wytwórcy, ambasador i współpracownik marki Vostok Europe – litewski kierowca Benediktas Vanagas. Dzięki użyciu rozwiązania elektronicznego udało się zrealizować wskazania dodatkowe czasomierza, bardzo przydatne w czasie samochodowych rajdów.

Za pomocą cyfrowego wyświetlacza ciekłokystalicznego prezentowane mogą być następujące wskazania:
– czas w pierwszej strefie czasowej
– czas w drugiej strefie czasowej
– stoper z zakresem pomiarowym do 12 godzin
– timer (odliczanie wsteczne) od 12 godzin
– odliczanie rajdowe (stoper z 30 sekundowym opóźnieniem rozpoczęcia pomiaru)

Bardzo ważnym, szczególnie przy ekstremalnych warunkach użytkowania, jest możliwość podświetlenia tegoż wskaźnika ciekłokrystalicznego.

Zegarek posiada oczywiście wskazania czasu podstawowego realizowane za pomocą wskazówek: godzinowej i minutowej, oraz bardzo ciekawie odseparowanej, przydatnej do szybkiego pomiaru sekund wskazówki sekundowej.

Co ciekawe, ta sekundowa wskazówka dzięki swojemu skorelowaniu z wyświetlaczem cyfrowym, wskazuje upływu sekund przy pomiarach stopera i stopera rajdowego, przy załączonych tych opcjach pomiaru.
Jak się okazuje, tradycyjnie wyglądająca koronka zegarka, jest równocześnie dodatkowym przyciskiem służącym do zmiany opcji pomiaru, załączania podświetlenia wyświetlacza cyfrowego i oczywiście manipulatorem do zmiany położenia wskazówek.

Pierścień koperty jest wykonany jako obrotowy i posiada naniesioną podziałką minutową umożliwiając szybki sposób rejestracji odcinków minutowych. Podobnie jak w zegarkach przeznaczonych do nurkowania, obraca się on tylko w jedną (odwrotną do ruchu wskazówek) stronę.

Czerwony kolor przycisku wyzwalania stopera jest często stosowany w zegarkach sportowych, a w tym przypadku, gdy kurz i pył są codziennym środowiskiem przebywania kierowców, kolorystyka ta jest decydująca dla widoczności manipulatora.

Ta nowa linia wzornicza obejmuje dwa wzory czasomierzy:

“Titanium Edition”

Ten model wykonany jest w kopercie z tytanu w kolorze szaro-srebrzystym. Posiada on tarczę utrzymaną w kolorystyce grafitu, z czerwonymi, czarnymi i szarymi napisami.
Wyróżnionym poprzez użytą czcionkę, kolor i umiejscowienie powyżej wskaźnika ciekłokrystalicznego, jest napis: “Benediktas Vanagas”. 

“Black Edition-II”

Te modele wykonane są w kopercie z tytanu pokrytej czarną powłoką zrealizowaną w technice PVD. Dla tego wzoru cechą charakterystyczną jest innowacyjna powłoka luminescencyjna, którą powleczona jest cała tarcza.
Dzięki temu, w półmroku, czy ciemności odczyt czasu możliwy jest poprzez ciemne wskazówki i indeksy wyróżniające się na tle luminescencyjnej tarczy. Jej sposób wykonanie jest indywidualnym, poufnym jeszcze rozwiązaniem zastosowanym przez markę Vostok Europe.

Ze względu na ciemniejszą tonację kolorystyczną tarczy w tym modelu, jeszcze wyraźniej odcina się na niej napis “Benediktas Vanagas”, ale inne oznaczenia są mniej widoczne.

Użycie w nazwie rzymskiego wyróżnika – cyfry II, było konieczne ze względu na jedną z poprzednich edycji zegarków związanych z Benediktasem Vanagasem

Bardzo ciekawym elementem jest dekiel zegarka, na którym, w centralnej części wygrawerowano:
– u góry: logotyp producenta, napis „Motosport” i podpis Banadiktasa Vanagasa
– na dole trzy wizerunki samochodów odpowidające rajdom, wyścigom i rajdom terenowym. Przy każdej miniaturze samochodu znajduje się odpowiedni dla niego napis.

Koperty zegarków zapewniają, oznaczoną na tarczy i deklu zegarka wodoszczelność do 20 atm. Wysokiej jakości paski skórzane z czerwonym wykończeniem brzegów doskonale komponują się z pozostałymi elementami zegarka.

Zegarki zostały wykonane w limitowanych seriach – po 500 egzemplarzy w każdym z obydwu wzorów.

Do każdego egzemplarza, w karcie gwarancyjnej zegarka wydzielona jest jedna strona z następującą informacją:

“Niniejszym, ja Benediktas Vanagas – zwycięzca Rajdu Dakar 2015 w kategorii zespołów niefabrycznych zaświadczam, że zegarek „Rally timer by Benediktas Vanagas” firmy Vostok Europe został przeze mnie  zaprojektowany i na moje specjalne zamówienie wykonany. Posiada on wskazania użyteczne w samochodowych rajdach. Egzemplarze tych zegarków z sukcesem przeszły praktyczne testy użytkowania, realizowane przez każdego z członków naszego zespołu, podczas Rajdu Dakar 2016”