W roku 2015 czeskie zamki i pałace odwiedziła rekordowa liczba turystów.


Według danych czeskiego Narodowego Instytutu Zabytków (NPÚ), w ubiegłym roku państwowe zamki i pałace w Czechach odwiedziło  ponad pięć milionów turystów, co stanowi dotychczasowy rekord. Narodowy Instytut Zabytków zarządza około setką zabytkowych obiektów. 

W roku 2014 łączna liczba odwiedzających wyniosła 4,8 miliona. O tym, że rok 2015 będzie rekordowy, Narodowy Instytut Zabytków poinformował już pod koniec września 2015 roku, kiedy odnotowano 4,6 miliona gości. Wzrost zainteresowania odwiedzaniem zamków i pałaców jest spowodawany między innymi ciekawymi programami kulturalnymi towarzyszącymi zwiedzaniu.


Na pierwszym miejscu znalazł się unikatowy kompleks zamkowy w Czeskim Krumlovie, na południu Czech, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.  Drugie miejsce zajął pałac Lednice na Morawach Południowych. Pałac należy do kompleksu lednicko-valtickiego, wpisanego na Listę UNESCO, powstałego w XVII-XX wieku w majątku Liechenstejnów. Oś całego kompleksu przebiega od barokowego pałacu w Valticach do pałacu w stylu nowego gotyku w Lednicy.

Trzecim najczęściej odwiedzanym obiektem był pałac Hluboká na południu Czech. W pierwszej piątce znalazły sie także zamek Karlštejn i pałac z ogrodami w mieście Kroměříž na Morawach Wschodnich.