Już 19 czerwca uczniowie pożegnają szkolne mury i rozpoczną letnie wakacje. I to wcześniej niż zakładano, dzięki najnowszemu rozporządzeniu rządu, które skróciło rok szkolny o jeden dzień. Jednak radość uczniów z nadchodzącego lata to jednocześnie zagwozdka dla rodziców: jak zorganizować wolny czas swoim pociechom? KAYAK.pl zapytał Polaków, co zaplanowali dla swoich dzieci na letnie wakacje.

 

Koniec roku szkolnego zbliża się nieubłaganie, a to oznacza, że wszyscy rodzice zachodzą w głowę, jak zorganizować czas swoim pociechom. Wyszukiwarka KAYAK.pl sprawdziła, jakie są najczęstsze plany urlopowe Polaków z dziećmi.

  • Większość respondentów zamierza spędzić rodzinne wakacje w Polsce, a prawie 12% – w kraju i zagranicą.
  • Prawie 50% badanych na wakacje w Polsce wybiera się nad morze, jedynie co piąty jedzie w góry.
  • Ponad połowa ankietowanych zamierza w tym roku pojechać całą rodzina na wspólne wakacje, a 15% wysyła dzieci do dziadków lub krewnych.  

 

Lato? W Polsce najlepiej!

Wyniki ankiety KAYAK.pl pokazują, że polskie rodziny kochają wypoczywać w kraju. Zdecydowana większość ankietowanych (71%) spędzi lato w Polsce, a mniej niż co piąty (17%) – zagranicą. Pozostała grupa to osoby, które postanowiły nie iść na żadne kompromisy i zamierzają podróżować zarówno lokalnie jak i poza granice Polski. 

 

Czy zamierzasz spędzić rodzinne wakacje w Polsce czy zagranicą?

W Polsce

71%

Zagranicą

17%

W Polsce i zagranicą

12%

 

A jakie miejsca rodzice wybierają najchętniej na urlop w kraju? Morze to ulubione miejsce Polaków na wyjazd z dziećmi – niemal połowa respondentów (47%) wytypowała Bałtyk jako najlepszy wakacyjny kierunek. Prawie co piąta rodzina zostająca w Polsce na lato, wyjedzie w góry (19%). Trzecim najpopularniejszym kierunkiem (16%) są polskie jeziora, a dopiero za nimi znalazły się polskie miasta oraz wsie.

 

Gdzie w Polsce planujesz spędzić wakacje z rodziną?

Wybieramy się nad morze

47%

Jedziemy w góry

19%

Wybieramy się nad jezioro

16%

Zostajemy w domu. Nie wyjeżdżamy nigdzie w tym roku

13%

Będziemy zwiedzać duże miasto

12%

Jedziemy na wieś

11%

 

Wakacje u dziadków czy na kolonii?

Nie ma nic lepszego niż wspólne wakacje. Ponad połowa rodziców (54%) planuje latem wyjechać na urlop razem ze swoimi dziećmi. Jest to szczególnie często wybierana odpowiedź wśród rodziców w wieku od 25 do 49 lat. Zdecydowanie mniej popularne są zorganizowane formy wakacji – kolonie czy szkoły letnie. Zaledwie 5% ankietowanych wysyła swoje pociechy na zajęcia w mieście, a 13% – na obozy czy wyjazdy kolonijne. Jednak także tutaj wiele zależy od wieku rodziców – ci do 24 lat trochę częściej decydują się na zorganizowane formuły: 18% na obozy i 12% na szkoły letnie. Chętniej dzieci wysyłane są na lato do dziadków lub krewnych – 15% wszystkich badanych rodziców wskazało to, jako ich sposób na zorganizowanie pociechom tegorocznych wakacji. A niemal jedna trzecia (27%) nie planuje niczego specjalnego. Jednak to głównie (58%) rodzice w wieku ponad 50 lat, których dzieci są zapewne starsze i mogą już same decydować o planach na lato.

 

Co planujesz na tegoroczne wakacje dla swoich dzieci?*

Jedziemy całą rodziną na wspólne wakacje

54%

Nie planujemy niczego specjalnego

27%

Wysyłam dzieci do dziadków / krewnych

15%

Wysyłam dzieci na kolonię / obóz

13%

Chodzą do szkoły letniej

5%

 

*pytanie wielokrotnego wyboru

Aleksandra Sowa-Frąckowiak, rzecznik prasowy KAYAK.pl, komentuje: „Bardzo cieszy nas odkrywanie, jak bardzo Polacy uwielbiają podróżować – także całymi rodzinami – i jak chętnie wybierają na wakacje Polskę. Coraz cieplejsze lata i dynamicznie rozwijająca się infrastruktura turystyczna to z pewnością niektóre z powodów, dla których tak wiele rodzin decyduje się na wakacje w kraju, szczególnie nad Bałtykiem, w górach czy nad polskimi jeziorami”.

 

Lista hoteli, które zapewnią zarówno dzieciom i dorosłym atrakcyjny wypoczynek nad Polskim morzem dostępna jest pod linkiem.