Podczas poszukiwań samochodu do wynajęcia naKAYAK.pl czy innych stronach turystycznych, użytkownicy mogą znaleźć wiele rodzajów i klas pojazdów. Wybór jest ogromny i może onieśmielić nawet doświadczonych kierowców. Jaka jest właściwie różnica między autami kompaktowymi a mini? Jakich modeli samochodów można spodziewać się, rezerwując w klasie średniej-wyższej lub wyższej? By rozwiać wątpliwości, z jakimi użytkownicy borykają się podczas dokonywania rezerwacji, i pomóc im zaplanować komfortową podróż, serwis KAYAK.plprzygotował zestawienie 10 najpopularniejszych klas samochodów.


Z danych wynika, że Polacy preferują ekonomiczne samochody miejskie – to one stanowią 34 proc. wszystkich wyszukiwanych aut na KAYAK.pl. Inni Europejczycy, za wyjątkiem Włochów, również cenią sobie ich dobrą cenę i pojemność. Włoskim podróżnym natomiast najbardziej odpowiadają samochody mini, czyli najmniejsza wersja aut miejskich. Trzy ulubione klasy samochodów, których najczęściej szukają Polacy, to właśnie auta mini, miejskie i kompaktowe. W porównaniu z nimi, zainteresowanie np. kabrioletami jest o wiele mniejsze (zaledwie 3 proc. wyszukiwań).

Top 10 najpopularniejszych klas samochodów wyszukiwanych przez Polaków

 

Klasa

1

Ekonomiczna

2

Mini

3

Kompaktowa

4

SUV

5

Średnia

6

Vany osobowe

7

Kabriolety

8

Średnia-wyższa

9

Wyższa

10

Premium


Wybierając się w dłuższą podróż samochodem, dobrze jest wiedzieć, jakiego modelu pojazdu można spodziewać się podczas odbioru w wypożyczalni. KAYAK.pl sprawdził wyniki wyszukiwania użytkowników, by dowiedzieć się, jakie są najpopularniejsze marki i modele samochodów w ulubionych klasach. Jak wynika z danych, liderem grupy jest Ford – samochody tej marki można znaleźć w 6 z 10 najczęściej rezerwowanych klas. Wśród popularnych aut mini aż 16 proc. Polaków decyduje się na wynajem Fiata 500, który pozostawia w tyle swoją konkurencję. Inne, ulubione marki użytkowników to Volkswagen, Nissan i Toyota.

Top 3 najpopularniejszych modeli według klasy samochodu

Klasa

1

2

3

Ekonomiczna

Volkswagen Polo

Renault Clio

Ford Fiesta

Mini

Fiat 500

Fiat Panda

Hyundai i10

Kompaktowa

Ford Focus

Volkswagen Golf

Opel Astra

SUV

Toyota RAV4

Ford Escape

Jeep Grand Cherokee

Średnia

Toyota Corolla

(4-5 drzwiowy)

Toyota Corolla

(2/4- drzwiowy)

Toyota Avensis

Vany osobowe

Opel Zafira Tourer

Volkswagen Touran

Citroen Berlingo

Kabriolety

Ford Mustang

Suzuki Jimmy

Fiat 500C

Średnia-wyższa

Ford Mondeo

Volkswagen Passat

Chrysler 200

(4-5 drzwiowy)

Wyższa

Ford Fusion Sedan (2/4-drzwiowy)

Ford Fusion Sedan (4/5-drzwiowy)

Nissan Altima

Premium

Nissan Maxima

Mercedes-Benz Klasy E

Chrysler 300


Na co zwracać uwagę podczas wyszukiwania samochodu?

Podejmując decyzję o wynajmie samochodu, nie należy kierować się wyłącznie korzystną ceną. Dobrze jest już podczas wyszukiwania zastanowić się, jaki jest plan podróży i uwzględnić swoje potrzeby przed dokonaniem rezerwacji. W tym celu warto skorzystać z różnych ustawień filtrów na KAYAK.pl i zawęzić kryteria wyszukiwania.

Praktyczne informacje o różnych rodzajach samochodów:

  • Samochody ekonomiczne, kompaktowe i mini to najmniejsze (z reguły 2- lub 4-drzwiowe) pojazdy, jakie można wynająć. Należy liczyć się z tym, że pasażerowie na tylnych siedzeniach nie będą mieli za wiele miejsca. Takie modele sprawdzą się w przypadku krótkich podróży po mieście dla góra 2 osób. Nie są jednak najlepsze na dłuższe przejażdżki, dlatego podróżni planujący dalekie wyprawy, powinni zastanowić się nad innymi opcjami.
  • Jeżeli auto ma pomieścić więcej osób i bagaży, a jazda w ścisku nikomu się nie uśmiecha, samochody ze średniej lub średniej-wyższej półki będą lepszym rozwiązaniem.
  • Warto wiedzieć, że klasa średnia-wyższa obejmuje również auta 2-drzwiowe. Dlatego dla podróżujących z rodziną samochody klasy wyższej (pełnowymiarowe) będą praktyczniejsze. Nie są to wciąż największe z dostępnych samochodów, ale  zapewniają 4 drzwi i więcej miejsca w bagażniku. Rodziny, którym zależy przede wszystkim na komfortowej jeździe, powinny rozważyć rezerwację jednego z modeli vanów osobowych.
  • Samochody klasy premium są  przestronniejsze i idealnie nadają się na długie wycieczki. Jeszcze więcej udogodnień i komfortu oferują natomiast samochody luksusowe. W tej kategorii aut  na stronach KAYAK można znaleźć Porsche Panamera lub BMW serii 5 i 7.
  • Dla podróżnych wybierających się w teren, pojazdy typu SUV będą najbardziej niezawodnym towarzyszem przygód.

 

„Dzięki ustawieniom filtrów samochodów na KAYAK.pl podróżni mogą zawęzić wyniki wyszukiwania zgodnie ze swoimi preferencjami”, podkreśla Vera Pershina, dyrektor regionalny KAYAK na Polskę i Rosję i dodaje: „Zależy nam na tym, by podróżni znali różne klasy oraz kategorie aut, używane przez wypożyczalnie do określania samochodów i mogli wybrać najlepszy pojazd na swoją podróż. Polecamy korzystanie nie tylko z podstawowych filtrów, lecz również z tych z zakładki „Więcej”. To właśnie tam można określić inne parametry, jak rodzaj skrzyni biegów, klimatyzacja czy liczba drzwi”.

 

Uwagi

Analiza powstała w oparciu o wyszukiwania samochodów w dowolnym terminie w przedziale czasowym od 1.01. 2015 do 16.02.2016. Powyższa analiza pełni jedynie rolę informacyjną. Po dokonaniu rezerwacji, marki i modele samochodów mogą się różnić, w zależności od dostawcy oferty i jej dostępności.