Dwutygodniowe plażowanie albo wczasy all inclusive to miła rzecz, ale sposób na niesztampowe spędzanie wakacji jest inny. Co robić, by spędzać każdy dzień w podróży inaczej od poprzedniego, a zarazem poznawać lepiej dany kraj? Wybierasz kierunek i polujesz na tanie bilety lotnicze, a na miejscu wypożyczasz samochód i ruszasz w drogę. Skyscanner podpowiada, jakie kraje i trasy samochodowe w Europie eksplorować w te wakacje.

Chorwacja i Węgry, Portugalia, Rumunia oraz Francja w te wakacje dadzą się poznać kilometr po kilometrze. Specjalnie dla podróżujących na miejscu samochodem zebraliśmy praktyczne informacje o poruszaniu się po drogach i opłatach oraz wybraliśmy najciekawsze trasy. W zestawieniu, znajdziesz cztery propozycje podróży samochodem po Europie planowanych na 10 dni z uwzględnieniem najważniejszych opłat (bez wyżywienia). Skorzystaj z propozycji wakacji w różnych opcjach cenowych, które Skyscanner zaplanował dla Ciebie!

Trasy pomyślane są tak, że można było z nich skorzystać, niezależnie od terminu podróży. A jeśli jeszcze nie masz zaklepanego urlopu, najlepiej zacznij od szukania lotów. Im bardziej elastyczny pasażer, tym milsze niespodzianki cenowe na niego czekają. Gdy przy pomocy funkcji „cały miesiąc”, znajdziesz już najtańszy lot, możesz zaplanować dalszą część podróży. Odległości i ceny są orientacyjne, a podróż możesz rozpocząć lub zakończyć w dowolnym momencie zaproponowanej trasy.

1. Malownicza podróż pod znakiem win i jezior, czyli Węgry + Chorwacja

Na początek propozycja nieco niestandardowa, ale gwarantująca wyborną wyprawą, z uwzględnieniem potrzeb ciała i duszy. Start w Budapeszcie, do którego można złapać tanie loty właściwie o każdej porze roku (już od 150-200 zł w obie strony).

Sprawdź loty do Budapesztu

W Budapeszcie wypożyczasz auto i ruszasz w trasę. Dlaczego nie z Warszawy? Dlatego, że celem podróży są Jeziora Plitwickie w Chorwacji, od Warszawy oddalone o ok. 1200 km. To taka odległość, że korci, żeby ją pokonać na raz, ale odbije się to na samopoczuciu kierowcy i może być nawet niebezpieczne. Jeśli wybierzesz opcję z noclegiem po drodze, to już lepiej do Budapesztu polecieć. Ceny wynajmu aut są tam bardzo przyzwoite, a przy okazji możesz pozwiedzać Węgry. Z ich stolicy do Jezior jest już tylko niecałe pięćset kilometrów.

Sprawdź wynajem aut w Budapeszcie

Pamiętaj, żeby pobawić się wyszukiwarką i ustawić filtry pod swoje potrzeby! Masz już auto. Gdzie teraz? Możesz oczywiście zabawić chwilę w Budapeszcie, podziwiać jego architekturę, degustować doskonałe wina i pomoczyć się w słynnych łaźniach miejskich. Jeśli jednak spieszy Ci się już do typowo wakacyjnego wypoczynku, kieruj się nad Balaton!

Top wskazówka: Przed wyjazdem z Węgier, zatankuj bak do pełna. Paliwo jest tańsze niż w Chorwacji.

I tu znów różne opcje: możesz zabawić tu dłużej, lub, wyjeżdżając odpowiednio wcześnie z Budapesztu, zrobić super-przyjemny przystanek nad największym węgierskim jeziorem i jeszcze przed wieczorem być u celu.

Gdy już nasycisz się tutejszymi widokami (co może nie być w pełni możliwe, ale spokojnie! zawsze można tu wrócić), znów możesz zdecydować się na różne opcje. Jeśli kochasz miasta, architekturę i zwiedzanie, jedź wybrzeżem do Zadaru, Splitu, a może nawet do Dubrownika. Możesz też pokręcić się po wyspach porozrzucanych po poszarpanym brzegu Adriatyku, na wiele z nich można dopłynąć promem razem z samochodem, co pozwoli na dalszą eksplorację.

O czym warto pamiętać:

 1. Gdy wypożyczasz auto w jednym kraju, a planujesz przekroczyć nim granicę, może się to wiązać z dodatkową opłatą.
 2. Węgry należą do strefy Schengen, ale Chorwacja nie, więc trzeba się liczyć z kontrolą graniczną.
 3. Korzystanie z autostrad w Chorwacji jest płatne, a średni koszt przejechania 100 km to ok. 12 zł.
 4. Na Węgrzech funkcjonuje elektroniczny system poboru opłat, dla wielu dróg trzeba mieć wykupione winiety.

Orientacyjne koszty:

Ceny paliwa oszacowane wg. e-petrol.pl Koszt paliwa dla najdłuższej opcji trasy: Budapeszt-Dubrownik w jedną stronę

WYDATEK

CENA

lot (w dwie strony)

200 zł

średni koszt wynajmu auta na dzień

80 zł

koszt benzyny + opłaty za autostrady

600 zł

noclegi

700-800 zł

2. Najdziksze wybrzeża Europy, czyli samochodem przez Algarve

Cudne widoki, dobre drogi, przystępne ceny i mnóstwo słońca! Podróżowanie autem po Portugalii to czysta przyjemność. Ale nie dojazd do niej. Jeśli chcesz odkrywać plaże Algarve, do których nikt wcześniej nie dotarł (ok, prawie nikt), najlepiej poleć do Faro z i stamtąd wypożycz auto. Z Warszawy do Algarve jest ponad trzy i pół tysiąca kilometrów, więc to naprawdę najrozsądniejsze wyjście.

Top wskazówka: samochód z lotniska w Faro, namierz wcześniej i zarezerwuj online – zaoszczędzisz w ten sposób czas i pieniądze.

Sprawdź loty do Faro

Za lot do Faro zapłacisz trochę więcej niż do Budapesztu, ale region jest na tyle kompaktowy, że zjeździsz go wzdłuż i wszerz, nie odczuwając drastycznie kosztów korzystania z samochodu. Nawet jeśli zdecydujesz się korzystać z autostrad, opłaty są symbolicznie, podobnie z opłatami za parkowanie, które wciąż są tu rzadkością. Możesz codziennie nocować w innym miejscu lub obrać sobie jedną bazę wypadową i z niej zwiedzać okoliczne plaże. Klifowe wybrzeże, zarówno to od strony południowej, jak i zachodniej, kryje mnóstwo klejnotów. Do odkrywczo-plażowego odpoczynku, polecamy degustację owoców morza przyżadzanych na różne sposoby i oczywiście portugalskich win.

O czym warto pamiętać:

 1. Wiele stacji benzynowych w Polrtugalii jest zautomatyzowanych, a za paliwo płaci się kartą
 2. Portugalia znajduje się w innej strefie czasowej

Orientacyjne koszty:

Ceny paliwa oszacowane wg. e-petrol.pl

WYDATEK

CENA

lot (w dwie strony)

400-500 zł

średni koszt wynajmu auta na dzień

50 zł

koszt benzyny + opłaty za autostrady

200 zł-300 zł

noclegi

720-800 zł

3. Klimatyczne miasta i szczypta górskiej adrenaliny, czyli przepis na wyprawę po Rumunii

Szybkim i niedrogim sposobem dostania się do Rumunii jest samolot. Ceny za lot do Budapesztu w obie strony oscylują wokół 200 zł.

Sprawdź loty do Budapesztu

Infrastruktura drogowa w tym kraju cały czas się rozwija, trafisz tu na drogi bardzo dobrej jakości, ale i takie z dziurawą nawierzchnią. Mimo to samochód stanowi bardzo wygodną opcję podróży, pozwalającą na swobodę zwiedzania. Ponadto przejazd przez malownicze zakątki Karpat i (mniej lub bardziej) senne wsie pozostawia niezapomniane wrażenia. Koszt wynajmu samochodu w Rumunii jest niewysoki i zaczyna się od ok. 65 zł za dobę. Za litr benzyny zapłacisz średnio 5,3 leja.

Sprawdź wynajem aut w Bukareszcie

Z Bukaresztu kierujesz się od razu na Drogę Transfogarską – trasę, która dla wielu jest numerem jeden w Europie zarówno pod względem urody (niesamowite widoki na góry, tunel, jezioro) i charakteru (czynna tylko w lato, ekstremalne zawijasy, wznosi się powyżej 2 tysięcy metrów i widać z niej najprawdziwszy zamek Drakuli). I to wszystko na niespełna 100 kilometrach. Ze stolicy od południa dostaniesz się tu w nieco ponad dwie godziny. Tylko pamiętaj, to nie jest trasa dla niedzielnych kierowców! Z Drogi Transfogarskiej skieruj się na Braszów, gdzie koniecznie musisz obejrzeć tutejsze Stare Miasto i poszukać podobieństw z Krakowem, a zanim tam dotrzesz zrób przystanek w Branie, by zobaczyć stojący nieopodal zamek Drakuli (ten pocztówkowy, eksploatowany turystycznie).

O czym warto pamiętać:

 1. Kierowcy w Rumunii sposobem jazdy czasem bardzo przypominają tych w Polsce. Prowadzą z fantazją, nie zawsze stosują się do ograniczeń prędkości, informują się o kontrolach.
 2. W newralgicznych miejscach np. na wzniesieniach, których tu nie brakuje, warto zachować szczególną ostrożność, nie tylko ze względu na ukształtowanie drogi. Inne auto nagle może pojawić się w miejscu, w którym nie powinno się znaleźć, co wiąże się z punktem pierwszym.
 3. Niektóre mosty na Dunaju są płatne – zazwyczaj kilkanaście Euro, w tym ten graniczny z Bułgarią – 6 Euro.
 4. Jeśli decydujesz się na przyjazd do Rumunii swoim samochodem, musisz zakupić winiety. Nie jest to duży koszt – za 30 dni 7 Euro (ok. 30 zł).

Orientacyjne koszty:

Ceny paliwa oszacowane wg. globalpetrolprices.com Koszt paliwa dla najdłuższej opcji trasy: Budapeszt-Droga Transfogarska-Bran-Braszów w jedną stronę

WYDATEK

CENA

lot (w dwie strony)

200 zł

średni koszt wynajmu auta na dzień

65-70 zł

koszt benzyny + opłaty za autostrady

200 zł

noclegi

500 zł

 

4. Romantyczne scenerie i nowoczesne konstrukcje, czyli odkrywanie Francji na czterech kółkach

W sezonie wysokim bilet lotniczy do Paryża kosztuje ok. 350 zł. Sprawdzaj połączenia na bieżąco za pomocą Skyscanner, ceny mogą spaść nawet o jedną czwartą w zależności od dnia.

Sprawdź loty do Paryża

Wyjazd do Francji na samochodową wycieczkę to nie jest typowo niskobudżetowa opcja, ale warta pokuszenia się dla miłośników objazdówek i łowców motoryzacyjnych wrażeń. Mówi się, że Francuzi potrafią wszystkiemu nadać szyku, nawet autostradom. Choć opłaty za przejazd należą do tych droższych w Europie, za to po kraju podróżuje się komfortowo. Francuscy kierowcy i pasażerowie częściej niż polscy mają okazję częściej niż Polacy podziwiać zza szyby ciekawe tereny.

Top wskazówka: Alternatywą dla podróżujących w backpackerskim stylu są tak zwane nacjonalki, czyli mniej szybkie, ale darmowe drogi krajowe.

Sprawdź wynajem aut w Paryżu

Jeśli szukasz najbardziej francuskiej trasy, to voilà – klasyczna trasa, czyli wycieczka samochodowa szlakiem zamków nad Loarą zawsze się sprawdzi. Ze stolicy do Orleanu jest ok, 130 kilometrów. Głowna droga, z Orleanu do Angers prowadzi przez autostrady A10 i A85, liczy sobie blisko 250 kilometrów. Zachęcamy, by na poznawanie historii zamków po obu stronach rzeki i smaków regionu (wino, sery) zostawić sobie przynajmniej kilka dni. Odpowiednie oznaczenia, dobry dojazd i bezpłatne (zazwyczaj) miejsca parkingowe sprzyjają temu planowi.

Z Orleanu drogą A71 i A75 dojedziesz nad Lazurowe Wybrzeże, do Montpellier. Tę trasę warto odbyć choćby po to, by przejechać się bardzo nowoczesnym wiaduktem Millau i podziwiać widoki na dolinę Tarnu. TUTAJ przeczytasz o nim i innych niesamowitych konstrukcjach budowlanych.

O czym warto pamiętać:

 1. To, że przez komórkę nie rozmawia się jadąc samochodem wiadomo nie od dziś. Pamiętaj jednak, że Francji nie wolno także używać zestawów słuchawkowych. Wszystko po to, żeby kierowcy jak najlepiej koncentrowali się na jeździe.
 2. Sygnalizacja świetlna przeważnie nie posiada pomarańczowego światła.
 3. Za przejazd większymi wiaduktami i tunelami wymagana jest opłata – w lato w przypadku wiaduktu Millau wynosi ona nieco ponad 10 Euro.
 4. Koszt paliwa, który można przyjąć do wyliczania budżetu wycieczki samochodowej, wynosi 1,3 Euro za litr.

Orientacyjne koszty:

Ceny paliwa oszacowane wg. autoroutes.fr Koszt paliwa dla najdłuższej opcji trasy: Paryż-Orlean-Angers-Orlean-Montpellier w jedną stronę.

WYDATEK

CENA

lot (w dwie strony)

350 zł

średni koszt wynajmu auta na dzień

100 zł

koszt benzyny + opłaty za autostrady

950 zł

noclegi

800-1000 zł