Pierwszy samolot A320neo linii lotniczych IndiGo został zaprezentowany w dniu otwarcia pokazów lotniczych India Aviation w Hyderabadzie. Pokazano go członkom rządu Indii, członkom zarządów IndiGo oraz Airbusa, a także publiczności pokazów.


Maszyna została dostarczona 11 marca b.r. po bezpośrednim locie z Tuluzy na lotnisko międzynarodowe w Delhi. Lot trwał ponad 8 godzin (dokładnie 8 godzin i 12 minut).


IndiGo, największe linie lotnicze w Indiach pod względem liczby przewożonych pasażerów, są klientem Airbusa, który zamówił najwięcej samolotów A320neo – w latach 2011 i 2015 zamówiły one w sumie 430 tych maszyn.


Nowa opcja silnika modelu A320neo zawiera wiele innowacyjnych rozwiązań, w tym silniki nowej generacji oraz duże końcówki skrzydeł typu Sharklet, które razem zapewniają oszczędności paliwa rzędu 15 procent począwszy od pierwszego dnia eksploatacji, mające sięgnąć 20 procent do roku 2020. Jest to równoważne zmniejszeniu ilości CO2 emitowanej rocznie przez każdy samolot o 5 000 ton. Jak dotąd Airbus pozyskał już zamówienia na ponad 4 500 egzemplarzy modelu A320neo.


Od lewej: Mary Ellen Jones, wiceprezes ds. sprzedaży Pratt&Whitney na region Azja-Pacyfik i Chiny, Philippe Combet, wiceprezes ds. sprzedaży Airbusa na region południowej Azji oraz Aditya Ghosh, prezes IndiGo stojący przed pierwszym w liniach IndiGo, Indiach i całej Azji samolotem A320neo podczas targów India Aviation w Hyderabadzie


Pierwszy A320neo linii IndiGo przyleciał na targi India Aviation w Hyderabadzie pilotowany po raz pierwszy w historii tego modelu przez kobietę-pilota – pracującą dla IndiGo kapitan Karunę Singh