Należąca do „Financial Times” firma fDi Intelligence ogłosiła wyniki raportu „Europejskie miasta i regiony przyszłości” prezentującego listę najbardziej obiecujących lokalizacji do inwestycji w Europie. Tytuł „Europejskiego miasta przyszłości“ przynano Londynowi, natomiast „Europejskim regionem przyszłości” została uznana niemiecka Nadrenia-Westfalia. W raporcie wysoko uplasowały się także Helsinki (w rankingu miast) oraz Kopenhaga i Sztokholm (w rankingu regionów).

 

25 najlepszych miast

Nowym miastem wśród 25 najlepszych są Helsinki, które plasują się na drugim miejscu. Stolica Finlandii staje się coraz bardziej interesująca dzięki podejmowanym przez jej władze wysiłkom na rzecz przyciągnięcia bezpośrednich inwestycji zagranicznych i uzyskała szczególnie wysoki wynik w zakresie strategii dotyczącej takich inwestycji. Miasto podkreśla, że skupia się na trzech kluczowych obszarach mających promować inwestycje:
– badaniach, rozwoju i innowacjach
– kapitale rozwojowym i nowych przedsiębiorstwach zajmujących się zaawansowanymi technologiami
– funkcjach międzynarodowych, np. połączeniach morskich i powietrznych.

 

25 najlepszych regionów

Region Kopenhagi zachował trzecią pozycję w rankingu regionów, uzyskując dobre wyniki w kategorii „Potencjał gospodarczy“, i zajął drugie miejsce wśród wszystkich małych regionów europejskich. Uplasował się także na drugiej pozycji wśród wszystkich małych regionów w kategorii „Przyjazność dla biznesu“ – gdzie wg wyników badania ryzyko inwestycyjne jest niewielkie, korupcja jest na niskim poziomie a prowadzenie działalności gospodarczej nie jest skomplikowane. Ponadto region ten realizuje skuteczną strategię w zakresie bezpośrednich inwestycji zagranicznych, zajmując w tej kategorii pierwsze miejsce wśród wszystkich małych regionów. Warto dodać, że raport fDi Intelligence został opublikowany zaledwie dwa miesiące po tym, jak Danii została przyznana przez „Forbes” czwarta pozycja na świecie w kategorii „prowadzenie biznesu“.

Czwarte miejsce w rankingu europejskich regionów przyszłości 2014/15 zajął Sztokholm.

Treść raportu: http://static.tijd.be/upload/European_Cities_and_Regions_of_the_Future_201415_4687454-10313872.pdf
Źródło: www.fDiIntelligence.com