W warszawskim hotelu Hilton Stowarzyszenie SKIRAMA DOLOMITI Adamello Brenta zorganizowało zimową prezentację i warsztaty, podczas których przedstawiono narciarskie obszary Dolomitów Brenta. Podczas worshopu kilkadziesiąt włoskich firm turystycznych nawiązywało kontakty z polskimi touroperatorami

 

Włoskie Trentino to setki kilometrów słonecznych tras które należących do dwóch wielkich regionów narciarskich – na zachodzie „Skirama Adamello Brenta”, a na wschodzie „Dolomiti Superski”. Na obraz tej wyjątkowej zimowej krainy składają się świetnie przygotowane trasy zjazdowe, nowoczesne, szybkie i bezpieczne wyciągi oraz miejscowości górskie z długimi tradycjami w sportach zimowych.

 

Skirama Dolomiti Adamello Brenta to obszar obejmujący osiem stacji narciarskich (okolice Val di Sole, Paganella, Alpe Cimbra i Monte Bondone) i 380 km fantastycznie przygotowanych tras, z czego 280 kilometrów sztucznie naśnieżanych o różnym stopniu trudności, położonych na wysokości od 2500 m n.p.m. (Madonna di Campilio) do 3000 m n.p.m. (Tonale) po którch możemy jeździć od listopada do późnej wiosny korzystając z jednego skipassu. W samym sercu regionu znajdują się Madonna di Campiglio i Pinzolo, jedne z najpiękniejszych górskich miejscowości w Alpach. Otoczone szczytami Dolomitów Brenta ośrodki łączy gondola, dzięki której ma się do dyspozycji aż 150 km nartostrad. Wieczorem można korzystać z chwil relaksu w jednym ze schronisk górskich, do których można się dostać na skuterze śnieżnym, ratrakiem, na rakietach śnieżnych lub też pieszo.

 

Madonna di Campiglio to najchętniej odwiedzany przez Włochów ośrodek narciarski, położony w kotlinie, wśród gęstych lasów iglastych. To także włoska stolica sportów zimowych i najbardziej prestiżowy kurort narciarski w Dolomitach.

 

Tutejsze kurorty oferuja nie tylko narciarstwo zjazdowe, ale także różnorodne trasy biegowe także w razie potrzeby dośnieżane i często oświetlone a także wyprawy na rakietach śnieżnych w otoczeniu majestatycznych gór czy wspinaczka po zamarzniętych wodospadach a z mniej ekstremalnych rozrywek przejażdżka psim zaprzęgiem czy kulig.

 

Latem ta piękna kraina jest nie mniej ciekawa i warta odwiedzenia. W jej zachodniej części pomiędzy Dolomitami Brenta, szczytami Adamello-Presanella i Ortles-Cevedale istniejąca infrastruktura turystyczna Skiramy jest baza dla wspaniałych letnich wakacji w prawdziwie włoskim stylu.

 

Turyści górscy mają do wyboru 2 000 kilometrów oznakowanych szlaków oraz mnóstwo miejsc i tras gdzie mogą odkrywać historię i tradycje tego ciekawego regionu i korzystać z uroków tutejszej kuchni. To także raj dla górskich rowerzystów, którzy mogą przebierać w szlakach o różnym stopniu trudności oraz korzystać z kombinowanych autobusowych tras bike-and-ride łączących Dolomity Brenta z kurortami nad jeziorem Garda.

 

Więcej na: www.skirama.it

 

tekst i zdjęcia Grzegorz Micuła.