Skyscanner z uwagą przygląda się różnym miejscom w Polsce, odkrywając ich mniej znane oblicze. Tym razem pod lupę wziął polskie góry, które zachwycają swoim pięknem i różnorodnością o każdej porze roku. Zimą kuszą krajobrazami jak z obrazów Malczewskiego, a wiosną i latem oczy cieszą ich kwieciste polany, migoczące błękitem stawy i… zapierające dech w piersiach wodospady! Nasze rodzime wodogrzmoty, choć nie mogą konkurować z filmowym Rauros z ekranizacji “Władcy pierścieni”, imitowanym przez jeden z argentyńskich wodospadów, to nadal są zdecydowanie warte uwagi. Sezon na letnie wycieczki górskie oficjalnie można uznać za rozpoczęty, więc należy wykorzystać tę okazję i poznać jedne z najpiękniejszych miejsc w Polsce polecane przez Skyscanner!

 

1. Wielka Siklawa, Zakopane

 

Ten najwyższy wodospad w Polsce znajduje się w odnodze Doliny Białki i mierzy około 70 metrów. Widok na wodę uderzającą o granitową ścianę robi wrażenie zwłaszcza w słoneczne dni, kiedy mgiełki unoszące się nad potężnymi strugami rozpraszają światło i tworzą wielobarwne tęcze. Przez wieki Wielka Siklawa, nazywana również „królową polskich wodospadów”, była inspiracją dla malarzy i poetów. Najłatwiej dotrzeć do niej schodząc szlakiem turystycznym z Doliny Pięciu Stawów.

 

2. Wodospad Kamieńczyka, Szklarska Poręba

 

Najwyższy wodospad w Sudetach spada trzema imponującymi kaskadami z wysokości 846 m n.p.m. Koniecznie trzeba zajrzeć do ukrytej za środkową kaskadą groty, nazywanej Złotą Jamą. Wykuli ją Walonowie, pochodzący z jednego z regionów Belgii poszukiwacze złota i srebra. Do wodospadu można dotrzeć wybierając szlak turystyczny prowadzący ze Szklarskiej Poręby na Szrenicę. Warto pamiętać, że niedaleko znajduje się również schronisko PTTK “Kamieńczyk”, w sam raz na mały odpoczynek lub łyk herbaty z prądem!

 

3.Wodospad Szklarki, Szklarska Poręba

 

Drugi wodospa wart odwiedzenia podczas pobytu w Szklarskiej Porębie znajduje się na przełomie potoku, w Wąwozie Szklarki. Jego szeroka kaskada wody zwęża się ku dołowi i spada spiralnie, nadając mu unikalny charakter. Wzmianki o tym niezwykłej urody wodospadzie pojawiają się w opisach i na rycinach pochodzących z czasów średniowiecza. Tuż obok znajduje się powstałe w drugiej połowie XIX wieku schronisko Kochanówka.

 

4. Wodospad Podgórnej, Przesieka

 

Tuż po Wodospadzie Kamieńczyka i Szklarki na podium najwyższych wodospadów Karkonoszy plasuje się Wodospad Podgórnej. Malowniczo położony w skalnym wąwozie, spada trzema kaskadami o średnim natężeniu. Latem nie brakuje chętnych do kąpieli w jego krystalicznie czystej i lodowatej wodzie, bo podejście do wodospadu zostało wzmocnione drewnianymi balami.

 

5. Zaskalnik, Szczawnica

 

Niezależnie od szlaku turystycznego, który się wybierze – niebieski, pieszy między Szczawnicą a Prehybą, czarny, rowerowy do Jarzębiego Potoku, czy konny do Krościenny nad Dunajcem, wszystkie doprowadzą do Zaskalnika – jednego z najpiękniejszych wodospadów Beskidu Sądeckiego. Wodospad powstał na wysokości 550 m n.p.m i najbardziej spektakularnie wygląda tuż po deszczu, kiedy tworzący go potok Sopotnicki płynie wyjątkowo wartko!

 

6. Wodogrzmoty Mickiewicza, Zakopane

 

Ten kompleks składający się z kilku kaskad o różnej wysokości został nazwany na cześć wieszcza, z okazji sprowadzenia jego prochów na Wawel w 1890 roku. Malowniczo położone Wodogrzmoty można zobaczyć wybierając się na wycieczkę ze schroniska Roztoka do Doliny Pięciu Stawów. Tuż obok znajduje się jeszcze jedna atrakcja – taras, z którego przy dobrej pogodzie doskonale widać najwyższy szczyt Tatr, znajdujący się na terenie Słowacji – Gerlach.

 

7. Wodospad Wilczki, Międzygórze

 

Międzygórze należy do najbardziej malowniczych wiosek w Sudetach (niektórzy nazywają ją nawet polskim Tyrolem). Planując wycieczkę na Śnieżnik, po drodze koniecznie trzeba uwzględnić 22-metrowy wodospad powstały na przełomie rzeki Wilczki, który wraz z otaczającą go okolicą tworzy Rezerwat Przyrody Wilczki.

 

8. Wodospad Wielki, Obidza

 

Wodospad Wielki w małej miejscowości Obidza, powstał na progu skalnym na Majdańskim Potoku i należy do atrakcji turystycznych, poza utartym szlakiem, choć wcale nie tak trudno do niego dotrzeć. Jego widokiem mogą nacieszyć się nawet osoby nie przepadające za dalekimi górskimi wyprawami ponieważ znajduje się tuż obok asfaltowej drogi, niecałe 3 kilometry od kościoła. W przeciwieństwie do innych wodospadów, jest mniej odludny, a przez to często odwiedzany przez turystów.

 

9. Dziki Wodospad, Karpacz

 

Powstał w wyniku utworzenia zapory przeciwrumszowej na początku XX wieku. Zapora zapobiegająca wylewom rzeki Łomnicy, nazywana obecnie Dzikim Wodospadem, to ulubiona atrakcja turystów odwiedzających latem Karpacz. Podczas upałów daje chwile wytchnienia, pozwala zrelaksować się w cieniu drzew i ochłodzić przyjemną bryzą z zimnej wody, rozpryskującej się na kamieniach.

 

10. Podziemny Wodospad, Złoty Stok

 

Podziemny wodospad w nieczynnej już kopalni złota i arsenu to prawdziwy ewenement na skalę europejską. Znajduje się 23 metry pod powierzchnią ziemi w Czarnej Sztolni i ma 8 metrów wysokości. Niesamowity charakter tej niebywałej atrakcji turystycznej dodatkowo podkreśla kolorowe oświetlenie. Warto zdecydować się na wycieczkę z przewodnikiem, który oprowadza po ukrytym chodniku znajdującym się pod wodospadem, gdzie w 1945 roku Niemcy mieli ukryć skarby III Rzeszy.