Opływające archipelag ciepłe wody Oceanu Atlantyckiego, tutejszy słoneczny i wietrzny klimat, uważany za najlepszy na świecie (o średniej rocznej temperaturze powietrza 21°C), oraz niemal 1600 km wybrzeża z 265 km uroczych plaż, tworzą znakomite miejsce dla wielbicieli surfingu, żeglarstwa i jachtingu, wind- i kitesurfingu, nurkowania czy wędkarstwa morskiego.

Nic więc dziwnego, że powstało tutaj dla nich mnóstwo nowoczesnych i profesjonalnych centrów, które oferują szeroki wachlarz kursów dla gości z całego świata (dla początkujących, średniozaawansowanych i zaawansowanych) oraz doskonałe warunki do treningów dla zawodowych sportowców. Na Wyspach Kanaryjskich nie brakuje już baz dla miłośników sportów wodnych, gdzie kadra zarządzająca pochodzi z Polski. Istnieją też duże międzynarodowe szkoły, w których znajdziemy instruktorów posługujących się naszym rodzimym językiem (np. René Egli oferująca wspaniałe wakacje windsurfingowe i kiteboardingowe na plaży Sotavento w gminie Pájara na Fuerteventurze).

                Na południowo-zachodnim wybrzeżu Teneryfy – w Adeje – działa od 2008 r. pierwsze polskie centrum nurkowe na wyspie – Cressi Dive Center Tenerife. W tym samym rejonie na amatorów wędkarstwa morskiego z Polski czeka Fishing Club Canary Islands. Natomiast w południowo-zachodniej części Gran Canarii, na plaży Taurito w gminie Mogán, natrafimy na polską szkołę nurkowania – Diving School Delphinus. Istnieje ona tutaj już od 2004 r. Z kolei na Lanzarote powstała rok temu baza Cool Dive, dzięki której przez 7 dni w tygodniu możemy przeżyć zapierające dech w piersiach podwodne przygody w towarzystwie polskojęzycznego instruktora. Znajdziemy ją w modnym i klimatycznym kurorcie Playa Blanca (Biała Plaża) na południowym krańcu wyspy, naprzeciwko Fuerteventury.

                Mające już 30 lat historii centrum wind- i kitesurfingu René Egli, wykorzystujące wyjątkowe warunki wietrzne panujące na uroczej plaży Sotavento, przygotowało specjalnie z myślą o pasjonatach tych dwóch sportów z Polski stronę internetową w naszym języku ojczystym. W skład jego niemal 100-osobowego międzynarodowego zespołu wchodzi też kilku Polaków. Warto dodać, że od stycznia 2014 r. René Egli zaprasza do nowo wzniesionej dużej bazy windsurfingu z oddanymi do dyspozycji gości licznymi udogodnieniami, jak np. bar plażowy, leżaki pod palmami, bezpłatne WiFi, prysznice ze słodką wodą czy toalety. Zlokalizowana jest ona na północnym krańcu przepięknej, kilometrowej długości laguny. To kolejny potężny projekt po otwartym tu w marcu 2013 r. w malowniczym ogrodzie palmowym centrum kite’a, które znajduje się w samym środku strefy silnych wiatrów na plaży Sotavento. Obie bazy – dla wind- i kitesurferów – wyposażone są w najnowszy sprzęt najlepszych marek (pochodzący z 2014 r.). Od 1984 r., kiedy Szwajcar René Egli przyjechał na Fuerteventurę i założył tutaj swoją szkołę windsurfingu, udało mu się stworzyć z początkowych 8 desek i 30 żagli największe aktualnie na świecie centrum wakacji windsurfingowo-kiteboardingowych, z którego usług korzysta rocznie 25 tys. wielbicieli tych dwóch sportów z całego świata, w tym coraz więcej Polaków.