| Centralny Port Komunikacyjny zaprezentuje swoje kluczowe inwestycje podczas targów TRAKO 2025 – największego w Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenia branży kolejowej, które odbędzie się w Gdańsku w dniach 23–26 września. Odwiedzający będą mogli zobaczyć, jak Polska wchodzi w nową erę mobilności dzięki najbardziej ambitnemu programowi infrastrukturalnemu w swojej historii. | |
| W centrum inwestycji kolejowych CPK jest linia kolei dużych prędkości „Y”, licząca około 480 km. Połączy ona Warszawę, Centralny Port Komunikacyjny i Łódź z Poznaniem oraz Wrocławiem. Pociągi KDP pojadą tu z prędkością do 350 km/h, oferując nową jakość podróży w Polsce.
Pierwszy odcinek Warszawa – CPK – Łódź zostanie oddany do użytku w 2032 roku, równocześnie z otwarciem lotniska. Dzięki temu nowe lotnisko stanie się zintegrowanym węzłem transportowym, łączącym dalekodystansowe loty z siecią kolei dużych prędkości.
Trwają zaawansowane prace budowlane w Łodzi, gdzie powstaje najdłuższy w Polsce tunel dla kolei dużych prędkości wydrążony jednym odcinkiem o długości 4,6 km i średnicy 14 m. Inwestycja realizowana jest w ramach kontraktu o wartości 2,2 mld zł z firmą PORR, a jej zakończenie planowane jest na 2029 r.
Aby zagwarantować najwyższe standardy realizacji, CPK współpracuje z renomowanymi partnerami międzynarodowymi – m.in. hiszpańskimi instytucjami ADIF i INECO oraz Korea National Railway (KNR). Wnoszą oni swoje wieloletnie doświadczenie w zakresie sygnalizacji, budowy tuneli, rozjazdów oraz wdrażania europejskich standardów interoperacyjności. Linia „Y” wraz z przedłużeniami została włączona do sieci bazowej TEN-T, stanowiąc kluczowy element połączeń Polski z sąsiadami i innymi państwami Unii Europejskiej. |
|
|
|
|
| Dialog branżowy na TRAKO 2025
Na TRAKO 2025 spółka CPK zaprezentuje swoje projekty i przedstawi kolejne kroki programu kolejowego. Między innymi odbędzie się panel z INECO o międzynarodowej współpracy w obszarze KDP oraz debata o otwarciu polskiego rynku przewozów dalekobieżnych z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Infrastruktury, Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT) oraz partnerów zagranicznych.
Dla europejskiej branży kolejowej będzie to okazja, by zobaczyć, jak Polska wzmacnia swoją pozycję w rozwijającym się systemie transportowym na kontynencie. Program CPK to nie tylko modernizacja krajowej infrastruktury, lecz także ambitny krok ku włączeniu Europy Środkowej do głównych sieci kolei dużych prędkości. |
|
| 16. Międzynarodowe Targi Kolejowe TRAKO, hala C, stand C. 41
Program wydarzeń CPK podczas TRAKO 2025
23.09.2025 r. godz. 13:05–13:45, sala 4
PREZENTACJA INAUGURACYJNA: W jaki sposób Centralny Port Komunikacyjny projektuje i realizuje program Kolei Dużych Prędkości? Kontekst, przetargi, budżety i prognozy
Prelegenci: Piotr Malepszak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, dr Filip Czernicki, prezes zarządu CPK i Piotr Rachwalski, członek zarządu CPK ds. Kolejowych.
Inwestycje kolejowe CPK są strategicznym elementem Planu Wieloletniego, który zdefiniował ich finansowanie. Ich skala jest ogromna. Stanowią krok milowy rozwoju sieci kolejowej w Polsce oraz skok jakościowy polskiego rynku kolejowych przewozów pasażerskich. Co do tej pory osiągnęliśmy i gdzie jesteśmy z projektem KDP w Polsce? Jakie przetargi zostały już ogłoszone i rozstrzygnięte? Jakie CPK rozpisze w najbliższym czasie? Jakie decyzje administracyjne już zapadły, a na jakie jeszcze czekamy? W jaki sposób inwestycje CPK wpłyną na innowacyjność i nowe standardy polskiej branży kolejowej?
24.09.2025 r. godz. 14:00-15:30, sala 1A
Zintegrowana Sieć Kolejowa: jak powstaje długoterminowy plan rozwoju polskiej sieci kolejowej
Centralny Port Komunikacyjny we współpracy z PKP Polskimi Liniami Kolejowymi i Instytutem Rozwoju Miast i Regionów tworzy długoterminowy i stabilny plan rozwoju polskiej sieci kolejowej. Przedsięwzięcie wspiera Rada Naukowa zrzeszająca 19 naukowych autorytetów reprezentujących różne dziedziny wiedzy. Aby docelowa sieć kolejowa była optymalna przeprowadzono szerokie konsultacje z samorządami, biznesem logistycznym, przedstawicielami Sił Zbrojnych RP. Jakie będą kolejne działania w ramach tworzenia Zintegrowanej Sieci Kolejowej?
24.09.2025, godz. 15:45-17:15, sala 1A
Linia „Y” najbardziej zaawansowany projekt KDP w Polsce. Współpraca międzynarodowa przy projektowaniu linii „Y” i sieci Kolej Dużych Prędkości (KDP) w Polsce
Prezentacja, w której eksperci CPK w pierwszej części omówią postęp przy projektowaniu linii „Y”, między innymi przedstawią przebieg linii kolejowej, wskażą co do tej pory udało się zrobić, przybliżą co przed nami. W drugiej części przedstawiciele CPK wraz z gośćmi zagranicznymi opiszą współpracę międzynarodową, pomiędzy CPK a INECO przy projektowaniu linii „Y” i sieci KDP w Polsce.
Prelegenci: Szymon Jaworski, Bartosz Guszczak, Olga Paź
2. Współpraca międzynarodowa przy projektowaniu linii „Y” i sieci Kolej Dużych Prędkości (KDP) w Polsce.
Prelegenci: Szymon Jaworski, Bartosz Guszczak, Olga Paź, David Pozo Rubio – CPK, Angel Blanco; Luis Picazo – INECO
25.09.2025 r. godz. 12:15-13:45, sala 1C
Otwarcie rynku przewozów dalekobieżnych w Polsce jako impuls rozwoju na polskich torach
ORGANIZATORZY: Centralny Port Komunikacyjny sp. z o.o., Centrum Unijnych Projektów Transportowych, we współpracy z: Ministerstwem Infrastruktury, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oraz Urzędem Transportu Kolejowego.
Rynek przewozów dalekobieżnych w Polsce jest w przededniu liberalizacji. W przygotowaniach do tej fundamentalnej zmiany uczestniczą kluczowe instytucje tj. Centralny Port Komunikacyjny, Centrum Unijnych Projektów Transportowych, Ministerstwo Infrastruktury, Urząd Transportu Kolejowego oraz PKP Polskie Linie Kolejowe. Konferencja będzie okazją do przedstawienia całego spektrum opinii zarówno uczestników tego procesu, jak i jego obserwatorów reprezentowanych przez krajowych i zagranicznych operatorów kolejowych oraz międzynarodowych ekspertów, którzy będą dyskutować na temat wyzwań, szans i zagrożeń wynikających z nadchodzącej zmiany.
25.09.2025, godz. 14:15-17:15, sala 1A
Wybrane aspekty z zakresu projektowania Kolei Dużych Prędkości (KDP) w Polsce
Prezentacja przedstawiająca zagadnienia dotyczące projektowania Kolei Dużych Prędkości w Polsce. Omówienie branżowych aspektów powstawania pierwszej linii – projektowanie układów torowych, obiektów inżynieryjnych, tuneli kolejowych, uzyskiwanie zgód wodnoprawnych, kwestie środowiskowe, badanie geologiczne czy układ dróg wokół KDP. Przedstawienie przykładów zaprojektowanych już elementów infrastruktury.
Lista prezentacji:
|
|



